Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas

Romāns Meļņiks

Jāspēj elastīgi reaģēt gan uz labām, gan sliktām izmaiņām(3)

No diviem tūkstošiem koncerna uzņēmumos Latvijā strādājošo vien kādi 50 darbinieki dabūjuši šo infekciju, un tikai pāris gadījumu ir bijis, kad pārnese notikusi darba vietā. Ražošana mums netika ne brīdi ietekmēta tieši Covid-19 dēļ – par biznesa situāciju Covid-19 pandēmijas laikā intervijā Romānam Meļņikam stāsta a/s Latvijas finieris valdes loceklis Mārtiņš Lācis.

Ar ceļu būvi – pret Covid-19 krīzi(7)

Uzlabojot ceļus, mēs varam aprēķināt, cik liels ietaupījums ir katram konkrētam braucējam, – intervijā Romānam Meļņikam saka VSIA Latvijas valsts ceļi valdes priekšsēdētājs Jānis Lange.

Vien vīruss? Bērnu psihe un zināšanas nerūp?(13)

Jaunāko klašu skolēnu vecākus šonedēļ šokēja izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (JKP) vēstītais, ka pēc tam, kad nākamnedēļ atsāksies mācības sākumskolās, vismaz līdz 7. februārim tas notiks attālināti. Visiem. Iepriekš attālināta apmācība bija ieviesta skolēniem no 5. klases, nu tas skars arī jaunākus.

Paraugs. Bet īstajā brīdī(8)

Pēdējās dienās atkal aktualizējusies tēma par ministru un citu valsts augstāko amatpersonu vakcinēšanu pret Covid-19, lai viņus pasargātu no saslimšanas, kā arī rādītu piemēru plašākai sabiedrībai par to, ka vakcinēties ir droši, pareizi un lietderīgi. Ideja saprotama un loģiska, taču vismaz šajā brīdī ar to saistās vairāki ''bet''.

Pēc iespējas ātrāk iespējami daudzus(14)

Nevis jārada jauni vakcinācijas kabineti slimnīcās, bet gan jāizmanto esošie resursi – Romānam Meļņikam pauž Veselības aprūpes darba devēju asociācijas izpilddirektore Ināra Pētersone.

Valsts kontrole – sargsuns, nevis klēpja šunelis, kas laiza roku(21)

Lai Valsts kontrole turpinātu attīstīties un būtu spēcīgs spēlētājs gan mūsu valstī, gan arī starptautiski, ir divas pamatlietas, kas ir neizsakāmi svarīgas: nākamā valsts kontroliera profesionalitāte un nākamā valsts kontroliera politiskā neatkarība – intervijā Romānam Meļņikam pauž valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Spēlītes demokrātijas vārdā(15)

Daudzie ierobežojumi, kas piedzīvoti saistībā ar cīņu pret Covid-19 izplatību, jau ir radikāli mainījuši kolektīvo izpratni par to, kas ārkārtas situācijā sabiedrības kopējās drošības vārdā ir un kas nav pieļaujams demokrātijā. Tomēr ik pa laikam vērojama tāda kā spēlēšanās, iestājoties par atsevišķām «miera laika vērtībām», kā dēļ arī piedzīvojam tādu kā kolektīvo kāpšanu uz grābekļiem.

Kritizējam, lai labojas(5)

Pēdējā laikā visai skarbi izsakos par valdības darbu. Piedodiet tie, kas to ņem pie sirds, taču kritika ir ar mērķi, lai valsts tiek pārvaldīta labāk. Ir ārkārtas situācija, kad politiķiem jādemonstrē izlēmība, spēja adekvāti novērtēt situāciju, ātri reaģēt. Jā, var gadīties kļūmes, bet arī tās vajag atzīt un ātri labot. Nevar muļļāties situācijā, kad ar Covid-19 saslimušo un mirušo skaits aug. Labāk šajā situācijā varbūt pārcensties ar cilvēku kontaktu ierobežojumiem nekā vilkt garumā un, kā saka, cirst pa gabaliņam, labi zinot, ka sāpēs tāpat, bet daudzkārt un galarezultātā pie tā paša nonāksim, tikai ar daudz lielākiem zaudējumiem.

Soda par to, ka uzticējušies Latvijas kredītiestāžu darbībai(37)

Nav amatpersonu atbildības. Ir: "kā gribu, tā daru" un "es neatbildēšu ne par saviem rīkojumiem, ne par rīkojumu sekām". Kā tas ir iespējams tiesiskā valstī?! Kāpēc nevar saukt pie atbildības amatpersonu, kas nodara kaitējumu Latvijas valstij?! – intervijā Romānam Meļņikam pauž zvērināta advokāte Daiga Siliņa

Kopē? Nekopē? Maksā!(7)

Sasmīdināja Kultūras ministrija, rosinot ar datu nesēju atlīdzību apliekamo iekārtu sarakstā iekļaut mobilos tālruņus? Kas te smieklīgs? Kaut vai šīs rīcības pamatojums, ka datu nesēju papildināšana ar modernajām ierīcēm notiekot atbilstoši tehnoloģiskajai attīstībai.

Pēdējā iepirkšanās(5)

Pagājušās nedēļas nogalē satraukumu raisīja iepirkšanās trakums, kas sekoja tūdaļ pēc lēmuma, ka pēc pāris dienām ļoti daudzi veikali būs slēgti. Tas Covid-19 pandēmijas laikā gan nav pieņemams, taču izskaidrojams ir – cilvēki gadiem radināti pie tā, ka šis ir iepirkšanās, dāvanu dāvināšanas, kārtīgas svinēšanas pie bagātīgi klātiem galdiem laiks.

Valdībai – divas nedēļas(43)

Līdzšinējie valdības pasākumi bijuši tik neefektīvi, ka ar Covid-19 slimo skaits turpina pieaugt, līdz ar to pagaidām stingrākie ierobežojumi jānosaka tieši Ziemassvētkos un gadumijā. Jautājums – cik tālu varam ļaut šai efektīvi strādāt nespējīgajai Kariņa valdībai spēlēties ar tautas likteni? Cik daudziem vēl jānomirst, līdz beidzot tiks pieņemti tādi lēmumi, kas ik dienas saslimušo skaitu ļautu īsā laikā samazināt līdz pagājušās vasaras līmenim un sabiedrības dzīve atkal varētu ieiet, kā saka, normālās sliedēs?!

Motivēt cilvēkus dzīvot Rīgas centrā(31)

Ir pamats cerībām, ka Rīgas centrs sāks atdzimt, – intervijā Romānam Meļņikam saka Toms Andersons, Colliers International Pētniecības un konsultāciju departamenta direktors.

Naids pret citādu viedokli?(26)

Plašu ažiotāžu šonedēļ raisījusi ziņa par protesta akcijām, ko iecerējuši dažādi aktīvisti, kuri iestājas pret Covid-19 izplatības mazināšanai valstī ieviestajiem ierobežojumiem. Pats interesantākais, ka šoreiz ar argumentiem par cilvēktiesībām, cilvēku brīvībām, demokrātiju u. tml., ja tā var teikt, piesedzas nevis valsts politiku atbalstošais šķietamais vairākums, bet gan tā saujiņa ļaužu, kas atļaujas teikt, ka kaut kas ar to lēmumu pieņemšanu, kuri skar visus, fundamentāli nav kārtībā.

Farmaceits – vairāk nekā pārdevējs(8)

Ir cilvēki, kuriem obligāti vajadzētu konsultēties ar farmaceitu pirms medikamentu iegādes, – intervijā Romānam Meļņikam saka farmaceits Vadims Brižaņs.

Kādi būs nodokļi, tādus maksāsim(7)

Bez investīcijām nodokļu bāze neaugs. Valstij ir pienākums nodrošināt apstākļus liela mēroga ilglaicīgām investīcijām, intervijā Romānam Meļņikam saka Andrejs Ždans, SIA Forevers vienīgais īpašnieks un valdes priekšsēdētājs.

Kā padomju ''troikas''(6)

Nedēļas vidū šokēja ziņa par Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītājas Ilzes Znotiņas pausto mudinājumu tiesām lemt ātri, neuzklausot daudzus lieciniekus un iztiekot bez apjomīgām ekspertīzēm. Tas noticis oktobrī FID organizētajās tiešsaistes mācībās tiesībaizsardzības iestāžu pārstāvjiem, prokuroriem un tiesnešiem. ''Es ceru, ka arvien vairāk tiesnešu sapratīs, ka noziedzīgu līdzekļu legalizācijas jomā jūs ļoti lielā, teiksim, tādā strupceļā iebrauksiet, ja sāksiet, piemēram, aicināt uz tiesu milzīgu daudzumu, teiksim, lieciniekus vai sāksiet prasīt kaut kādas milzīgi lielas apjomīgas ekspertīzes, kas ir, protams, jādara, ja mēs runājam par apsūdzībām,'' – Znotiņas pausto atreferē aģentūra LETA, atsaucoties uz tās rīcībā esošu videoierakstu.

Reformas vietā mums cenšas iesmērēt kaut kādu surogātu(33)

Man ļoti nepatika Valsts prezidenta kancelejas pieeja lūgt nepaaugstināt algu. Tas nozīmē nepildīt likumu! Ja ir tāda situācija, tad jāmaina likuma norma, nevis jāpraktizē tās nepildīšana. Lai nu kam, bet juristam, kādreizējam augstākā ranga tiesnesim Levitam tas būtu jāsaprot. Tā intervijā Romānam Meļņikam saka kādreizējais valsts īpašuma valsts ministrs un finanšu ministrs Edmunds Krastiņš.

Kā vistas uz perēšanu(12)

Mēneša laikā, kopš valstī ieviesta ārkārtas situācija, epidemioloģiskā situācija tikai pasliktinājusies. Nu grasās ārkārtas stāvokli pagarināt, diskutēt par vēl kādiem ierobežojumiem. Bet ir viens bet. Gan atsevišķi ministri, gan premjers var sazin ko vēstīt, taču lēmumus pieņem kolektīvi.

Prezidents par peramo zēnu piemaksu sadalē(5)

Plašu ažiotāžu pēdējā laikā izraisījis no Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas nākušais vēstījums, ka nākamā gada valsts budžetā paredzēts paprāvs finansējums Valsts prezidenta atalgojuma un reprezentācijas izdevumu palielināšanai.

Tas nav stāsts tikai par vienu Čaka ielu(75)

Mēs tagad darām to pašu, ko citur Eiropā darīja pirms 50 gadiem, – intervijā par pārmaiņām Rīgas infrastruktūrā Romānam Meļņikam saka arhitekts pilsētplānotājs Oto Ozols.

Valsts ietaupa uz daudzu pacientu ģimenes budžeta rēķina(11)

Ja grib vēl mainīt sistēmu, tūlīt arī jāpaskaidro, kur mēs gribam galu galā nonākt, kādi būs ieguvumi no pārmaiņām – valstij, nozarei, cilvēkiem. Mēģināt nepārdomāti mainīt atsevišķus sistēmas elementus, neskatoties, kā tas ietekmē visu pārējo, nav pareizi – intervijā Romānam Meļņikam uzsver bioloģijas doktors, a/s Repharm padomes loceklis Juris Bundulis.

Atkal atrunāsies?(7)

Melos un Rīgas deputātiem piešķirtas autostāvvietu atļaujas nelikumīgā izmantošanā pieķertā eksministra Jura Pūces dēļ nu krietni iedragāta arī viņa vadītās partijas Latvijas attīstībai un arī apvienības Attīstībai/Par! reputācija. Īstais brīdis, lai glābtu, kas vēl glābjams. Pirmās pazīmes, ka tas tiek darīts, jau labi redzamas.

Ņirgājas par tautu krīzē(50)

Viņi tiešām par mums ņirgājas?! – tā šajās dienās divās dažādās situācijās dzirdēju iesaucamies divus dažādus cilvēkus. Vienā reizē tā bija reakcija uz Valsts prezidenta Levita ieteikumu šajā krīzē justies kā filozofiem alās, ļauties rimtām pārdomām. Tiešām labākais, ko varam sagaidīt no valsts augstākās amatpersonas situācijā, kad daudzi cilvēki ar Covid-19 saistīto ierobežojumu dēļ jau zaudējuši darbu vai tūlīt, tūlīt to var pazaudēt, situācijā, kad ne viens vien jau ir zaudējis kādu savu tuvinieku un daudzi baidās arī par sevi jaunās sērgas dēļ?! Tiešām gana labi pārtikusī mūsu valsts augstākā amatpersona ir tik tālu pat no tā dēvētā vidējā latvieša?

Jārēķinās, ka lielāko vairumu Rīgas ēku skars renovācija(11)

Kāda ir Rīgas mājokļu arhitektūras programma turpmākajiem gadiem, ko pilsēta var darīt, lai atjaunotu cilvēku motivāciju dzīvot Rīgā, un kā nākotnē jāattīstās pilsētas centram, teritorijām ap dzelzceļa loku un tā dēvētajiem guļamrajoniem – Romāna Meļņika intervija ar Rīgas pilsētas arhitektu Gvido Princi.

Koncertzāli – ar komunistu metodēm?(39)

Vispirms vajadzētu definēt, kādai pēc būtības jābūt akustiskajai koncertzālei, tad domāt par tai piemērotāko vietu, nevis otrādi – intervijā Romānam Meļņikam pauž arhitekts Pēteris Bajārs.