Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +4 °C
Skaidrs
Ceturtdiena, 9. maijs
Klāvs, Einārs, Ervīns

papildināts (23:18) - Putins piekrīt Merkeles piedāvājumam; NATO aicina izvietot Ukrainā starptautiskos miera uzturētājus

NATO svētdien pēc ārkārtas sanāksmes nosodīja Krievijas realizēto militāro eskalāciju Krimā un aicināja nosūtīt uz Ukrainu starptautiskus novērotājus. Drīz pēc tam parādījās ziņas, ka Vācijas kanclerei Angelai Merkelei telefonsarunā izdevies vienoties ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu par politiskā dialoga sākšanu.

UNIAN vēsta, ka Krievijas prezidents pēc telefonsarunas ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli piekritis Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) uzraudzībā izveidot izmeklēšanas grupu situācijai Krimā. Kādā veidā šī grupa strādās un kad sāks savu darbu, pagaidām nav zināms. "Prezidents Putins ir pieņēmis Vācijas kancleres priekšlikumu nekavējoties izveidot izmeklēšanas komisiju, kā arī kontaktgrupu, iespējams, EDSO vadībā, lai atvērtu politisku dialogu," teikts Berlīnes paziņojumā.

Sarunā ar Putinu Merkele norādīja, ka Krievijas militārā iejaukšanās Ukrainā pārkāpj 1994.gada Budapeštas memorandu, kurā Krievija pati apņemas ievērot Ukrainas neatkarību un suverenitāti tās pašreizējās robežās, kā arī 1997.gada līgumu par Krievijas Melnās jūras floti Krimā.

Vācijas valdības paziņojumā teikts, ka Merkele arī aicinājusi Putinu ievērot Krievijas teritoriālo integritāti.

"Ziemeļatlantijas Padome nosoda Krievijas Federācijas militāro eskalāciju Krimā un pauž dziļas bažas par Krievijas parlamenta doto atļauju pielietot Krievijas Federācijas bruņotos spēkus Ukrainas teritorijā," teikts NATO ārkārtas sanāksmes noslēgumā izdotajā paziņojumā.

Militārā alianse norāda, ka Krievijas rīcība "pārkāpj starptautiskos likumus un šis solis ir pretrunā NATO un Krievijas Padomes un Miera partnerattiecību principiem. Krievijai ir jāievēro tās pienākumi saskaņā ar ANO Hartu un EDSO principus, uz kā balstīts miers un stabilitāte Eiropā."

NATO aicina Krieviju mazināt saspīlējumu, kā arī ievērot savas starptautiskās saistības, tostarp 1994.gada parakstīto Budapeštas memorandu, 1997.gadā parakstīto Krievijas un Ukrainas Draudzības un sadarbības līgumu un likumus, kas regulē Krievijas Melnās jūras flotes klātbūtni Ukrainā.

NATO pieprasa, lai Krievija atvelk savus spēkus Krimā līdz militārās bāzes robežām un atturas no jebkādas iejaukšanās citur Ukrainā.

Alianse aicina abas puses nekavējoties divpusēju sarunu ceļā meklēt mierīgu risinājumu konfliktam, kā arī nosūtīt uz Ukrainu ANO Drošības padomes vai Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) vadītu starptautisku novērotāju misiju.

NATO atbalsta "Ukrainas suverenitāti, neatkarību, teritoriālo integritāti un Ukrainas iedzīvotāju tiesības pašiem lemt savu nākotni bez ārējas iejaukšanās", teikts paziņojumā.

NATO arī ziņo, ka iesaistīsies sarunās ar abām pusēm NATO un Ukrainas komisijas un NATO un Krievijas padomes ietvaros.

Jau ziņots, ka Krievijas parlamenta augšpalāta sestdien deva iepriekš prasīto atļauju prezidentam Vladimiram Putinam izmantot Krievijas karaspēku Ukrainas teritorijā.

ASV prezidents Baraks Obama Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam 90 minūšu ilgā telefonsarunā pavēstīja, ka Krievija ir pārkāpusi starptautiskās tiesības ar savu iebrukumu Ukrainā un brīdināja ar ASV un sabiedroto pretpasākumiem

ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns aicinājis "nekavējoties atjaunot mieru un tiešu dialogu".

Timkēr Ukrainas armija ir kaujas gatavībā un valstī sākta vispārēja mobilizācija.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits