Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Mediķu algām nākamgad piešķir pusi no solītā

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma 2020.gada valsts budžetu, medicīnas darbinieku atalgojuma celšanai papildus piešķirot aptuveni 60 miljonus eiro.

Saskaņā ar pērn Saeimā pieņemto lēmumu, mediķu algu celšanai nākamajā gadā būtu bijis jāparedz 120 miljonus eiro, kas nozarē strādājošo algas ļautu pacelt par vidēji 20%. Taču, koalīcijai atzīstot, ka šāda likuma pieņemšana esot bijusi kļūda, jo netika paredzēti finanšu resursi, mediķu algām izdevies rast vien aptuveni pusi nepieciešamās naudas.

Sākotnēji mediķu algām tika plānots piešķirt 42 miljonus eiro, tomēr, reaģējot uz nozares augošo neapmierinātību, tika pieņemts lēmums pārskatīt iepriekš atbalstītās prioritātes. Pārskatot nākamā gada prioritātes, kā arī aktualizējot valsts uzņēmumu un centrālās bankas peļņu, izdevies rast vēl 18 miljonus eiro, tādējādi kopumā mediķu algām nākamajā gadā nodrošinot aptuveni 60 miljonus eiro.

Papildu piešķirtie 18 miljoni eiro rasti, tostarp atsakoties no ieceres atklāt vēstniecību Austrālijā, kā arī samazinot iemaksas OECD. Kopumā no Ārlietu ministrijas mediķu algām novirzīti 3,2 miljoni eiro.

Zemkopības ministrijā pārskatīta VAS Latvijas Valsts meži peļņas prognoze, mediķu algām piekrītot pārvirzīt piecus miljonus eiro. Savukārt Tieslietu ministrija secināja, ka, uzlabojoties darbam ar piedzenamajām naudas summām, Valsts uzturlīdzekļu garantijas fondam būs nepieciešams par diviem miljoniem eiro mazāk līdzekļu, kas arī būtu novirzāmi mediķu algām.

Atbalstīs arī Finanšu ministrijas piedāvājums pārdalīt azartspēļu nodokļa proporciju starp pašvaldībām un valsti. Sākotnēji bija paredzēts, ka valsts budžetā nonāks 90% no azartspēļu nodokļa ieņēmumiem, bet pašvaldību budžetos - 10%. Savukārt valdība pieņēma lēmumu minēto proporciju mainīt, 95% šī nodokļa ieņēmumus novirzot valsts budžetā, bet 5% - pašvaldību. Tādējādi valsts budžetā plānots papildus iekasēt 2,23 miljonus eiro, arī tos novirzot mediķu algām.

Līdztekus Latvijas Banka precizējusi savas peļņas prognozes, secinot, ka tā palielināma par 4,2 miljoniem eiro un šie līdzekļi būtu virzāmi mediķu algām.

Mediķu organizācijas ar šādu lēmumu nav apmierinātas, uzstājot uz Saeimas sākotnējā solījuma izpildi. Mediķi rosināja atlikt nākamā gada budžeta pieņemšanu līdz brīdim, kamēr tiks rasti mediķiem solītie miljoni. Tomēr koalīcijas deputāti par likumprojektu atbildīgajā parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā šādu lūgumu neņēma vērā.

Mediķu organizācijas bija izskatījušas nākamā gada budžeta projektu, tajā atrodot vairākas pozīcijas, no kurām, viņuprāt, varētu atteikties par labu solītajam algu pieaugumam. Taču mediķu ierosinājumi netika izskatīti.

Noraidīti tika arī visi opozīcijas deputātu priekšlikumi, kas saistīti ar nepieciešamību rast solīto finansējumu mediķu algu palielinājumam. Viens no populārākajiem avotiem šim mērķim opozīcijas deputātu priekšlikumos bija atteikšanās no jaunā partiju finansēšanas modeļa, kas paredz vairākkārtīgi kāpināt valsts finansējumu politiskajām organizācijām.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris jau iepriekš brīdinājis, ja netiks veiktas medicīnas darbinieku prasītās izmaiņas valsts budžetā, tiks pieprasīta veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) demisija, vākti paraksti par Saeimas atlaišanu un rīkots streiks.

Kā ziņots, 2020.gada budžeta konsolidētie budžeta ieņēmumi prognozēti 9,89 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi - desmit miljardu eiro apmērā. Salīdzinājumā ar 2019.gada budžetu, nākamgad ieņēmumi augs par 717,1 miljonu eiro, bet izdevumi - par 610,1 miljonu eiro.

Valsts pamatbudžeta ieņēmumi 2020.gadā prognozēti 6,88 miljardi eiro, bet izdevumi plānoti 7,22 miljardi eiro apmērā. Valsts pamatbudžeta izdevumu palielinājums, salīdzinot ar 2019.gada plānu, ir 400 miljoni eiro jeb 5,9%. Izdevumu palielinājums ir 325,2 miljoni eiro, kas paredzēts izdevumiem valsts pamatfunkciju finansēšanai.

No 2020.gada budžetā plānotajiem izdevumiem desmit miljardu eiro apmērā 35% tiks novirzīti sociālajai aizsardzībai, proti, 3,513 miljardi eiro.

Top komentāri

Itamars Toledano
Sie alkaši to vien zina kā tautai ar ZĀRKU un ar NĀVI piedraudēt. Vienai manai paziņai par operāciju pieprasīja 2400 eiro, bet dzīvību tā arī apsolīt nevarēja. NEDRĪKST viena banda uzurpēt tās iespējas, kas tikai Dievam pieder. Es ceru, ka Ķera Valža zārks un nāve viņam kā balva tikai GODAM pasniegta, jo pārāk daudz šis mēsls visu ir piegānījis...
Maksis
M
Viss pareizi. Caurā sietā ūdens nav jālej.
Tā gan
T
Keris gribēja pierādīt, ka viņš šai valstī komandēs, ko un kā darīt. Nepatīkami bija skatīties, kā šis Saskaņas sadarbības partneris draudēja ar Saeimas atlaišanu. Lai tik vāc parakstus, jo darīt jau viņam nav ko, bet alga ta jāattaisno. Tikai žēl, ka ārsti aizgāja viņa pavadā. Vai tiešām nesaprot, ka arī policistiem, ugunsdzēsējiem, skolotājiem utt. arī vajag lielākas algas. Nevar ši valdībā vienā gadā izdarīt to, ko nevarēja gadu desmitos
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas