Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Aptauja: Vecāku ieskatā skolēniem vairāk jāmāca ikdienas un sadzīves prasmes

Mēģinot noskaidrot vecāku un skolēnu viedokļus par izglītības sistēmu, Skola2030 un uzņēmums Edurio veiktās aptaujas par pašreizējo mācīšanās pieredzi skolās Latvijā. Kopā tika aptaujāti 737 vecāki un 3304 7.-12.klases skolēni no 327 Latvijas skolām. Vecākiem un skolēniem tika vaicāts par, viņuprāt, svarīgiem izglītības mērķiem, nepieciešamajām izmaiņām mācību pieejā un saturā, kā arī citām lietām, ar ko viņi ikdienā saskaras skolā.

Analizējot vecāku viedokļus, iezīmējās skaidras atbilžu kategorijas. Piemēram, vecāku ieskatā bērniem skolā būtu jāmāca, kā zināšanas saistītas ar dzīvi, bērniem līdztekus vispārīgām prasmēm vairāk būtu jāapgūst ikdienas jeb sadzīves prasmes.

Ar vispārīgām prasmēm vecāki izprot kritisko domāšanu, problēmu risināšanas spējas, loģisko domāšanu, kā arī lasīt, rakstīt un rēķinātpratību. Savukārt ar ikdienas jeb sadzīves prasmēm vecāki saprot spēju plānot, sadarboties kā ar vienaudžiem, tā arī ar pieaugušajiem, spēju veidot attiecības ar citiem, māku risināt konfliktus.

Vecāki uzskata, ka ne mazāk svarīgas prasmes, kas būtu jāapgūst bērniem, ir pašregulācijas prasmes, ar ko saprot spēju vadīt savas emocijas, domāt par izaugsmi un vadīt savu uzvedību.

Skolēni, līdzīgi vecākiem, savās atbildēs norāda, ka vēlētos saprast, kā skolā iemācītās lietas saistītas ar dzīvi un palīdzēs viņiem profesijā un ikdienā.

Skolēni uzsver, ka skolā vēlas mācīties dzīvot pieaugušo dzīvi un to, kas viņiem noderēs nākotnē, nevis to, kas pieaugušajiem noderējis agrākos laikos.

Ar to skolēni saprot, ka vēlas zināt, kā plānot savu karjeru, kā plānot ienākumus un izdevumus, kā atbildīgi aizņemties, kā vadīt mājsaimniecību un veidot ģimeni, kā samaksāt rēķinus un kā uzvesties darba intervijā.

Skolēni ar vispārīgām prasmēm saprot spēju pareizi un efektīvi domāt, spēju saprasties ar citiem cilvēkiem un veidot atbildīgas attiecības. Pamīšus vecāku nosauktajām tēmām skolēni min, ka viņiem nepieciešamas zināšanas un prasmes par personīgo veselību - pareizām fiziskām aktivitātēm, rūpēm par higiēnu, pareizu uzturu, zināšanām par to, pie kāda ārsta vērsties problēmu gadījumā.

Skolēni min, ka vēlas skolā iemācīties saprast sevi, saprast citus, un mācīties, kā audzināt bērnus. Skolēni biežāk kā vecāki savās atbildēs norāda, ka vēlas mācīties skolā modernas zināšanas par informāciju tehnoloģijām un prasmes, kā tās lietot atbildīgi.

 

Top komentāri

patiesībā
p
Ir sacīts: "Tiem, kas nezina vai pat nevēlas zināt un respektēt savu pagātni, NAV nākotnes." ;)
kolhoza galvenais grāmatvedis
k
Vecāki kļūst stulbi. Maizi nogriezt un nazi uztrīt ir jāiemāca mājā. Tāpat uzvesties sabiedrībā un uz ielas. Es saviem pat zagt iemācīju. Kurš gan ja ne es!
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Skolu direktori jūtas kā ienaidnieki(5)

Iespēja nodrošināt jaunā mācību satura (tas šogad ienāk 1., 4., 7. un 10. klasē) kvalitāti attālināto mācību procesā ir apgrūtināta, satraukumu pauž daudzi skolu direktori. Saeimas Izglītības, kultūr...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas