Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Kandavas novada dome vērsīsies Labklājības ministrijā pēc atbalsta internātskolai

Lai arī turpmāk varētu nodrošināt speciālās izglītības programmas Kandavas internātskolā, pašvaldība pēc atbalsta vērsīsies Labklājības ministrijā (LM), aģentūrai LETA pastāstīja novada domes priekšsēdētāja Inga Priede (LZP).

Šonedēļ domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē skatīts jautājums par skolu tīkla optimizācijas modeļa izstrādāšanu. Priede klāstīja, ka tas paredz izmaiņas gan pamatizglītības, gan vidējās izglītības posmā.

Domes priekšsēdētāja atgādināja, ka no nākamā mācību gada Kandavas internātvidusskolā netiks uzņemta 10.klase. Esošie vidusskolēni izglītības iestādi absolvēs, un pēc dažiem gadiem tā būs pamatskola. Dome lems arī par nosaukuma maiņu, un paredzēts, ka izglītības iestāde turpmāk sauksies par Kandavas iekļaujošo pamatskolu. Pēc šīm izmaiņām novadā darbosies tikai viena - Kandavas Kārļa Mīlenbaha - vidusskola.

Pārmaiņas piedzīvos arī pamatskolas, taču pašlaik par tām runāt pārāk agri, stāstīja domes priekšsēdētāja. Darba grupa tikai sāks analizēt skolu tīklu, sabiedriskā transporta nodrošinājumu un citus jautājumus. Priede atzina, ka optimizācija ir nepieciešama, jo izglītības jomai tiek tērēta puse no pašvaldības budžeta, un šogad, lai nodrošinātu algas pedagogiem, pašvaldībai savā budžetā jāieplāno 460 000 eiro.

Taču no izglītības iestādes, kas nodrošina speciālās programmas, pašvaldība negrasās atteikties. "Pie mums mācās bērni no citām pašvaldībām, arī no Rīgas. Par viņiem neinteresējas vecāki, viņi nevienam nav vajadzīgi," internātskolas nepieciešamību pamatoja Priede.

Pašlaik izglītības iestādē ir ap 300 audzēkņu, un trešdaļa ir citu pašvaldību iedzīvotāju. No marta pašvaldība vairs nenodrošinās brīvpusdienas internātvidusskolas skolēniem, atbalstot tikai trūcīgās ģimenes, taču tādu esot lielākā daļa. Arī citas pašvaldības ir uzrunātas, lai sniegtu atbalstu saviem bērniem.

Priede klāstīja, ka pašvaldība nevar visus savus līdzekļus novirzīt tikai izglītībai, nenodrošinot, piemēram, atbalstu nevalstiskajām organizācijām (NVO), jo šīs organizācijas notur novadā aktīvākos cilvēkus, īsteno dažādus labiekārtošanas projektus, turklāt NVO atbalstam novirzītie līdzekļi ir ievērojami mazāki, nekā tiek atvēlēts izglītībai.

Lai meklētu valsts atbalstu, pašvaldība tiksies ar LM. "Pašvaldība nodrošina Zantes ģimenes krīzes centra darbu, un tajā uzturas ģimenes no visas valsts. Katru gadu mēs atbalstām Tukuma slimnīcu, gan ieguldot pamatkapitālā, gan atbalstot aprīkojuma iegādi, bet to varēt darīt valsts," uz pretimnākšanu no ministrijas puses saistībā ar internātskolu cer Priede, jo skolas likvidēšana nozīmētu arī 90 jaunus bezdarbniekus, kuriem valstij būs jānodrošina pabalsta izmaksa.

Jau vēstīts, ka no marta Kandavas internātvidusskolā dzīvojošajiem audzēkņiem vairs netiks nodrošinātas bezmaksas pusdienas, bet no septembra izglītības iestāde neuzņems skolēnus 10.klasē. Abi lēmumi saistīti ar izmaiņām Izglītības likumā, kas paredzēja, ka valsts internātskolas turpina finansēt tikai līdz 2018.gada beigām. Līdz šim visas izmaksas, kas saistītas ar internātvidusskolas darbības nodrošināšanu, sedza valsts, un skolēnu vecākiem līdzmaksājumi par sava bērna ēdināšanu Kandavas internātvidusskolā nebija jāveic.

Lai neradītu slogu budžetam un spētu segt visas pašvaldības nepieciešamības, no marta izglītojamo ēdināšana noteikta par maksas pakalpojumu. Internātvidusskolas internātā paliekošo audzēkņu ēdināšanas maksa par brokastīm, launagu un vakariņām turpmāk būs 2,43 eiro dienā vienam skolēnam. Atvieglojums paredzēts Kandavas novada ģimenēm, kurām piešķirts trūcīgas ģimenes statuss, proti, pašvaldība līdzfinansēs 1,7 eiro, bet bērnu vecākiem būs jāsedz 0,73 eiro.

Tāpat, neizpildot prasības par minimālo skolēnu skaitu vidusskolas posmā, nolemts pārtraukt uzņemšanu internātvidusskolas 10.klasē ar 2019./2020.mācību gadu.

Top komentāri

VVZ
V
Šajā gadījumā nevar būt lūgums pēc kaut kāda "atbalsta", bet sistēma ir jāmaina valstiski, nodrošinot kaut minimālas finanses novadu ļaudīm un viņu bērniem, kas ir iedzīti trūkumā valsts mērķtiecīgas politikas rezultātā. Esošā sistēma ir sapuvusi- tiek finansētas politiskās partijas (bandas), bet reģionu nabadzīgajiem bērniem ēdināšanai naudas nav!
pašvaldībām jāatver maks
p
Par šajā skolā ievietotajiem bērniem būtu jāmaksā viņu dzīvesvietas pašvaldībām
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Mūžībā devies Rīgas domes kaķis Muris(24)

Mūžībā devies viens no Rīgas domes kaķiem - Muris, sociālajā vietnē Facebook paziņojis bijušais Rīgas mērs un pašreizējais Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs (Saskaņa).

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas