Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Šķērslis Uzvaras pieminekļa nojaukšanai - valdības vienošanās ar Krieviju

Pat ja iedzīvotāju atbalsts iniciatīvai nojaukt tā dēvēto Uzvaras pieminekli izrādīsies pietiekams, lai šo jautājumu skatītu parlamentā, ieceres ceļš varētu nebūt viegls, jo tas būtu pretrunā ar 1994.gadā noslēgto Latvijas valdības līgumu ar Krieviju.

Ārlietu ministrijas (ĀM) pārstāvis Kārlis Eihenbaums portālam Diena.lv norādīja, ka 1994.gada aprīlī noslēgta un 1995.gada februārī spēkā stājusies Latvijas un Krievijas valdību savstarpējā vienošanās par Latvijā dzīvojošo Krievijas militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību. Tai skaitā vienošanās 13.pants nosaka, ka abas valstis apņemas nodrošināt memoriālo būvju un karavīru apbedījumu vietu sakopšanu, saglabāšanu un pieejamību. Savukārt Pārdaugavā esošais Uzvaras piemineklis uzskatāms par memoriālu būvi.

"Nevaru komentēt visu likumdošanas procesu, tas iet savu ceļu - kā Saeima lemj," Dienai.lv atzina Eihenbaums, vienlaikus gan uzsverot, ka "starptautiskajā praksē starpvalstu vienošanās ir prioritāras".

Tikmēr Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vadītājs Vitālijs Orlovs (Saskaņas centrs) atzīst, ka praksē šāda gadījuma, kad iedzīvotāju iniciatīva ir pretrunā ar kādu iepriekš noslēgtu valdības līgumu, līdz šim nav bijis. Tādēļ, ja iniciatīva tiešām nonāks līdz parlamentam, komisija noteikti konsultēsies gan ar Rīgas domi, gan Ārlietu ministriju.

Līdz tam gan vēl tāls ceļš ejams, jo iniciatīva vispirms jāiesniedz parlamentā, pēc tam vēl jāpārbauda savāktie paraksti un tikai pēc tam trīs mēnešu laikā komisijai jāpieņem lēmums par iesnieguma tālāku virzību, portālam Diena.lv norādīja Orlovs.

"Bet gaidīšu, kad atnāks šie materiāli uz parlamentu, jo manabalss.lv jau iepriekš savākti paraksti arī par citām iniciatīvām, kas Saeimā nav iesniegti," norādīja SC pārstāvis.

Jau vēstīts, ka par iniciatīvu, kas piedāvā nojaukt pieminekli Padomju armijas karavīriem - Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem jeb tā dēvēto Uzvaras pieminekli Rīgā un atjaunot laukuma vēsturisko plānojumu, parakstījušies vairāk nekā 10 000 cilvēki. Tas nozīmē, ka iniciatīvu būs iespējams iesniegt izskatīšanai Saeimā.

Top komentāri

čiepa
č
Nekāda vienošanās šo pieminekli neskar! Vienošanās ir par kapiem un memoriāliem, lai atcerētos kritušos. Šī pieminekļa jēga ir cita- tas demonstrē uzvarētāju (okupantu) varenību līksmi par uzvaru. Tā ir savdabīga triumfa arka PSRS iekarojumiem... :(
Garāmgājējs
G
Atbrīvotāji- interesants termins. Savas lielvaras interešu īstenotāji, tas būtu precīzāks apzīmējums. Vai memoriālam, kas slavina genocīdu pret valsts pamatnāciju ir vieta valstī? Jebkurā valstī politiķiem ir tikai divas iespējas: 1. Saņemt finansējumu no savas valsts turīgajiem iedzīvotājiem un īstenot nacionālā kapitāla intereses. 2. Saņemt finansēumu no ārvalstīm un īstenot valstij naidīgas intereses.
_vecais_
_
. . bet, ja lūkoties visā deokupācijas un padomju karaspēka izvākšanas kontekstā, vai tad Krievija pilnībā ir izpildījusi visas saistības par visiem 100!? Te jums būs iemesls kamdēļ ir niša, lai šo pieminekļa te nebūtu!!!
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas