Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +3 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 20. februāris
Smuidra, Vitauts, Smuidris

Irāna ANO tiesā prasa apturēt "ASV veikto ekonomikas žņaugšanu"

Irāna pirmdien pieprasīja, lai Hāgā bāzētā ANO Starptautiskā tiesa aptur sankcijas, ko Teherānai noteikušas Amerikas Savienotās Valstis, un apsūdzēja Vašingtonu, ka tā īstenojot sazvērestību, lai "ekonomiski žņaugtu" Irānu. Irāna iesniegusi prasību ANO tiesā saistībā ASV prezidenta Donalda Trampa lēmumu no jauna ieviest sankcijas, kas tika atceltas ar 2015. gada pasaules lielvaru un Irānas kodolvienošanos. Irāna apgalvo, ka ar Trampa lēmumu tiek pārkāpts 1955. gada līgums. Irāna skaidro tiesai, ka pasākumi nodara postu tās ekonomikai un apdraud tās pilsoņu labklājību.

"ASV publiski propagandē politiku, kuras mērķis ir nodarīt iespējami smagāku postu Irānas ekonomikai, Irānas pilsoņiem un uzņēmumiem," tiesai sacīja Irānas advokāts Mohsens Mohebi. "Šī politika nav nekas cits, kā neslēpta ekonomiskā agresija pret manu valsti," viņš piebilda. "Irāna izvērsīs spēcīgu pretošanos ASV ekonomiskajai žņaugšanai, lietā liekot visus miermīlīgos līdzekļus."

ASV advokāti savus argumentus tiesā izklāstīs otrdien.

Iesniedzot prasību tiesā jūlija beigās, Irāna aicināja Hāgā bāzēto tribunālu nekavējoties pieņemt lēmumu par sankciju atcelšanu vēl pirms galīgā lēmuma pasludināšanas.

"Sankcijas var nodarīt nelabojamu kaitējumu," skaidro Irāna, uzsverot, ka tiek pārkāpts 1955. gada Līgums par draudzību un ekonomisko sadarbību starp Irānu un ASV.

Tiesa pāris mēnešu laikā saistībā ar Teherānas lūgumu varētu pieņemt provizorisku spriedumu, bet līdz galīgā sprieduma pasludināšanai varētu paiet vairāki gadi.

Jāatgādina, ka par ASV izstāšanos no Irānas kodolvienošanās un sankciju režīma atjaunošanu Tramps paziņoja maijā. Pārējās valstis, kas parakstīja vienošanos - Lielbritānija, Francija, Vācija, Ķīna un Krievija -, ir apņēmušās paturēt atvērtus ekonomiskos, finanšu un transporta kanālus ar Irānu, neskatoties uz ASV sankcijām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Covid-19 visvairāk apdraud sirmgalvjus(3)

Vecie ļaudis un cilvēki ar nopietnām veselības problēmām ir visvairāk pakļauti riskam saslimt ar jauno koronavīrusu Covid-19, noskaidrojies pirmajā plašajā pētījumā par iepriekš nezināmo infekci...

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits