Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Romāns Meļņiks

Nosvinam, nedzeram(4)

Pēdējo dienu notikumi un arī gaidāmo Jāņu noskaņas vedina uz pārdomām par to, cik joprojām būtisks mūsu sabiedrībā kā svētku svinēšanas "atribūts" ir alkohols un kādas ir valsts intereses šajā sakarībā.

Kompensācija par neatdoto – vēsturiskā taisnīguma vārdā(23)

Atkal aktualizēto tēmu par holokausta un komunistiskā totalitārā režīma laikā nelikumīgi atsavināto ebrejiem piederošo nekustamo īpašumu vērtības kompensēšanu intervijā Romānam Meļņikam komentē Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētāja vietnieks un Latvijas Ebreju kopienas restitūcijas fonda valdes loceklis Dmitrijs Krupņikovs.

Burbulī(4)

Nesenās Eiropas Parlamenta vēlēšanas spilgti nodemonstrēja mūslaiku sabiedrības raksturīgu iezīmi – atrašanos tā dēvētajos informatīvajos burbuļos. Pēc daudzajiem skandāliem par iespējamiem likumpārkāpumiem Rīgas domes struktūrās un uzņēmumos latviskajā interneta saziņā un medijos valdīja pārliecība, ka Saskaņas un Gods kalpot Rīgai tandēma ziedulaiki pagājuši, tomēr izrādījās, ka gana liels vēlētāju atbalsts ir ne tikai šī saraksta, bet arī Latvijas Krievu savienības līderiem. Tātad latviski ziņas uztverošie un diskutējošie bija pilnīgi ignorējuši tos, kuri sazinās pamatā krieviski. Tāpat bija virkne partiju, kuru atbalstītāji bija labāk pamanāmi interneta saziņā, un tas attiecīgi radīja iespaidu par viņu potenciāli labām izredzēm vēlēšanās, kas, kā vēlāk izrādījās, tik tāds kā ziepju burbulis vien bijis.

Kopīgs mērķis? Nē. Tikai partiju intereses(9)

Zināt, kas tracina politikā? Brīži, kad pārlieku kļūst acīmredzams, ka politiķi par savas darbības virsmērķi izvirzījuši cīņu par savu vai sava grupējuma ietekmi un tam atbilstīgi rīkojas, gandrīz nemaz nedomājot, kādu iespaidu tas atstāj uz vēlētājiem un kas sabiedrībai attiecīgajā brīdī būtu svarīgāk. Jā, protams, naivi cerēt, ka politika būtu kādreiz iespējama brīva no personiskajām interesēm (ja ne kādu materiālu labumu gūšanas, tad vismaz godkāres apmierināšanas, ambīciju piepildīšanas), taču šajā gadījumā runa ir par proporcijām, par to, kāds motīvs darbībai politikā izvirzās priekšplānā.

Par to runā katru gadu, bet tik un tā...(4)

"Lēkšana ūdenī uz galvas. Par to runājam katru gadu, un tik un tā katru gadu ir vismaz pārītis, kas ielec. Arī šogad jau bija viens pacients." Par to, kādi ir biežākie bērnu traumatisma cēloņi un kā no traumām izvairīties, – Romāna Meļņika intervija ar bērnu ķirurgu Jāni Upenieku.

Interešu konfliktā(2)

Izdot vai neizdot – tāds ir jautājums. Šķiet, ar šo nedaudz pārfrāzēto klasisko teicienu prātā daudzi no Saeimā ievēlētajiem pēdējā pusgada laikā, kā saka, no rīta modušies un vakarā gulēt gājuši. Sākot ar brīdi, kad Saeima lēma par Jaunās konservatīvās partijas pārstāvja Juraša izdošanu kriminālvajāšanai, un beidzot ar līdzīgu lēmumu saistībā ar šobrīd faktisko KPV LV vadoni Zakatistovu. Tiesa, otrajā gadījumā politiķu manevra iespējas īpaši lielas nebija – ja Jurašu izdeva, kādēļ lai Zakatistovu neizdotu? Ar ko tad viens sliktāks, otrs labāks līdzīgā situācijā?

Svarīgi celt attiecību līmeni ar ASV(35)

Ja rodas kādas problēmas attiecībās ar mūsu stratēģisko partneri, ir ārkārtīgi svarīgi tās uzreiz izrunāt visaugstākajā politiskajā līmenī, uzsver kādreizējais Latvijas vēstnieks ASV Aivis Ronis, pozitīvi vērtējot premjera un nākamā Valsts prezidenta interesi par ārpolitiku.

Ķirurģija – attīstītāko valstu līmenī(8)

"Ir konkrētas jomas, kur tagad mēs tiešām esam Eiropas, visas pasaules visattīstītāko valstu klīniku līmenī," intervijā uzsver Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas asinsvadu ķirurgs, profesors Dainis Krieviņš.

Šķeltnieki(5)

Maija pēdējā nedēļa bija zīmīga ar šķelšanos pāris valdošo partiju rindās. Vispirms tas skāra valdības koalīcijā esošo KPV LV, kuru iepriekš pametušajiem pievienojās vēl divas deputātes, tad Rīgas domē valdošo Saskaņas/GKR koalīciju, no kuras par nepaklausību tika padzīti uzreiz četri deputāti, starp kuriem arī Rīgas vicemērs. Tiesa, laika ietvars laikam ir vienīgais faktors, kas šos gadījumus vieno.

Pamats cerēt, ka būs labs prezidents(61)

Valsts prezidenta vēlēšanu gaitu un rezultātu intervijā Romānam Meļņikam komentē politologs, Latvijas Universitātes profesors Jānis Ikstens.

Liepnieks: Aizvien lielāka nozīme ir personībām un vēstījumiem(37)

Dažu valdības partiju neveiksme Eiropas Parlamenta vēlēšanās ir ārkārtīgi slikta ziņa valsts attīstībai, jo, protams, šīs partijas nervozēs un premjeram Kariņam būs ārkārtīgi grūti šajā situācijā strādāt – intervijā saka viens no pieredzes bagātākajiem vēlēšanu kampaņu rīkotājiem Latvijā, sabiedrisko attiecību konsultants Jurģis Liepnieks.

Ambīcijas jau ir apmierinātas. Saruna ar Filipu Rajevski(29)

"Pamatā jau partijas runā to, ko viņu vēlētāji grib dzirdēt. Jautājums, vai tās partijas līdz galam apzinās, kas ir viņu vēlētājs un ko tas patiešām grib dzirdēt," pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām ar politologu, sabiedrisko attiecību speciālistu Filipu Rajevski sarunājas Romāns Meļņiks.

Sistēmas izmēģināšana nav garantētā iespēja. Saruna ar Arni Cimdaru(23)

Visu neapmierinātību par tehniskajām problēmām nācās uzklausīt pašvaldību veidotajām vēlēšanu komisijām, jo cilvēki jau nešķiro, izsaka savu sāpi tiem varas pārstāvjiem, kas tajā brīdī tuvāki, – intervijā Romānam Meļņikam pauž kādreizējais ilggadējais Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītājs Arnis Cimdars.

Jaunie atkal apspēlēti(20)

Izskatās, ka valsts līmeņa politikā aizvien lielāku lomu spēlē Jaunā Vienotība (JV) un nacionālā apvienība _Visu Latvijai!-TB/LNNK (NA). Pārējie var klusu smilkstēt kaktiņā par savu bezspēcību, nevarību, kļūdām un vējā palaistām iespējām. It īpaši tie politiskie spēki, kas skaļi sevi pieteica pērn Saeimas vēlēšanās, – viņu iecerētā politiskās varas maiņa ir izgāzusies. Reālu pārmaiņu vietā viņi spējuši piedāvāt vien to, ko tautā sauc par teijāteri un atbilstoši arī novērtē. Spilgts pierādījums tam ir pat nule aizvadītās Eiroparlamenta vēlēšanas.

"Gaidīšanas svētki"

Neatkarīgi no tā, vai šo tekstu sanāk lasīt drukātajā avīzē dienu pirms vēlēšanām vai internetā vēlēšanu dienā, vai vēlāk, tas jebkurā gadījumā būs jau pēc vēlēšanu kampaņas noslēguma un dod mums iespēju mazliet pavērtēt, kādi tad bijuši šie vēlēšanu "gaidīšanas svētki".

Nevaram izvēlēties vietu tikai pēc arhitektūras vīzijas(35)

"Jūs man varat tieši vaicāt, vai es lobēju konkrētu koncertzāles vietu. Es personīgi nevienu vietu nelobēju. Es gribu tieši pretējo – es gribu, lai darbinieki Ministru kabinetam galdā uzliek visu deviņu vietu analīzi," intervijā uzsver kultūras ministre Dace Melbārde (NA).

Plānot atklāti un godprātīgi(3)

Valsts kontroliere nule nākusi klajā ar virkni pārmetumu valsts institūcijām. Tos vienojošais motīvs: izveidojusies tendence noteiktām, neapšaubāmi vajadzīgām lietām paredzēto valsts budžeta finansējumu tērēt kam citam vai arī izdomāt naudas izmaksu iemeslus. Vienā gadījumā stāsts ir par to, ka Salaspils kodolreaktora likvidācijai paredzētā nauda tērēta ārvalstu filmu uzņemšanai un kvadriciklu iegādei, bet otrā – ka, piemēram, prokuroriem maksātas piemaksas pie algas pat par sapulču apmeklēšanu.

Politiska griba pret argumentiem(72)

Par vietām, kas derīgas vai nederīgas akustiskās koncertzāles Rīgā būvniecībai, ar arhitektu, RTU profesoru Jāni Krastiņu sarunājas Romāns Meļņiks.

Tuvāk tautai?(11)

Pretēji vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (A/P) rīkojumam apturēt Jelgavas novada un Ikšķiles domes lēmumus rīkot iedzīvotāju aptauju par administratīvi teritoriālo reformu, jo aptauju nolikumi it kā pārkāpjot likumu, Ikšķilē šāda aptauja notikusi, un tajā 98,45% dalībnieku balsojuši par novada saglabāšanu.

Līderu cīņa pie finiša(2)

Svētku un brīvdienu seriāls aiz muguras, un, šķiet, ar pārsteigumu daudziem nāk apjausma, ka tūlīt, tūlīt jau norisināsies Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Arī mediji un interneta saziņas rīki gluži kā pēc vienota mājiena «pārslēgušies» uz šo tēmu – nu vai ik dienu kāds rīko diskusijas, publicē intervijas, pauž viedokļus, vērtējumus. Parādās arī visai pretrunīgi socioloģisko aptauju dati, ko vieni tūdaļ steidz izmantot savā pašslavināšanās kampaņā, citi apšauba, jo acīmredzot uz viņiem vai viņu favorītiem attiecinātie skaitļi nav gadījušies tik labi, kā gribētos. Kā šajā situācijā neapmaldīties? Viennozīmīgas atbildes nav.

Riteņkrēslā uz Eiropas Parlamentu. Progresīvo Gunta Anča(30)

Dienā jau bija intervijas ar dažiem no pieredzes bagātākajiem Latvijas eiroparlamentāriešiem, šoreiz – Romāna Meļņika saruna ar Guntu Anču, kura, var teikt, ir pieredzes bagātākā Latvijas sabiedrības interešu aizstāve Eiropas Savienības institūcijās un nu, startējot no Progresīvo saraksta, ir arī viena no pretendentēm uz Latvijas astoņām Eiropas Parlamenta deputātu vietām

Barjera profesionāli dezorientētajiem?(9)

Biznesa augstskolas Turība rektors un valdes priekšsēdētājs Aldis Baumanis nupat sarunā ar Saeimas deputātiem rosinājis ieviest iestājeksāmenus vidusskolā, tā motivējot jauniešus, kuri visdrīzāk nestudēs, laikus izvēlēties un apgūt nākamo profesiju vai iekļauties darba tirgū. Jāsaka – vēl viena barjera izglītības pieejamībā būtu visai savdabīgs profesijas apgūšanas veicināšanas risinājums. Jautājums tikai – ko tas dotu jeb pie kā tas novestu?

Nāk otrais velo bums(3)

Caur sāpēm, caur asarām, pateicoties kārtējai (šoreiz – lokālai) krīzei, tuvojas jau otrais velosatiksmes bums. Paredzams, ka tas paliekoši mainīs cilvēku pārvietošanās ieradumus. Vispirms Rīgā, tad citās Latvijas lielajās pilsētās.

Zakatistova lieta koalīciju neapdraudot(9)

Viena balss nebūs izšķiroša prezidenta ievēlēšanā, arī koalīcijas stabilitāti Ata Zakatistova (KPV LV) iespējamā izdošana kriminālvajāšanai neietekmēšot, intervijā Romānam Meļņikam pauž Saeimas deputāts Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība), kurš darbojas Juridiskajā komisijā un ir Tiesu politikas apakškomisijas sekretārs.

Saskaņas vadībā gatavo pārmaiņas?(17)

Ar Saeimas deputātu Vjačeslavu Dombrovski, kurš partijas Saskaņa vadībā, iespējams, šovasar nomainīs Nilu Ušakovu, sarunājas Romāns Meļņiks.

Uz Eiroparlamentu mūk ne tikai Nils(16)

Evakuāciju uz Eiropas Parlamentu iecerējis ne tikai no darba atstādinātais Rīgas mērs. Tāpat dažu citu partiju līderi, pa kādam izbijušam ministram, caurkritusi Rail Baltica vadītāja, mazo skolu likvidators un bēdīgi slavenās nodokļu reformas īstenotāja.

Visas problēmas novēla uz prezidentu(10)

Par svētdien gaidāmo Ukrainas prezidenta vēlēšanu otro kārtu Romāns Meļņiks sarunājas ar Ukrainas parlamenta deputātu, Krimas tatāru medžlisa priekšsēdētāju Refatu Čubarovu.