''Diskusijās par viendzimuma pāru laulībām visasākās domstarpības parasti raisa priekšstati par to, kas ir laulība, bet nereti diskusijās Latvijā atklājas arī dziļi iesakņojusies homofobija un diskriminācija pret lesbietēm un gejiem no PSRS laikiem. Pašos pamatos šis ir jautājums par vienlīdzību likuma priekšā,'' iniciatīvas aprakstā norādījis tās autors Raimonds Petrovics.
Starp Baltijas valstīm tikai Igaunijā ir atļauts reģistrēt viendzimuma partnerattiecības.
Atšķirīga izpratne
Pētot publiski pieejamo informāciju, Diena secināja, ka viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc atšķiras valstu pieeja un attieksme pret viendzimuma attiecību legalizācijas jautājumu, ir tas, kā vispār normatīvajos aktos tiek definēti partnerattiecību, ģimenes un laulības jēdzieni.
Dažās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs ir iespēja noformēt partnerattiecības, oficiāli neprecoties, piemēram, veidojot civilu jeb nereģistrētu savienību vai reģistrētu partnerību. Tas attiecas ne tikai uz viendzimuma pāriem, bet arī neprecētiem pāriem kopumā. Jēdziens ''nereģistrēta savienība'' būtībā nozīmē, ka divi cilvēki, kas dzīvo kopā, neskatoties uz viņu dzimumu, rasi, seksuālo orientāciju, reliģisko piederību, var reģistrēt šīs attiecības savas mītnes valsts atbildīgajās institūcijās. Kā liecina ES mājaslapā atrodamā klasifikācija, šajā jomā pastāv būtiskas atšķirības starp valstīm, it īpaši attiecībā uz iespēju izveidot civilu jeb nereģistrētu savienību konkrētā valstī, tiesībām, kas izriet no nereģistrētas savienības un ārzemēs izveidotu nereģistrētu partnerattiecību atzīšanu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 13. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!