Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Biolars vēlas veikt atkārtotas Zemgalē piesārņotās grunts analīzes

AS Olaines ķīmiskā rūpnīca Biolars gatavojas par saviem līdzekļiem veikt atkārtotas grunts analīzes, lai pārliecinātos, vai cianīdjonus saturošais šķidrums, kas izliets daudzviet Zemgalē gar ceļiem, nav pārvērties mēslojumā, aģentūrai LETA apliecināja uzņēmuma pārstāve, zvērināta advokāte Viktorija Jarkina.

Pēc viņas teiktā, rūpnīca ir noslēgusi izpētes līgumu, un plānots par Biolar līdzekļiem veikt jaunas grunts analīzes. Jarkina arī apgalvoja, ka sagatavota un saskaņošanai Valsts vides dienestā (VVD) iesniegta darbu programma grunts paraugu noņemšanai un analīžu veikšanai.

Pašlaik grunts analīzes ir plānots ņemt galvenokārt lauksaimniecības zemēs, bet pirms tam jāsaņem zemes īpašnieku piekrišana analīžu veikšanai.

Biolar pārstāve skaidroja, ka cianīdi ir vielas, kas aerobā vidē ļoti strauji noārdās, un no sākotnēji toksiska savienojuma tie pārveidojas citos netoksiskos vai maztoksiskos savienojumos, piemēram, tiocianātos.

"Cianīdjoni ir arī plaši atrodami agroķīmijā un tiek plaši lietoti pesticīdos un herbicīdos lauksaimniecībā. Augsnē cianīdjonu toksicitāte būtiski samazinās brīdī, kad joni iesaistās reakcijās ar augsnē esošajiem metāliem," apgalvoja Jarkina.

Rūpnīcai nav informācijas, ka VVD būtu kādi iebildumi par jaunu grunts analīžu ņemšanu, kā arī grunts analīžu ņemšanu vietās, kurās analīzes netika ņemtas. Arī VVD aģentūrai LETA apliecināja, ka uzņēmumam nav nepieciešama dienesta atļauja analīžu veikšanai.

Jau vēstīts, ka Biolars ir pārsūdzējis VVD izdotos lēmumus saistībā ar Zemgalē piesārņotajām ceļmalām, tādējādi dienests uzskata, ka uzņēmums apzināti novilcina procesa izskatīšanu un piesārņoto vietu sakopšanu.

"VVD uzskata, ka Biolars sākotnēji maldināja gan VVD, gan sabiedrību, publiski paužot apņēmību piesārņojumu likvidēt un saucot sevi par sociāli atbildīgu uzņēmumu. Šobrīd ir skaidrs, ka ar šādu retoriku uzņēmums ir centies tikai mazināt spriedzi, kas tobrīd bija sabiedrībā," sacīja VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga, piebilstot, ka, "iespējams, piesārņotā grunts ar laiku varētu pašattīrīties, bet sakopšanas darbu novilcināšana rada reālus zaudējumus lauksaimniekiem, kuri, lai izslēgtu jebkādus piesārņojuma riskus, nevar pilnībā izmantot saimnieciskajai darbībai skartās teritorijas."

Vides pārraudzības valsts birojam adresētajos pārsūdzību pieteikumos Biolars esot paziņojis, ka neesot konstatējama cēloņsakarība starp uzņēmumam pārmesto vides normatīvo aktu pārkāpumu un iespējamo kaitējumu videi, tāpēc tam nevarot uzlikt par pienākumu izstrādāt sanācijas plānu.

Uzņēmums arī norādījis, ka ķīmiskā viela tikusi izlieta no automašīnas, kuru izmantoja SIA Ekovalis Latvija, bet Biolars šim pārvadātājam neesot atļāvusi izvest jebkādas vielas no uzņēmuma teritorijas.

VVD nav saskaņojis Biolars iesniegto pasākumu plānu, saistībā ar 5.jūnijā izdoto brīdinājumu par uzņēmuma darbības iespējamo daļēju apturēšanu - porofora ražošanas pārtraukšanu. Uzņēmumam bija uzdots sagatavot plānu bīstamo atkritumu izvešanai no teritorijas un nodošanai bīstamo atkritumu apsaimniekotājam. Iesniegtais dokuments neesot radījis pārliecību, ka pārkāpums tiks novērsts - tajā neesot minēti ne atkritumu apsaimniekotāji, ne izpildes termiņi. VVD devis uzņēmumam laiku līdz 5.augustam papildināta plāna iesniegšanai.

Dienests uzskata, ka Biolars uzskatāms par atbildīgo operatoru tāpēc, ka tās radīto atkritumu neatbilstošas apsaimniekošanas rezultātā radies kaitējums videi. Saskaņā ar Vides aizsardzības likuma 28.pantu, uzņēmums vērtējams kā operators, kura pienākums ir veikt sanācijas darbus.

LETA jau ziņoja, ka maija beigās VVD inspektori un policijas darbinieki aizturēja vides piesārņotāju, kurš Zemgalē ceļmalas nolējis ar indīgu šķidrumu.

Pēc VVD speciālistu sākotnējā vērtējuma, izlietais šķidrums satur cianīdjonus un tā izcelsme ir Olaines ķīmiskā rūpnīca Biolars. Reaģējot uz notikušo, VVD tika izdevis lēmumu - brīdinājumu par Biolars darbības iespējamo daļēju apturēšanu - porofora ražošanas pārtraukšanu. Atbilstoši likumdošanai, šāds brīdinājums ir pirmais solis, lai rosinātu uzņēmuma darbības apturēšanu.

Savukārt 2.jūlijā VVD izdeva lēmumu par piesārņojošās darbības operatora noteikšanu saistībā ar Zemgales lauku piesārņošanu ar ķīmiskām vielām, bet 4.jūlijā - par neatliekamo pasākumu veikšanu un sanācijas pasākumu plāna izstrādāšanu.

Par konstatēto pārkāpumu arī sākts kriminālprocess. Arī Valsts policija guvusi apliecinājumu, ka automašīna, kas 24.maijā pieķerta, izlejam ķīmisko vielu Bauskas novadā gar kādu ceļu, izbraukusi no Biolars rūpnīcas.

VVD ģenerāldirektore iepriekš stāstīja, ka atbilstoši likumdošanai piesārņoto vietu sanācija būtu jāveic atkritumu operatoram - šajā gadījumā rūpnīcai. VVD un SIA VentEko aplēses liecina, ka sanācijas darbi varētu izmaksāt līdz 400 000 eiro.

Lai arī savu vainu neatzīst, Biolars teicās, ka esot gatavs daļēji veikt piesārņoto vietu attīrīšanu.

Top komentāri

.
.
Biolar saimnieciskā darbība ir nekavējoties jāaptur, lai ciniskās darbības neturpinātos. Un vainīgie ir nekavējoties jāievieto izmeklēšanas izolatorā. Viņu bezkaunība pārsniedz visas robežas.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Reformas kļūdu labojums(12)

Latviešu vēsturisko zemju likuma pieņemšana varētu mazināt administratīvi teritoriālās reformas (ATR) vājās vietas, jo šajā reformā problemātiska ir kultūrvēsturiskās identitātes stiprināšana, – cet...

Ceturtdien atklāts 31 jauns Covid-19 gadījums(5)

Pagājušajā diennaktī Latvijā reģistrēts 31 saslimšanas ar Covid-19 gadījums, vairums jeb 17 no tiem ir saistīti ar uzņēmumu Kuldīgā, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopoti...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas