Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Kriminālprocesa ietvaros septiņas personas apcietinātas

Aptur grupējumu, kas valstij izkrāpis 750 000 eiro

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) nodokļu un muitas policijas amatpersonas jūnijā apturēja organizētās noziedzības grupējuma darbību. Grupējums laika periodā no 2016. gada janvāra līdz 2018. gada gada jūnijam izvairījās no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nomaksas un legalizēja noziedzīgi iegūtus finanšu līdzekļus, tādējādi nodarot valsts budžetam zaudējumus vairāk nekā 750 tūkstošu eiro apmērā, portāls Diena.lv uzzināja VID.

Grupējumā darbojās septiņas personas, bet kopumā shēmā bija iesaistīti vairāk nekā 100 dažādu jomu uzņēmumu un personu no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

Lai samazinātu valsts budžetā maksājamā PVN apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas "klienti" (uzņēmumi) savās PVN deklarācijās iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem.

Noziedzīgais grupējums iegādājās uzņēmumus, kuros par valdes locekļiem reģistrēja galvenokārt Lietuvas iedzīvotājus. Šo uzņēmumu vārdā organizatori veica fiktīvus darījumus ar shēmā iesaistītajiem uzņēmumiem. "Klienti" savās deklarācijās norādīja nenotikušus darījumus, lai samazinātu valsts budžetā maksājamo PVN un uzņēmumu ienākuma nodokli.

Savukārt noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizēšana tika organizēta, izmantojot nebanku norēķinu karšu maksājumu sistēmas, šajā gadījumā LeuPay un Paysera. Šo sistēmu tehniskie risinājumi ļāva darboties ar "netīro" naudu, slēpt un maskēt patiesā labuma guvējus – personas, kuras citu personu vārdā izmantoja pieeju norēķinu kontiem un norēķinu kartēm, lai iegūtu skaidru naudu, kas tika atdota "klientiem".

Kriminālprocesa ietvaros VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes darbinieki sadarbībā ar Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes darbiniekiem veica 37 kratīšanas Rīgā un tās apkaimē, Valmierā, Gulbenē un Limbažu novadā. Kratīšanas notika kriminālprocesā iesaistīto personu birojos, dzīvesvietās, automobiļos un garāžā. Amatpersonas izņēma kriminālprocesā nozīmīgus pierādījumus – mobilos tālruņus, dokumentus, datorus, elektroniskos datu nesējus, kodu kalkulatorus, zīmogus. Tāpat kratīšanu laikā tika izņemti finanšu līdzekļi aptuveni 15 tūkstošu eiro apmērā.

Kriminālprocess par minētā grupējuma darbībām uzsākts pēc Krimināllikuma 218. panta trešajā daļā un 195. panta trešajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu pazīmēm. Tā ietvaros desmit personas atzītas par aizdomās turētām, septiņām no tām piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums, vienai personai drošības līdzeklis – drošības nauda. Viena no personām iepriekš ir bijusi tiesāta VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldē uzsāktajos kriminālprocesos:

2007. gadā pēc Krimināllikuma 193.1 panta pirmās daļas, 193. panta ceturtās daļas, 195.1 panta otrās daļas un 275.panta otrās daļas, sods noteikts nosacīti ar pārbaudes laiku uz diviem gadiem;

2008. gadā pēc Krimināllikuma 195. panta otrās daļas un 218. panta otrās daļas, sods noteikts nosacīti ar pārbaudes laiku uz diviem gadiem, papildsods – mantas konfiskācija;

2015. gadā pēc Krimināllikuma 218. panta otrās daļas, sods noteikts nosacīti ar pārbaudes laiku uz sešiem mēnešiem.

Izmeklēšanas gaitā no uzsāktā kriminālprocesa izdalīti trīs kriminālprocesi, no kuriem divi nosūtīti kriminālvajāšanas uzsākšanai, kuros divas personas sauktas pie kriminālatbildības pēc Krimināllikuma 275. panta otrās daļas par viltotu dokumentu izmantošanu mantkārīgā nolūkā.

Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.

 

Top komentāri

Jautājums ?
J
Kad tiks saņemts ciet grupējums, kas ar OIK izkrāpa no tautas vairāk kā miljardu eiro un turpina to darīt ? Kad tiks sodīti tie, kas pakārtoja likumdošanu šai zādzībai ? Vai arī būs, kā ar 3A ? KNABim es to nemaz nejautaju. Domāju, ka daudzi saprot kādēļ........
pievienotā vertība
p
Vai tad VID neveica pretpārbaudi?
Scorseze
S
Vēlreiz atgādinu, ka negūtā peļņa nav zaudējumi!! Tapēc nauda, kura nav nonākusi līdz valsts kasei nevar būt zaudējumi, jo zaudējumi nav radīti!!!! Zaudējumi ir tā nauda, kura caur lielajām būvkompānijām, valsts pasūtījumu gaitā tiek faktiski izzagta no valsts kases (sadārdzinājumu, neparedzētu izdevumu utt, veidā), tiek skaisti legalizēta un nonāk atsevišķu indivīdu un arī atsevišķu partiju kasēs, lai šo noziedzīgo shēmu "grieztu" tālāk un tālāk:) Tie ir reālie zaudējumi valstij, kuri tiek radīti:) Uzjautrina arī fakts, ka šīs "būvfirmas" pamanās vēl savas galējās alkatības un nesodāmības dzītas arī nesamaksāt apakšuzņēmējiem (patiesajiem darbu veicējiem) tādejādi novedot dažu labu kompāniju līdz bankrotam un "ekonomējot" līdzekļus nogalināt desmitiem cilvēku sabrukušā tirdzniecības centrā, bet pārsteigums, turpina saņemt valsts pasūtījumus:):) Tie ir zaudējumi valstij:)
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas