Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Aktīvistu organizācijas: ES valstu vīzu tirgošanas programmas rada naudas atmazgāšanas risku

Vairāku Eiropas Savienības (ES) valstu programmas, kuru ietvaros tiek pārdotas pases un uzturēšanās atļaujas turīgiem ārzemniekiem, rada naudas atmazgāšanas risku, jo daļa no šīm shēmām netiek pienācīgi pārvaldītas, trešdien paziņojušas aktīvistu organizācijas.

Valdības programmas, kas praktiski ļauj pārdot pilsonību vai uzturēšanās atļauju par lielām investīcijām, pašreiz ir spēkā 13 ES dalībvalstīs: Austrijā, Kiprā, Luksemburgā, Maltā, Grieķijā, Latvijā, Portugālē, Spānijā, Īrijā, Lielbritānijā, Bulgārijā, Nīderlandē un Francijā. Ungārija savu programmu ir pārtraukusi.

"Ja jums ir daudz naudas, kas iegūta ar apšaubāmiem līdzekļiem, jaunas vietas, ko saukt par mājām, iegūšana tālu prom no vietas, kur sazagāties, ir ne tikai pievilcīga, bet saprātīga rīcība", norādīja nevalstiskās organizācijas Global Witness pārstāve Naomi Hērsta.

Viņa sacīja, ka personas, kas nopirkušas ES pilsonību vai uzturēšanās atļauju, nav pietiekami rūpīgi pārbaudītas un pakļauj valstis korupcijas un naudas atmazgāšanas riskiem.

Organizāciju Global Witness un Transparency International kopīgajā ziņojumā ES aicināta noteikt standartus šo programmu pārvaldīšanai un uz visiem šajās programmās iesaistītajiem attiecināt stingrus noteikumus pret naudas atmazgāšanu.

Gaidāms, ka ES decembrī nāks klajā ar ziņojumu par šīm programmām bloka dalībvalstīs.

Global Witness un Transparency International kopīgajā ziņojumā teikts, ka pases vidēji maksā 900 000 eiro, bet Kipras pases cena var sasniegt pat divus miljonus eiro.

Kipra ar savu programmu nopelnījusi 4,8 miljardus eiro, bet Portugāle varētu būt ieguvusi gandrīz miljardu eiro gadā, norādīts ziņojumā.

Desmit gadu laikā ES valstis ieguvušas aptuveni 25 miljardus eiro tiešās ārvalstu investīcijās, pārdodot vismaz 6000 pasu un gandrīz 100 000 uzturēšanās atļauju, aplēsts ziņojumā.

Ziņojumā teikts, ka Maltā, kura no savas programmas ieguvusi 718 miljonus eiro, "īpašos apstākļos" pasēm var pieteiktie arī personas ar kriminālu sodāmību un personas, kuras pakļautas izmeklēšanai.

"Slikti vadītās shēmas ļauj korumpētiem indivīdiem netraucēti strādāt un ceļot pa ES un graut mūsu kolektīvo drošību," norādīja Transparency International eksperte cīņā pret naudas atmazgāšanu.

Visas valstis, kurās darbojas šīs programmas, izņemot Lielbritāniju, Īriju un Bulgāriju, ietilpst Šengenas zonā.

Top komentāri

Irlielāmērāticams
I
ka aktīvistu organizācijas cīnās par naudas un cilvēku PALIKŠANU KRIEVIJĀ. Interesanti, kas šo organizē?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Jauni pieraksti vien rudenī(3)

No šīs piektdienas, 29. maija, slimnīcas paplašina savu dienas stacionārā sniegto plānveida veselības aprūpes pakalpojumu klāstu, savukārt no 3. jūnija pilnībā būs atjaunota veselības aprūpes pakalpoj...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas