Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +20 °C
Daļēji saulains
Ceturtdiena, 25. jūlijs
Jēkabs, Žaklīna

Valdība atbalsta vienotas platformas izstrādi valsts iestāžu tīmekļvietnēm

Valsts pārvaldes iestāžu tīmekļvietņu vienotās platformas projekta mērķis ir izstrādāt vienotu, centralizētu tīmekļvietņu pārvaldības risinājumu. Projekta idejas pamatā ir radīt ērti lietojamas iestāžu mājaslapas, kas veidotas pēc vienotiem pamatprincipiem, piedāvājot lietotājiem atpazīstamu vidi un funkcionalitāti, portālu Diena.lv informēja Valsts kancelejā.

Projekta īstenošanai otrdien, 29.augustā, saņemts Ministru kabineta atbalsts. Tas ļaus attīstīt ideju par vienu platformu vairākiem lietotājiem, tādējādi piedāvājot ieguvumus gan iedzīvotājiem, gan arī ļaujot nākotnē ietaupīt valsts budžeta finansējumu tīmekļvietņu izstrādei, uzturēšanai, izmitināšanai. Tāpat paredzama arī darba un laika resursu ekonomija. Jāpiebilst, ka izstrādātā platforma kā iespēja tiks piedāvāta arī pašvaldībām.

“Publiskās pārvaldes tīmekļvietnēm mūsdienās jābūt efektīvam komunikācijas kanālam ar sabiedrību – tām ir jābūt kvalitatīvam instrumentam publiski radītās informācijas izmantošanai. Mājaslapu funkcionalitātei, struktūrai, dizainam un informācijas arhitektūrai kopumā jābūt saprotamai, viegli uztveramai un uz iedzīvotāju vajadzībām vērstai. Sabiedrībai kļūstot aizvien mobilākai, arī tīmekļvietnēm jābūt ērti lietojamām kā datorā, tā viedierīcēs,” skaidro Valsts kancelejas Komunikācijas departamenta projektu vadītāja Vita Vodinska.

Tikpat svarīgi ir nodrošināt pieeju tīmekļvietnēm cilvēkiem ar invaliditāti. Īstenojot projektu, tiks ņemtas vērā pērn rudenī pieņemtās ES Direktīvas prasības par publiskā sektora struktūru tīmekļvietņu un mobilo lietotņu piekļūstamību, kas ES dalībvalstīm izpildāmas līdz 2020.gada nogalei.

Projekta gaitā tiks radīta viena centralizēta platforma, kas izmantojama daudzu valsts iestāžu tīmekļvietņu izstrādei un pārvaldībai. Tiks centralizēta uz platformas izveidoto mājaslapu uzturēšana (izmaiņu veikšana, klientu atbalsts u.c.), ko nodrošinās projekta partneris – Valsts reģionālās attīstības aģentūra. Arī izmitināšanas pakalpojumiem tiks izmantots viens pakalpojuma sniedzējs – Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs, kura datu centrs ietilpst loģiski vienotajā datu centra tīklā. Līdz ar to decentralizēta pieeja saglabāsies vien satura radīšanai un administrēšanai, kas arī turpmāk paliks katras iestādes atbildībā.

Kā liecina šovasar veiktā vairāk nekā 90 iestāžu tīmekļvietņu lietotāju aptauja, respondenti uzskata, ka valsts iestāžu mājaslapām jāuzlabo vai jāizstrādā mobilās versijas, jāsakārto vietņu struktūra un tur atrodamā informācija, jo daudzviet tā dubultojas, jāpilnveido meklētāja funkcija, kā arī jāpiestrādā pie dizaina un informācijas mijiedarbības.

Savukārt 2016.gada septembrī Valsts kancelejas veiktā 99 iestāžu aptauja ļauj secināt, ka gandrīz puse (44,8%) valsts iestāžu aktuālo saturu izvieto tehnoloģiski novecojušās mājaslapās (vecākas par 6 gadiem; vairāk nekā 11% izstrādātas 2005.gadā vai vēl agrāk), un lielākoties tās neatbilst nedz sabiedrības vajadzībām, nedz mūsdienu prasībām. Savukārt 2015.gadā e-indeksā, mērot valsts pārvaldes iestāžu tīmekļvietņu pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti, noskaidrots, ka tikai 12 iestādes no 102 vērtētajām sasniedza augstu līmeni, 36 iestādes – vidēji augstu līmeni, 40 iestādes – vidēji zemu līmeni un 12 iestādes – zemu līmeni. Tāpat pārskatā “Latvijas e-indekss” norādīts, ka 2015.gadā, vērtējot iestāžu tīmekļvietņu atbilstību mobilajai versijai, noskaidrots, ka no 102 vērtētajām mājaslapām atbilstošas lietošanai mobilajās ierīcēs ir tikai 18 vietnes, no kurām 4 ir ministriju un 14 iestāžu tīmekļvietnes.

Projekta kopējais finansējums ir 2 miljoni eiro, t.sk. 85% jeb 1,7 miljoni eiro tiks piesaistīti no Eiropas Reģionālās attīstības fonda.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko