Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Astoņas partijas savās deklarācijās norādījušas nepatiesu informāciju

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), pārbaudot 16 partiju un to apvienību iesniegtās 13. Saeimas vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijas, kā arī priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumu ievērošanu, konstatējis nenorādītus finanšu līdzekļus 79 813 eiro apmērā un neatļautus ziedojumus 7551 eiro apmērā, aģentūra LETA uzzināja KNAB.

KNAB vairākos gadījumos konstatēja, ka politiskie spēki nav norādījuši visus savus priekšvēlēšanu ieņēmumus un izdevumus, kā arī saņēmuši neatļautus dāvinājumus no juridiskām personām un nav ievērojuši priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumus.

Astoņas politiskās partijas un to apvienības norādīja nepatiesas ziņas deklarācijā, nenorādot finanšu līdzekļus 79 813 eiro apmērā. Šādi pārkāpumi fiksēti Zaļo un zemnieku savienības, Saskaņas, KPV LV, Jaunās Vienotības, Jaunās konservatīvās partijas, Attīstībai/Par!, nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (NA) un Rīcības partijas deklarācijās.

Savukārt trīs politiskie spēki - Saskaņa, Jaunā Vienotība un Attīstībai/Par! - saskaņā ar KNAB ziņoto saņēma neatļautus ziedojumus no juridiskām personām 7551 eiro apmērā.

Par konstatētajiem pārkāpumiem KNAB desmit gadījumos pieņēma lēmumu par partiju saukšanu pie administratīvās atbildības, kopā uzliekot naudas sodus 3970 eiro apmērā. Savukārt vienai politiskajai partijai izteikts mutvārdu aizrādījums.

Vienlaikus KNAB veica 36 pārbaudes par administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijā, un divos gadījumos personām ir piemērota administratīvā atbildība.

Desmit gadījumos KNAB konstatēja pārkāpumus par nesaistīto personu priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības neievērošanu, un pieņemti seši lēmumi, uzliekot naudas sodus kopsummā 2650 eiro apmērā.

Tāpat četros gadījumos turpinās sāktā lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā, tai skaitā, par izdevuma Par ko nebalsot vēlēšanās izplatīšanu.

Veicot pārbaudes, KNAB arī konstatēja, ka partijas 2018. gadu noslēdza ar lielām parādsaistībām par saņemtajiem pakalpojumiem un precēm. Kopējā partiju parādsaistību summa ir 1 386 616 eiro.

Tas, pēc KNAB domām, rada partiju nevienlīdzības risku, organizējot priekšvēlēšanu kampaņas. Lai šo risku mazinātu, KNAB plāno izstrādāt grozījumus normatīvajā regulējumā attiecībā uz politisko partiju un to apvienību finansēšanu.

Birojs kopumā pārbaudījis partiju 13. Saeimas vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijās norādīto informāciju par piešķirtā valsts budžeta finansējuma izlietojumu 470 728 eiro apmērā, datus par saņemtajiem ziedojumiem 2 300 251 eiro apmērā un informāciju par vēlēšanu izdevumiem kopsummā par 4 018 199 eiro.

Vienlaikus pārbaudīti 2986 reklāmas pakalpojumu sniedzēju, politisko partiju un nesaistīto personu iesniegtie paziņojumi par noslēgtajiem aģitācijas līgumiem, kā arī pārbaudīts 291 saņemtais iesniegums par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas un partiju finansiālās darbības pārkāpumiem priekšvēlēšanu aģitācijas periodā.

Tai skaitā KNAB veicis 36 pārbaudes par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijas veikšanai un 28 pārbaudes par iespējamu slēpto priekšvēlēšanu aģitāciju pirms vēlēšanām un par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas un partiju finansēšanas noteikumu pārkāpumiem.

Top komentāri

Vai tās nav
V
koruptīvas partijas un drauds demokrātijai Latvijā? vai tās nevajadzētu vienreiz likvidēt? Cik ilgi var ņirgāties par cilvēkiem Latvijā?
po!ns
p
ha, pat tiesiskuma partija nemaz nav tiesiska un meloja pirms vēl bija ievēlēti, kāda vilšanās!
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ministrs izsaka piezīmi notārei(4)

Izskatot Latvijas Zvērinātu notāru padomes (LZNP) šā gada 8. maijā pieņemto galīgo lēmumu pērn ierosinātajā disciplinārlietā par Rīgas apgabaltiesas zvērinātas notāres Līgas Eglītes rīcību, ar ...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas