Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Piektdiena, 19. aprīlis
Vēsma, Fanija

Pēc trīs gadu tiesas procesa "sniega krabju" lietas izskatīšana noslēgusies ar Latvijas uzņēmumam nelabvēlīgu rezultātu

Starptautiskais Investīciju strīdu izšķiršanas centrs (ICSID) pēc trīs gadu ilga tiesas procesa nolēmis noraidīt SIA North Star LTD un īpašnieka Pētera Pildegoviča prasību atzīt Norvēģijas nodarītos zaudējumus uzņēmumam sniega krabju zvejā, liecina ICSID publicētā informācija.

Pildegovičs un "North Star LTD" prasību ICSID iesniedza 2020.gada martā pēc tam, kad Norvēģijas varas iestādes arestēja "North Star LTD" zvejas kuģi "Senator", kas atbilstoši iepriekš noslēgtiem līgumiem zvejoja sniega krabjus Svalbāras ūdeņos.

Prasītājs norādīja, ka Norvēģija ar savu rīcību pārkāpusi Latvijas un Norvēģijas līgumu par savstarpējo ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību un zaudējumos no Norvēģijas pieprasīja 388 miljonus eiro.

Strīdu izšķiršanas centrs lēmis Pildegoviča un "North Star LTD" prasības noraidīt pilnībā.

Tāpat ICSID lēmis, ka prasītājam pilnībā jāsedz atbildētāja jeb Norvēģijas šķīrējtiesas izmaksas. Kopumā "North Star LTD" jāsedz Norvēģijas šķīrējtiesas izmaksas 597 307,04 dolāru apmērā, kā arī jākompensē Norvēģijai izmaksas, kas saistītas ar pārstāvniecību, 809 724,07 dolāru apmērā.

Vienlaikus, 2023.gadā ICSID reģistrēta vēl viena Pildegovičam piederoša uzņēmuma prasība pret Norvēģiju saistībā ar sniega krabju zveju Svalbāras zvejas apgabalos - SIA "Baltjūra-Serviss".

Tāpat pret Norvēģiju starptautiskajā šķīrējtiesā vērsies Lietuvas zvejas uzņēmums "Arctic Fishing".

Abi tiesas procesi vēl nav noslēgušies.

Jau ziņots, ka Norvēģijas varas iestādes 2017.gada janvāra sākumā arestēja Latvijas uzņēmumam "North Star LTD" piederošo zvejas kuģi "Senator", kas atbilstoši iepriekš noslēgtiem līgumiem zvejoja sniega krabjus Svalbāras (Špicbergenas) ūdeņos.

Norvēģija izvirzīja kuģa īpašniekam pretenzijas par zvejas noteikumu pārkāpumu, ko Latvijas kuģa īpašnieks neatzina, norādot, ka sniega krabju zveja Svalbāras ūdeņos notikusi atbilstoši 1920.gadā Parīzē noslēgtajam starptautiskajam līgumam, kas pieņemts pēc Eiropas Savienības (ES) regulas prasībām.

Pēc incidenta Latvijas Ārlietu ministrija iesniedza notu Norvēģijas vēstniecībai ar lūgumu atbrīvot kuģi, kā arī netraucēt zveju, kas notiek atbilstoši starptautiskai vienošanās. Tikmēr Norvēģijas vēstnieks Latvijā Steinars Ēgils Hāgens akcentēja, ka Norvēģijai ir iespēja licencēt sniega krabju zveju tās kontinentālajā šelfā, jo ES un Latvija šādas licences bez Norvēģijas zināšanas izsniegt nevar.

2019.gadā "North Star LTD" īpašniekam Pildegovičam un "North Star LTD" nelabvēlīgu lēmumu pieņēma Norvēģijas Augstākā tiesa, norādot, ka sniega krabis ir sēdoša suga, un to var uzskatīt par šelfa resursu. Ja Norvēģijas Augstākā tiesa būtu lēmusi, ka sniega krabis ir migrējoša suga, arestētais zvejas kuģis "Senator" būtu varējis atsākt zvejot.

Pēc nelabvēlīgā rezultāta nacionālajā tiesā, Pildegovičs un "North Star LTD" 2020.gada martā iesniedza prasību ICSID, norādot, ka Norvēģija pārkāpusi Latvijas un Norvēģijas līgumu par savstarpējo ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību.

Paralēli 2023.gada martā Norvēģijas Augstākā tiesa atsevišķā tiesas procesā apstiprināja Norvēģijas ekskluzīvās tiesības uz dabas resursiem Svalbāras kontinentālajā šelfā Arktikā, noraidot "North Star LTD" lūgumu piešķirt tam tiesības zvejot sniega krabjus pie Svalbāras.

Komentējot tiesas lēmumu Pildegovičs iepriekš aģentūrai LETA norādīja, ka Norvēģija, tāpat kā 2019.gada tiesvedībā, noignorēja sev nepatīkamos faktus, un Norvēģijas Augstākā tiesa pieņēma politisku lēmumu neapstrīdēt Norvēģijas pozīciju Svalbāras līguma interpretācijā.

Arī ES Vispārējā tiesa noraidījusi Latvijas prasību attiecībā uz zvejas tiesību aizstāvību sniega krabju zvejas lietā.

Tiesāšanās ICSID un Norvēģijas nacionālajā tiesā notika, jo ICSID tiesa lemj par nodarītiem vai nenodarītiem zaudējumiem un objektīvas kompensācijas apjomu, ja zaudējumi ir konstatēti, bet tikai Norvēģijas Augstākā tiesa var lemt par Svalbāras līguma interpretāciju, kas pavērtu iespēju gan "North Star LTD" gan citiem uzņēmumiem atsākt zveju Barenca jūrā.

"North Star LTD" 2022.gadā strādāja ar 900 301 eiro apgrozījumu, kas ir par 41,6% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas zaudējumi palielinājās par 44,2% - līdz 3,146 miljoniem eiro, liecina informācija "Firmas.lv".

"North Star LTD" reģistrēts 2014.gadā, un tā pamatkapitāls ir 3000 eiro. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir Pildegovičs.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Krievijā nogāzies bumbvedējs Tu-22M3

Krievijā Stavropoles novadā nogāzies Ukrainas spēku notriekts Krievijas tāla darbības rādiusa bumbvedējs Tu-22M3, piektdien pavēstīja Ukrainas un Krievijas amatpersonas.

ASV mediji: Izraēla veikusi triecienus Irānā

Irānas valsts mediji piektdienas rītā ziņo par sprādzieniem Isfahānas provincē valsts centrālajā daļā, bet ASV mediji atsaucas uz amatpersonu teikto, ka Izraēla veikusi atbildes triecienus Irānai.

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits