Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Gatis Madžiņš

Kurš atbildēs: Bez Eiropas naudas ceļus labosim?(12)

Ceļinieki ir satraukušies (un domāju, ka pamatoti) par to, kā valsts spēs finansēt ceļu uzturēšanas darbus pēc tam, kad būs izžuvušas Eiropas naudas bagātīgās upes. Šobrīd, lielā mērā pateicoties tām, varam runāt par strauju valsts ekonomisko attīstību, taču šis ir arī laiks, kad jābūt skaidrībai par to, kā dzīvosim tālāk, kā ilgtermiņā pašu spēkiem tiksim galā ar visām vajadzībām.

Kurš atbildēs: Problēma sistēmā, nevis vienā vadītājā(24)

Atklājies, ka bērni psihoneiroloģiskajā slimnīcā Ainaži piedzīvojuši fizisko un emocionālo vardarbību – par nepaklausību sieti pie gultas, sodīti ar potēm u. tml. Iestādes vadītāja uz pārbaudes laiku atstādināta. Par situāciju šāda veida ārstniecības (vai drīzāk – slimnieku ilgstošas uzturēšanās) iestādēs spriež Saeimas deputāti. No vienas puses, varam teikt – ir labi, ka tas ārprāts slimnīcas personāla uzvedībā vismaz tur būs apturēts, bet, no otras puses, māc bažas, vai tas ir uz ilgu laiku.

Kurš atbildēs: Privātīpašums uz privātīpašuma(26)

Absurdu situāciju likumdevējs savulaik pieļāvis, atjaunojot īpašuma tiesības zemes platībām, uz kurām padomju laikos sabūvētas daudzdzīvokļu ēkas. Un ne tikai atjaunot, bet arī tirgot tālāk tiem, kuri piespiedu nomas situācijā saskatījuši lielisku biznesa iespēju, – nekas nav jādara, vien izsūti rēķinus piecstāvenē dzīvojošajiem, un nauda, kā saka, ripo makā kā pa reni...

Kurš atbildēs: Apdzisušās krāsnīs pamestās iespējas(11)

Liepājas metalurgs tikšot izpārdots pa daļām. Gluži kā ūtrupē – kurš sola vairāk par priekšnieka krēslu, kurš – par galdu, kurš – martena krāsni vai ēkām? Pārspīlēti teikts? Nē. Jo skaidrs, ka no kādreizējā rūpniecības uzņēmuma nekas pāri nebūs palicis. Vismaz ne iepriekšējos apjomos ražojošs. Kurš atbildīgs? Vai maksātnespējas administratori un konsultanti? Diez vai.

Kurš atbildēs: Amatpersonām nav "slikto" jautājumu(33)

Ikkatram, kurš saņem kaut vienu centu no nodokļu maksātāju naudas – politiķis tas vai kāda cita līmeņa valsts algotnis, nav iespējams uzdot "sliktu", "nepareizu" vai "tendenciozu" jautājumu. Jāatbild konkrēti. Diemžēl bieži redzam nevēlēšanos to darīt.

Kurš atbildēs: Vai E-veselība draud kļūt par NĒ-veselību?(32)

Gada pirmā darba diena atnesa plānotu valsts mēroga skandālu. Proti, ilgi tapusī e-veselības sistēma jau pašā pirmajā tās lietošanas dienā radīja haosu un zināmā mērā pat darba paralīzi gan ārstiem, gan farmaceitiem – neskaitāmo sistēmas kļūdu dēļ daudzviet nebija iespējams sagatavot elektroniski ne receptes zāļu iegādei, ne noformēt darbnespējas lapas.

Kurš atbildēs: Cīņā ar vēzi paša spēkiem?

Ziedojumu vācēji neslēpj, ka pēdējos gados arvien vairāk onkoloģijas pacientu lūdz arī sabiedrības palīdzību, jo paša spēkiem un ar valsts piedāvāto nespēj tikt galā. Lai gan Latvijā ir pieejamas vairākas modernas zāles vēža ārstēšanai, turklāt oficiāli reģistrētas Eiropas Savienībā, tikai divus no šiem medikamentiem kompensē valsts.

Kurš atbildēs: OIK skandāls - pērn vien maksājumā 237 miljoni eiro(46)

Ar elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti (OIK) saistītais skandāls uzskatāms par vienu no skaļākajiem atjaunotajā Latvijā. OIK tieši un nepastarpināti ietekmē ikviena elektroenerģijas patērētāja, tātad faktiski ikviena Latvijas iedzīvotāja maciņu. Ekonomikas ministrijas paspārnē ilgstošā laika periodā ir radīta klajas nelikumības piesedzoša sistēma, kas konkrētiem īpaši izredzētiem uzņēmumiem ļauj pelnīt milzu summas uz visu Latvijas iedzīvotāju rēķina. Tikai 2016. gadā vien OIK maksājums sasniedzis 237 miljonus eiro.

Revolūcijas nebūs(9)

Pēc Dienas pasūtījuma novembrī tapa pētījumu centra SKDS aptauja, kurā skaidrojām Latvijas politisko partiju līderu un augstāko amatpersonu popularitāti. Aptaujas pamatmērķis bija līderības temperatūras mērīšana, mazliet provokatīvi parādot iedzīvotāju favorītus ārpus to politiskās piederības fona.

Par "PVNšiku" apkarošanu(34)

Jau vairāk nekā pirms gada Diena rakstu sērijā izpētīja, ka t. s. PVN shēmas nodara valstij katru gadu vismaz 800 miljoniem eiro lielus zaudējumus (neiekasēto nodokļu veidā), un šīs PVN shēmas ir potenciāls cēlonis aplokšņu algām, koruptīviem darījumiem un citiem noziegumiem. Vienkāršojot – tā ir nauda, kuras tik ļoti pietrūkst izglītībā, veselības aprūpē vai ceļiem.

Politiskā reklāma(6)

Uzmanību! Šī ir absolūti bezkaislīga politiskā reklāma. Šis ir aicinājums domāt par savu, savas ģimenes nākotni un lemt par to vēlēšanu iecirknī. Šī ir nekaunīga un absolūti tieša politiskā aģitācija nepalikt malā un neļaut citiem izlemt Tavā vietā.

Vai ir dzīve pēc vēlēšanām?(6)

Pašvaldību vēlēšanu kampaņas maratons strauji finišē. Vēl nedēļa, un būs lielās un mazās atbildes. Pēdējās dienās strauji pavērsieni mazticami, jo tik momentāls rezonējums uz politiķu reitingiem ir neiespējams, un, ja pāris vārdos būtu jāraksturo priekšvēlēšanu laikā notiekošais nozīmīgākajās Latvijas pašvaldībās (ar atsevišķiem izņēmumiem), jāsaka – garlaicīgi, paredzami un nolemti. Skumji, bet fakts.

Izvēle starp esošo un jauno(14)

Sākusies pašvaldību vēlēšanu sarakstu iesniegšana, kas faktiski nozīmē priekšvēlēšanu maratona nonākšanu finiša taisnē. Pavisam drīz 119 Latvijas pašvaldībās būsim no jauna deleģējuši vairāk nekā 1800 vietējo tautas kalpu. Vai tas mainīs "lielo bildi" valstī kopumā?

Rāmais reformators vairākās frontēs(15)

Sasniegts tas kritiskais brīdis reformu procesā, kad nav vairs atpakaļceļa, – atzīst Ministru prezidents Māris Kučinskis sarunā ar laikraksta Diena galveno redaktoru Gati Madžiņu un komentētāju Romānu Meļņiku.

Gāzi grīdā?(4)

Dzirdot kāda apgalvojumu, ka sports nav politika, ziniet – šis cilvēks runā puspatiesībās un sev vien zināmu iemeslu dēļ neveikli lavierē, nevēloties attiecīgajā situācijā runāt tieši. Sports ir nacionālās krāsas, sports ir vērtību nesējs, sports ir nacionālā pašapziņa. Ikviens sportists, kurš uzvelk sarkanbaltsarkanās krāsas, definē piederību šai teritorijai un lojalitāti vērtībām, kultūrai.

Laimes lācim mutē skatoties(8)

Pretstatā līdzšinēji murrājoši pašatražojošajai komunikācijai piektdien ar negaidīti asu publisko iznācienu pārsteidza Latvijas Bankas vadītājs Ilmārs Rimšēvičs, veltot skarbus vārdus līdzšinējai neprognozējamībai nodokļu politikas jomā. Nepārprotama, tieša kritika visupirms tika pašreizējās finanšu ministres virzienā, kurai piekritīs ikviens saprātīgi domājošs indivīds. Citējot Rimšēviču: "Nodokļu politikai beidzot ir jāliek miers."

Neizmainīties sīknaudā(12)

Novembris ir sarkanbaltsarkans. Valsts svētku laiku baudu, un prieks, ka gadu no gada par patriotismu runājam daudz dziļāk un jēgpilnāk.

Dzintara pamācītāji(111)

Kosmētikas ražotāja Dzintars biznesa nedienas to sabiedrības daļu, kam nepārprotami šķiet, ka par visu ir jābūt viedoklim, ir polarizējusi.

Madžiņš: Dīvāna ekspertīze un realitāte(21)

Riodežaneiro olimpiskās spēles ir pirmās vasaras spēles pēc neatkarības atjaunošanas, kurās Latvijas sportisti nav izcīnījuši medaļas. Šis laiks ir bijis emocijām un pārdzīvojumiem pilns ne vien sportistiem un viņu ģimenēm, bet arī līdzjutējiem. Emocijas un kritika dažkārt ir bijušas vietā, bet, atzīšu, uzkrītoši bieži mēdza būt tie jocīgie brīži, kad bija kauns citu cilvēku vietā.

Madžiņš: Par savējiem. Klusējot(24)

Kas man ir Latvija, kāpēc tā ir svarīga? Kāpēc man ir eksistenciāli svarīgi šeit būt? Visupirms ģimene, tuvinieki, draugi, domubiedri. Savējie. Tradīcijas un atmiņas. Nākotne un ieceres. Jā, arī pašlepnums. Gribat, sauciet to par latvieša spītu. Vēlme mainīties un vēlme mainīt. Visu to beznosacījuma vērtību kopums, kas rezultējas vēlmē būt šeit un nekur citur. Un nemaz nevēlos to mēģināt saprast, jo tā tas vienkārši ir. Dzīvot tieši šeit, kur kādam ziema šķitīs pa garu vai vasarā būs pārāk daudz lietainu dienu.

Madžiņš: Par VID kā paraugiestādi(33)

Publiskā histērija saistībā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītājas atlūgumu, maigi sakot, mulsina. Atlūgums pie līdzšinējās notikumu attīstības ir vairāk nekā loģisks, lai gan pati Ināra Pētersone visādā ziņā noteikti ir jauks cilvēks, lielisks profesionālis, kam gluži vienkārši šobrīd ir grūti psiholoģiski.

Madžiņš: Eironoslēpumu glabātāji(9)

Amatpersonu, ministru un deputātu ikgadējās deklarācijas ir loģisks un pašsaprotams kontroles mehānisms interešu konfliktu novēršanai, kā arī publiski dati, lai spriestu par tiem cilvēkiem, kuri pieņem mums visiem svarīgus lēmumus un sakās rūpējamies par mums visiem. Mediji tās katru gadu vētīja un vētīs, lai kā arī kādam tas nepatiktu. Valstiski svarīgi amati cita starpā nozīmē būt par piemēru atklātībā, caurspīdīgumā un, galu galā, cilvēciskā attieksmē.

Ne bez "absolūtā ļaunuma"(26)

Latvijas politika nav iedomājama bez "absolūtā ļaunuma" tēliem. Dažādos laikos šajā lomā ir bijuši dažādi personāži, un vairums no viņiem - ar ļoti retiem izņēmumiem - šobrīd ir politikas izgāztuvē. Ir grūti atrast kopsakarības, kādēļ politiķi (un ne tikai) šādā statusā nokļuvuši. Daļa - noteiktu apstākļu dēļ, daļa - sava stulbuma vai īpatnību dēļ, bet vēl citi tāpēc, ka ir gana spilgtas personības ar visām no tā izrietošajām konsekvencēm.

Madžiņš: Par "blogeri" pie Mildas(48)

Pēc 16. marta pasākumiem Latvijas nedraugi ar klaunu Greiemu Filipu priekšgalā var gavilēt. Absolūti atklāta provokācija, tai sekojoša aizturēšana fotoobjektīvu un TV kameru priekšā, sagādojot "lielisku" materiālu, tajā skaitā Krievijas plašsaziņas līdzekļiem par "ikgadējo fašistu maršu" Rīgā. Plānoti, mērķēti un ar ļoti konkrētu rezultātu, tā teikt - gan ikdienas lietošanai, gan vēstures annālēm.

Madžiņš: Pašsaglabāšanās instinkts(10)

Politiskās partijās pulcējas domubiedri ar kopīgām vērtībām, idejām un sekojošu rīcību, taču Vienotības gadījumā tā sen vairs nav. Daļa partijas aizvadītās nedēļas nogalē Liepājā pulcējās reģionālo nodaļu sapulcē, kuru gan noignorēja vairums partijas spices. Rezultāts - viss liecina, ka partijas glābšanas kongress no 29. oktobra pārcelts uz 4. jūniju, kas arī gan loģiski - attālināt netīrās veļas mazgāšanu no 2017. gada pašvaldību vēlēšanām.

Madžiņš: Īsto vērtību laiks(11)

Gadu nogalēs mediju telpa ir baudāma. Šīs pāris nedēļas ar atsevišķiem izņēmumiem varētu nosaukt par rāmuma, vērtību un vieduma laiku mediju saturā. Nebūtu politiķu prāti nodarbināti ar valdības veidošanu, šķiet, tekošo ziņu īpatsvars publiskajā telpā būtu pavisam niecīgs un nemanāms. Ziemassvētki un gada nogale ir laiks, kad avīžu un žurnālu lappusēs vai ētera minūtēs laicīgums un sīkmanība ar gandarījumu tiek pastumtas otrajā plānā, runājot par tiešām svarīgo.

Madžiņš: Jauns sākums(17)

Laikrakstam Diena 23. novembrī apritēs 25 gadi. Latvijas mediju telpā nav cita vārda, kas būtu biežāk locīts par Dienas vārdu. Tāpēc strādāt plecu pie pleca ar augstākā kaluma žurnālistikas profesionāļiem Dienā ir liels gods un atbildība. Par mums runā, par mums ir viedoklis. Un tā ir laba ziņa - tas nozīmē, ka mēs esam dzīvi.