Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +15 °C
Apmācies
Pirmdiena, 6. aprīlis
Filips, Vīlips, Zinta, Dzinta

FOTO: Ar vērienu atzīmē 100 gadus kopš Ulmaņa pagaidu valdības ierašanās Liepājā

Piedaloties Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, Latvijas augstākajām amatpersonām un ārvalstu viesiem, liepājniekiem un pilsētas apmeklētājiem, ar plašu pasākumu programmu un vērienīgu vēsturisko notikumu rekonstrukciju ceturtdien sākās trīs dienu svinības par godu Kārļa Ulmaņa vadītās Latvijas pagaidu valdības nokāpšanai no tvaikoņa Saratov, tādējādi nostiprinot jaundibinātās Latvijas valsts faktisko neatkarību.

Svētku programma sākās ar ekumēnisko dievkalpojumu Liepājas Sv. Annas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā, bet jau vakarā pilsētnieki un viesi pulcējās laukumā pie Muitas mājas, kur norisinājās vēsturiskā notikuma Kuģa Saratov sagaidīšanai Liepājā - 100 rekonstrukcijas iestudējums.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis atzīmēja: "Par Latvijas pagaidu valdības darba cēlienu uz kuģa Saratov poētiski mēdz teikt – "republika uz ūdens". Es gribētu teikt – tā bija republika Latvijas cilvēku sirdīs, kad teju visi noticēja neatkarīgas Latvijas idejai un bija motivēti doties cīņās par savu valsti."

Valsts prezidents norādīja, ka notikumi pirms simts gadiem mums vienmēr atgādinās par varonību un uzvarām, kuras guvām kopā ar mūsu sabiedrotajiem. "Uzvara Cēsu kaujās un pagaidu valdības izkāpšana Liepājā stiprināja mūsu ticību saviem spēkiem un pārliecību, ka Latvijai būs būt," teica Vējonis.

Svētku programmu veidoja pagaidu valdības simboliska nokāpšana no klāja un iestudējums ar lielu dalībnieku skaitu - aktieriem un mūzikas kolektīviem. Simbolisko pagaidu valdības nokāpšanu no klāja ar svinīgajām uzrunām, dziesmām un parādi izspēlēja kupls dalībnieku skaits, piedaloties aktieriem un dažādiem mūzikas kolektīviem. Īpaši svētku viesi bija arī divu Latvijas vēsturē nozīmīgu personību, pirmā britu diplomāta neatkarīgajā Latvijā Herberta Granta-Vatsona un Lielbritānijas militārās misijas vadītāja 1919. gadā Ostina Kīnena, radinieki.

Pasākuma norises vieta tika iekārtota precīzi un stilistiski atbilstoši 1919. gada vēsturisko fotoattēlu piemēriem. Latvijas valdības lomas bija uzticētas Liepājas teātra aktieriem, bet sagaidītāju pulkā bija brīvprātīgie statisti. Ceremonijas laikā tika ievērota vēsturiskā notikuma secība, iekļaujot repertuārā gan toreiz dziedātās dziesmas Dievs, dod mūsu tēvu zemei un Latvju himnu, gan aktieru izpildījumā atkārtojot valstsvīru uzrunas. Visas norises muzikāli pavadīja Latvijas Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris.

Vēsturiskajai rekonstrukcijai sekoja gājiens no Vecās ostmalas uz Jāņa Čakstes laukumu, kur svinības turpinājās ar Štāba orķestra priekšnesumiem, koru sadziedāšanos un ASV, Francijas un Apvienotās Karalistes kolektīvu piedalīšanos.

Svinības turpināsies arī piektdien un sestdien. 28. jūnijā plkst. 20 laukumā pie Muitas mājas notiks svētku koncerts Ar prieku un gandarījumu, kura ideja sakņojas Kārļa Ulmaņa runā pēc nokāpšanas no kuģa Saratov. Tas būs tematisks muzikāls vēstījums par jaundibinātās Latvijas valsts centieniem iegūt zemi, pašnoteikšanos un stiprināt valstiskuma apziņu līdz 1919. gada jūlija sākumam. Koncertā skanēs Neatkarības kara laika mūzika un rokmūzika, piedaloties Štāba orķestrim, jauktajam korim INTIS, grupai Skyforger, Ievai Akurāterei, Asnātei Rancānei, Ievai Sutugovai, Ivo Fominam, Andrim Ērglim, Jurim Jopem un citiem.

Dienas noslēgumā, plkst. 22.30, laukumā pie Muitas mājas norisināsies zaļumballe 20. gadsimta sākuma noskaņās. Apmeklētājus priecēs retro mūzikas ansamblis Bellacord Tanzorchester, brāļi Auzāni un Slavenais Jersikas orķestris.

29. jūnijā visu dienu laukumā pie Muitas mājas un Liepājas vēsturiskajos kvartālos norisināsies plaša pasākumu programma ģimenēm un bērniem Pirms 100 gadiem Liepājā. Ikviens aicināts piedalīties radošajās darbnīcas un tradicionālās 20. gadsimta sākuma spēka un veiklības atrakcijās, būs dažādas teatrālas izdarības, muzicēs kapela, bet uz skatuves uzstāsies vieskolektīvi no Anglijas, Francijas un ASV un pašmāju mūziķi. Diena noslēgsies ar Kurzemes dziesmu svētkiem plkst. 19 Liepājas olimpiskajā centrā.

Svinīgo notikumu programmu par godu kuģa Saratov sagaidīšanas simtgadei rīko Liepājas Kultūras pārvalde sadarbībā ar Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroju, biedrību I DID IT un Liepājas Tautas mākslas un kultūras centru.

 

Top komentāri

Latvietis
L
Kad beidzot valsts būs tāda, kāda ta bija Ulmaņa laika.Cik ilgi vel cilveki brauks projam???
solon
s
Kārtējais naudas šķērdēšanas balagāns. Kam to vajag?! Pie varas esošai kliķei, ķeksīša pēc?! Ulmaņa atveidu ieraugot piezogas cerība, ka reiz nāks viņa laiki, bet kad blakus tam nostājas mūslaiku prezidenta parodija par tēmu ... sametas šķērmi ap dūšu. Kaut 2 centi katram mazturīgam pensionāram pie pensijas būtu nesalīdzināmi lietderīgāks nodokļu maksātāju naudas izlietojums!!!
P
P
Ar kādu lepnumu par Pirmo īsto Brīvvalsti stāstīja tajā laikā dzīvojošie! PREZIDENTS atbrauca uz mūsu pagastu;zemniekam uzdāvināja izskapti,saimniecei grābekli,bērniem konfektes.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas