Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Romāns Meļņiks

Būt pie varas, bet ēnā?(3)

Redzot latviešu partiju reklāmas un pirmos numurus, ir sajūta, ka neviena nevēlas uzvarēt Rīgas domes vēlēšanas, – šajās dienās Twitter bija ierakstījis neiroķirurgs un politiķis Renārs Putniņš. Precīzi!

Metodika, ne tirgus sarunas(4)

Turpināšu jau piektdien aizsākto tēmu par Satversmes tiesas spriedumu, ar kuru no nākamā gada 1. janvāra spēku zaudē līdzšinējā norma par garantētā minimālā ienākuma (GMI) likmi. Atgādināšu – tā šobrīd noteikta 64 eiro apmērā, kas gan tiesībsarga, kurš rosināja šī jautājuma izskatīšanu tiesā, gan arī Satversmes tiesas ieskatā ir nepietiekami maz un nenodrošina cilvēka cienīgu dzīvi bez citiem iztikas līdzekļiem palikušajiem.

Spiesti domāt par nabagiem(16)

Satversmes tiesa (ST) ceturtdien atzina, ka valstī noteiktais garantētais minimālais ienākumu (GMI) līmenis neatbilst Satversmei, tāpēc norma, kas to regulē, atzīstama par spēkā neesošu no 2021. gada 1. janvāra. Tātad politiķiem ir dots ļoti konkrēts laiks savu vai savu priekšgājēju sen pieļauto kļūdu būtiski labot un beidzot parūpēties par sabiedrības nabadzīgāko daļu.

Burovs: Koncertzāles būves vieta plašāk jāizvērtē(34)

Mums Rīgā šobrīd maz labas jaunas arhitektūras, ko rādīt cilvēkiem, kas atbrauc. Varam rādīt tikai savu izcilo jūgendstilu un koka apbūvi. Ja būvē koncertzāli, izcilai jābūt ne tikai tās akustikai, bet arī arhitektūrai, – intervijā Romānam Meļņikam pauž bijušais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (Gods kalpot Rīgai).

Radzevičs: Šobrīd Rīgā redzamā ir tikai darbības imitācija(16)

Jārēķinās ar to, ka tad, kad robežas atvērsies, ja cilvēki neatradīs te darbu, tad tikpat daudzi, cik atgriezās, krīzei sākoties, vai pat vēl vairāk, iespējams, aizbrauks projām – intervijā Romānam Meļņikam akcentē bijušais Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs (Gods kalpot Rīgai).

Kā interesēs viņi cīnās?(6)

Līdz anekdotiskuma līmenim nonākusī Daugavpils pašvaldības deputātu kasīšanās par to, kuram jābūt pašvaldības vadītāja amatā, un regulārā mēra amata pārdale starp trim labi zināmiem personāžiem liek aizdomāties par tādu tēmu kā politiskā pēctecība. Vai drīzāk – tās apdraudētība šādās situācijās.

Lēmumi, kas veicina tiesisko nihilismu(14)

Sliktais stils ir noteikt prasības, kuras personām, uz ko tās attiecas, šķiet acīmredzami pārspīlētas un par kurām līdz ar to jau iepriekš ir skaidrs, ka tās netiks pildītas vai ne visi tās pildīs. It īpaši, ja nav šaubu, ka arī nevienai kontrolējošajai struktūrai nebūs pietiekami daudz resursu, lai visus sauktu pie kārtības un atbildības. Teiktais ļoti tieši attiecas gan uz normu, ka sabiedriskajā transportā kaut vai pašdarināts, butaforisks mutes un deguna aizsegs būs jāvalkā arī pēc ārkārtējās situācijas beigām, gan nu jau līdz apnikumam skandināto, ka visiem jāievēro divu metru distance.

Siguldā – veloiela. Pirmā Latvijā(23)

Par jauninājumu, kas ļaus ērtāk un drošāk pārvietoties pilsētā, ar Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāju Uģi Mitrevicu sarunājas Romāns Meļņiks.

Apvieno skolas, domājot par izglītības kvalitāti(40)

Saprotam, ka laiks, kad atkal būs iespēja klātienes tikšanās organizēt droši, būs jāvelta tam, lai veiktu vēl skaidrojošo darbu, viestu lielāku mieru gan skolēnos un viņu vecākos, gan skolotājos, stāstot par reformu, intervijā Romānam Meļņikam saka Gulbenes novada Izglītības pārvaldes vadītāja Edīte Kanaviņa.

Policejiskā Latvija...(23)

Valdības šonedēļ pieņemtais lēmums, ka pēc ieceļošanas Latvijā no virknes Eiropas valstu vairs nebūs jādodas 14 dienu pašizolācijā, radīja ne tikai lielu apjukumu ar šādu lēmumu izpildi saistītajās iestādēs un personām, ko tas tieši skar, bet arī jaunus jautājumus. Vispirms jau – vai brīvlaišana no karantīnas attiecas tikai uz tiem, kas iebrauc Latvijā pēc valdības rīkojuma stāšanās spēkā, vai arī uz tiem, kas no valstīm, kuras atzītas par drošām, iebraukuši, teiksim, dienu iepriekš? Daudzajiem interesentiem pat policija, kas kontrolē pašizolācijas ievērošanu, nespēja dot skaidru atbildi.

Dezinformāciju nesargā vārda brīvība(44)

Informatīvā telpa ir ļoti piesātināta un pat pārsātināta ar dezinformāciju – intervijā Romānam Meļņikam atzīst iekšlietu ministra padomnieks juridiskajos jautājumos Jānis Veide.

Apdraudējums beidzies?(6)

Valdība ceturtdien pieņēma divus likumprojektus, no kuriem viens paredz 9. jūnijā izbeigt ārkārtējo situāciju, vienlaikus saglabājot valdībai iespējas ieviest nepieciešamos ierobežojumus Covid-19 apkarošanai, bet otrs – turpināt valsts atbalstu tiem uzņēmumiem un sabiedrības locekļiem, kuri ir cietuši Covid-19 pandēmijas rezultātā. Protams, konkrētāki soļi aprakstīti attiecīgajos dokumentos, tos skaidro arī paši lēmumu pieņēmēji, tomēr šajā gadījumā būtisks ir vēstījums – apdraudējums vairs nav tik liels, varam pakāpeniski atgriezties ierastajā dzīves ritmā.

Caur gleznām atgādina par bez vecāku gādības esošiem bērniem(6)

Gandrīz neviena institūcija nenāca pretī, lai bērna nonākšanu ģimenē atvieglotu, bet dažas pat atļāvās kritizēt audžuģimeni par kādām nepilnībām, tādā veidā graujot audžuģimenes motivāciju un novilcinot bērna ievietošanu ģimenē, – pašreizējo valsts struktūru attieksmi Romānam Meļņikam ar konkrētu piemēru raksturo gleznotāja un sociālā darbiniece Ēstere Zemīte.

Muti ciet!(9)

Smīdina un vienlaikus arī skumdina ziņa, ka Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās, kas paredzētas 29. augustā, vēlēšanu iecirkņos obligāti būšot jālieto mutes un deguna aizsegs. Tā to iecerējusi Centrālā vēlēšanu komisija (CVK). Te gribas teikt – ja tiešām bija vēlme, lai vēlēšanas par katru cenu notiek, bet tajās piedalās iespējami maz cilvēku, varēja iet vēl tālāk – noteikt, ka balsot var tikai tie, kas skafandros, vai ka vēlētājiem līdzi jāņem ārsta zīme, ka ir veseli.

Valstij pastu vajag?(13)

Visai sen jau bija radies iespaids, ka Latvijas pastu, vismaz tādu, kāds tas ir tagad, valstij tā īsti nav jēgas paturēt. Nu, lasot, ko vēsta šī uzņēmuma vadība, šī doma arvien vairāk nostiprinās.

Ar velo Rīgā – braukt var, tikai jāpierod(31)

Jāsaprot, kur labāk braukt, kur ērtāk, drošāk, – par velobraukšanu Rīgā intervijā Romānam Meļņikam saka velokurjere Solvita Šaraka, kura jau kādu laiku ikdienā brauc ar kravas divriteni.

Izeja no krīzes – ne caur jostas savilkšanu(36)

Atgriešanās pie ierastās kārtības būs vēl pēc krietna laika, – intervijā Romānam Meļņikam paredz Saeimas deputāts, Nacionālās apvienības VL-TB/LNNK līderis Raivis Dzintars.

Par dronu aizmirsts?(35)

Apbrīnojami, cik ātri sabiedrība spēj "sašūmēties" par kādu aktualitāti un cik ātri pēc tam to izmest no galvas, kad parādās kāds cits prātu aizraujošs temats. Spilgtu piemēru nupat piedzīvojām ar tā dēvētā pazudušā drona meklēšanu.

Mēs visi esam pakļauti riskam, ja kāds ir pakļauts riskam(22)

Es ļoti labprāt sagaidītu no valdības puses tādu kā atskatu par to, kuras tiesības tika ierobežotas, kādā apmērā, kas tiek darīts, lai mīkstinātu tos ierobežojumus, – intervijā Romānam Meļņikam saka bijušais Eiropas Padomes cilvēktiesību komisārs, politologs Nils Muižnieks.

Nelolot ilūzijas(9)

Smaidu raisa, ka daļa cilvēku ļoti rūpīgi seko līdzi valdības lēmumiem par ārkārtējās situācijas pagarināšanu. It kā vīrusi respektētu valdības lēmumus un pēc kāda konkrētā datuma izzustu kā nebijuši. Drīzāk svarīgi vērot jaunas saslimšanas un arī mirstības dinamiku un no tā izdarīt secinājumus par to, cik ilgi būs jādzīvo "kara pret vīrusu" apstākļos.

Valstij trūkst ambīciju straujai izaugsmei pēc krīzes(17)

Mēs nepārtraukti aicinām uz dialogu ministrijas, bet praksē dialogā piedalās tikai pašu nozaru pārstāvji. Mēs esam konsultatīva struktūra, bet sanāk tā, ka varam konsultēt tikai paši sevi, – intervijā Romānam Meļņikam stāsta Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītājs Gints Miķelsons.

Krīzes laikā atbalsta ne tikai sociāli, bet arī morāli(3)

Apmulsušos un nogurušos, uztrauktos mēs mēģinām nomierināt, sēt viņiem cerības, lai arī, protams, tādā situācijā mierināšana reizēm izklausās ķecerīgi, – intervijā Romānam Meļņikam saka Latvijas Sarkanā Krusta ģenerālsekretārs Uldis Līkops.

Vara attālinās no tautas(16)

Svētki un tādi krīzes brīži kā tagad, kad cilvēku uzmanība novērsta uz kādām viņiem būtiskākām aktualitātēm, politiķiem ir ideāli piemēroti nepopulāru, bet ilgtermiņā lielas pārmaiņas nesošiem lēmumiem. Jā, varbūt kāds pamanīs, zvanīs trauksmes zvanus, taču plašākas masas tas neaizraus, tātad par skandālu, kas būtu jāņem vērā, nepārvērtīsies.

Govi nevar izslēgt uz mēnesi, diviem vai trim kā iekārtu(22)

Atbalsts būs tikai tad, ja izpildīsies strikti noteikti situācijas pasliktināšanās kritēriji, nebūs tā, ka kāds, kuram iet labi, varētu saņemt vēl arī kaut kādu papildu bonusu, – intervijā Romānam Meļņikam apliecina zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA).

Valsts vedina vairāk dzert?(21)

Samērā plašu ažiotāžu raisījusi Ekonomikas ministrijas iniciatīva ļaut pastāvīgi tirgot alkoholiskos dzērienus internetā. Saprotamu iemeslu dēļ par to bažas pauž narkologi, tāpat citi veselības aprūpes sistēmā strādājošie. Taču šajā gadījumā atkal (tāpat kā tad, kad tika mazināta akcīze alkoholam) ir pamats runāt arī par morāli. Alkohols nav un nevar būt starp tiem produktiem, kā plašāka iegāde vai lietošana vairotu tautas labklājību. Drīzāk tieši otrādi. ​

"Paliec mājās!", "Ej uz eksāmeniem!"?(10)

Eiropas valstu ministru, valdību līmenī būtu jāvienojas par alternatīvu vidusskolas eksāmeniem – intervijā Romānam Meļņikam pauž Rīgas Juglas vidusskolas direktore Aija Melle.

Lieldienas nāk ar unikālu pieredzi(16)

Mūsdienās, arī esot attālināti, mēs varam būt vienoti, būt kopā, sarunāties, pat redzēt cits citu – intervijā Romānam Meļņikam saka Rīgas Mateja baptistu draudzes sludinātājs Matīss Babrovskis

Ne tikai dalīt parādu naudu, bet arī taupīt(4)

Cīņas pret vīrusa izplatīšanos kontekstā ar pulcēšanās liegumiem, savstarpējas distances ievērošanu, pašizolāciju, attālināto darbu un mācībām, ekonomiskās aktivitātes kritumu, bezdarbnieku un pabalstu saņēmēju skaita pieaugumu, kā arī to pavadošo neskaidrību par nākotni ļoti zīmīgs iepirkums nupat bija izsludināts un pēc Saeimas opozīcijas protesta it kā apturēts. Runa ir par Saeimas administrācijas tieši tagad izsludināto iepirkumu par ziedu kompozīciju piegādi ar paredzamo līgumcenu 19 999 eiro.

Burovs: mums ir tikai viena opozīcija – tas ir koronavīruss(10)

Šobrīd Rīgai trūkst aktīvas pozīcijas. Rīgai vajadzētu ne tikai kopēt Ministru kabineta lēmumus, bet arī pašai būt ļoti aktīvai – intervijā Romānam Meļņikam saka iepriekšējais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (Gods kalpot Rīgai).