Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +23 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 29. aprīlis
Raimonds, Laine, Vilnis

Gladiolu stādīšana un kopšana

"Kad zeme sasilusi, laiks stādīt gladiolas," saka zemniekusaimniecības Purkalni ražošanas daļas vadītājs Pēteris Pikše."Gladiola ir tā puķe, kuras krāsu spektrs ir no baltas līdz melnai.Tagad vispieprasītākās ir gofrētas un divkrāsainas gladiolas."Gladiolām ir triju lielumu sīpoli - pirmā gada vairsīpoliņi,juvenīlsīpols (kas izaudzis no vairsīpola) un lielie sīpoli (tiem,kam ir iedobta dibenpuse).

Pircēji vislabprātāk izvēlas vislielākossīpolus, bet visproduktīvākie ir vidējā izmēra sīpoli. Pēc 4-6gadiem gladiola kā jebkura sīpolpuķe "izvirst". Katrs savu gladiolukolekciju var atjaunot pats - no vairsīpoliņiem audzējot nākamopaaudzi. Kas to nedara, tam katru gadu nāksies pirkt jaunussīpolus. Gladiolām piemērotāka ir vieglāka zeme. Smagā augsnē pēclietavām gladiola var "smakt". Pārāk trūdvielām bagātā un kūdraināaugsnē, stādot gladiolas, jāizmanto mikrobioloģiskie preparāti, kasnovērsīs iespējamo puves attīstību. Mazos vairsīpoliņus sējvisagrāk, kad zeme vēl mitra, bet vairs neķep. Pirms sēšanasvairsīpoliņi, kuriem kā pipariem ir stingra miziņa, noteiktijāizmērcē. Tos var mērcēt ūdenī, kālija permanganāta šķīdumā.P.Pikše vairsīpoliņus vienu nakti mērcē Vitmīna šķīdumā, kas irstimulators sēklas dīgšanai un auga apsakņošanai. Vairsīpolusbirdina zemē, un to blīvums ir aptuveni 200 gabalu vienākvadrātmetrā. Smagākā zemē tos sēj 5 cm, bet vieglākā zemē - 10 cmdziļumā. Bumbuļsīpolus stāda tad, kad gaisa temperatūra ir +10°C.Aukstās naktis nekādu ļaunumu sīpoliem nenodarīs. Smagākā zemēsīpolus stāda 10 cm dziļumā, vieglākā - 15 cm dziļumā. Ja gladiolasstāda dobēs, tad starp sīpoliem un rindām jābūt vismaz 10 cm.Gladiolas var stādīt arī vagās. Sīpolus liek pamīšus (20 sīpolimetrā). Starp vagām - apmēram 50 cm attālums. Šādam stādījumam irdivi labumi. Gladiolas var apstrādāt ar mazdārziņiem domāto mazomehanizāciju. Kad uznāk lielas lietavas, tad attālumi nodrošinavēdināšanu. Pārlieku liels mitrums izraisa lapu puvi. Minerālmēsliun barības vielas jāiestrādā augsnē pirms stādīšanas. Otro reizimēslojumu uzber uz augsnes, kad gladiolas jau izdīgušas. Gladiolāmnepieciešami kompleksie minerālmēsli (N, K, P, magnijs,mikroelementi). Līdz ar komplekso mēslojumu gladiolām nepieciešamiarī kalciju saturoši minerālmēsli. Slāpeklis gladiolām atsevišķinav nepieciešams. Gladiolas ir uzņēmīgas pret dažādām slimībām,tāpēc vairsīpoliņus pēc izmērcēšanas apviļā sausajā Biomiksa vaiTrihodemīna preparātā un tad sēj. Lielajiem sīpoliem stādīšanaslaikā piemērotāka būtu šo preparātu mitrā konsistence, kas tiekuzkaisīta, kad sīpoli ielikti zemē. Visbīstamākais gladiolukaitēklis ir tripsis. Ar to var cīnīties, profilaktiski miglojotgladiolas ar kādu no insekticīdiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ukrainas armija nedaudz atkāpusies rietumu virzienā

Ukrainas armijas virspavēlnieks Oleksandrs Sirskis svētdien paziņojis, ka situācija frontē ir saasinājusies un krievi aktīvi uzbrūk visā frontes līnijas garumā, dažos virzienos gūstot taktiskus pan...

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits