«Viens no bagātākajiem un ietekmīgākajiem oligarhiem Baltkrievijā. Savus aktīvus Latvijā kontrolē caur kompāniju Neonafta Kopuzņēmums, kas ietilpst naftas un gāzes holdingā Traipl,» tā par J. Čiža aktivitātēm Latvijā ziņo Baltkrievijas interneta portāls ej.by. Holdings Traipl ir viens no lielākajiem uzņēmumiem Baltkrievijā, kur tas nodarbojas ar naftas produktu tranzītu, celtniecības materiālu ražošanu, bezalkoholisko dzērienu ražošanu. Tiesa, Latvijā ar J. Čiža vārdu saistīti vienīgi uzņēmumi Latgales Alus D un Mamas D (abi pieder Neonaftai, atrodas Daugavpilī) - pēdējais ir viens no Latvijas biodegvielas ražotājiem, 2010. gadā tas saņēma valsts atbalstu 0,5 miljonu latu apmērā.
«Tās būtu mūsu uzņēmumu beigas,» par sankciju ieviešanu saka Mamas D vadītāja Lilija Maskaļūne. Viņas vadītais uzņēmums pērn strādājis ar 40 miljonu latu apgrozījumu un ir pilnībā atkarīgs no Baltkrievijas akcionāriem, zem jautājuma zīmes šobrīd nonākusi arī nesen uzsāktā alus ražotnes rekonstrukcija. Neoficiāla informācija liecina, ka agrāk J. Čiža biznesa intereses bijušas saistītas arī ar naftas produktu tranzītu caur Latvijas ostām, bet nu viņa uzņēmumi aktīvi strādā Lietuvā un Slovēnijā.
Otram minētajam - Baltkrievijas ieroču ražošanas uzņēmuma Beltechexport īpašniekam V. Peftijevam, pret kuru un trim viņa uzņēmumiem jau ir spēkā ES vīzas aizliegums un līdzekļu iesaldēšana, tieša sakara ar Latviju nav. V. Peftijeva uzņēmumi ir cieši saistīti ar A. Lukašenko ģimeni - viņam ir kopīgs bizness ar Baltkrievijas prezidenta vidējo dēlu Dmitriju, bet Latvijā pērn plaši izskanēja viņa partnera Aleksandra Sadovoja vārds saistībā ar cīņu par ietekmi lidmašīnu apkopes uzņēmumā Konkors. EUobserver vēsta, ka V. Peftijevs pat izsludinājis viena miljona dolāru lielu atlīdzību ikvienam, kurš panāks viņa izslēgšanu no ES sankcijām.
V. Peftijevs un J. Čižs dala attiecīgi pirmo un otro vietu 200 veiksmīgāko un ietekmīgāko Baltkrievijas uzņēmēju reitingā (avots: ej.by).