Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +6 °C
Skaidrs
Trešdiena, 18. maijs
Inese, Inesis, Ēriks

Energoefektivitāte

Atsākas mācības renovētajā Pastariņa sākumskolā

Cēsu Pastariņa sākumskolas skolēniem un skolotājiem jaunais semestris sākas ar svētkiem - no 8.janvāra skolas kolektīvs atgriežas renovētajās skolas telpās Raunas ielā, portāls Diena.lv uzzināja Cēsu novada domē.

Efektīvs risinājums – pasīva ēka

Energoefektīvs risinājums var būt ne tikai apkures sistēma, bet arī pati ēka. Tādas ir pasīvās mājas, ēkas, kuru plānošanā izmantoti noteikti principi – pareizs novietojums attiecībā pret debespusēm, ventilācijas sistēmas, kas rūpējas par siltuma saglabāšanu, pareizi izvēlēti un iebūvēti logi, blīvi būvēts pats ēkas karkass un vēl vairāki citi gudri plānoti elementi. Šādām ēkām apkure ir nepieciešama minimāli, un līdz ar to arī izmaksas ir nelielas.

Lai nesaltu, izmanto gan zemes, gan saules siltumu

Neatkarība - šis ir atslēgas vārds, kāpēc Uldis Pabērzis pirms sešiem gadiem izvēlējās sākt būvēt pasīvo māju. "Negribēju būt atkarīgs no jebkādiem ārējiem apstākļiem, bet, lai uzbūvētu energoneatkarīgu māju ar mazu resursu patēriņu, kā siltuma avoti jāizmanto dabas resursi - zemes un saules siltums," atzīst gandrīz 600 kvadrātmetru plašās mājas Mežaparkā saimnieks Uldis Pabērzis.

Lietot saprātīgi un samaksāt mazāk

Atšķirībā no laika pirms gadiem 20 un vairāk patlaban mājoklī elektroenerģija ieņem aizvien lielāku daļu mūsu maksājumu struktūrā, jo pieaug ikdienā lietojamo ierīču apjoms, sākot no dažādām virtuves iekārtām un beidzot pat ar mājokļa apkures sistēmu, kas darbināma ar elektrību.Komplekss risinājumsMūsdienās mājokļa apkurei tiek izmantotas ļoti dažādas apkures sistēmas - sākot ar apkures katliem, kas kurināmi ar malku, granulām, gāzi un beidzot ar elektriskajiem sildķermeņiem.

Neierobežot attīstību, novērst šķērdēšanu

Lai gan Latvijā jau daudzus gadus valsts līmenī tiek skandināts par nepieciešamību gan uzņēmējdarbības, gan arī mājsaimniecību līmenī īstenot energoefektīvu politiku, aizvien ir izjūta, ka realitātē šīs darbības ir nepopulāras, kam iemesls ir skaidras un pilnvērtīgas informācijas un izpratnes trūkums par reālajiem ieguvumiem, dzīvojot energoefektīvi.

Iespēja mazināt energoatkarību

Latvija ir viena no sešām energoatkarīgākajām valstīm Eiropas Savienībā (ES) attiecībā uz gāzes piegādēm. Tādēļ Latvijai ir svarīga Eiropas Komisijas (EK) iniciatīva līdz 2020. gadam izveidot Enerģētikas savienību (EnS), kas nozīmētu vienotu ES iekšējo enerģētikas tirgu. Latvijai īpaši nozīmīga šajā kontekstā būtu gāzes starpsavienojumu izbūve ES iekšienē, lai mēs nebūtu atkarīgi tikai no viena piegādātāja – Krievijas, kas patlaban Latvijai piegādā dabasgāzi.  

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide