Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Ar izmaiņām valsts pārvaldes atlīdzības sistēmā cer apturēt darbinieku aizplūšanu

Valsts kanceleja šonedēļ starpinstitūciju saskaņošanai nodos likumprojektu valsts pārvaldes atlīdzības sistēmas uzlabošanai, lai apturēt darbinieku aizplūšanu no valsts pārvaldes, aģentūru LETA informēja Valsts kancelejā.

Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumprojekta izstrāde ir viens no soļiem Valsts pārvaldes reformu plāna 2020 īstenošanā.

Valsts kancelejā skaidroja, ka likumprojekta mērķis ir celt valsts pārvaldes konkurētspēju un produktivitāti, piesaistot un noturot tajā augsti kvalificētus darbiniekus. 

"Pašreiz valsts pārvaldē strādājošie saņem būtiski zemāku atalgojumu nekā atbilstošā amata kolēģi privātajā sektorā. Īpaši spilgti tas iezīmējas attiecībā uz augstas kvalifikācijas darbiniekiem, kuru atalgojums var būt pat par 40%-50% zemāks nekā privātajā sektorā," skaidroja Valsts kancelejā.

Šādi apstākļi noved pie tā, ka valsts pārvaldē bieži mainās darbinieki, kas negatīvi ietekmē tā dēvēto institucionālo atmiņu - arvien mazāk darbinieku paši līdzdarbojušies, bijuši iesaistīti līdzšinējos iestādes projektos un procesos, - attiecīgi iestādē ir mazāk pieredzes, mazāk specifisko zināšanu, uzsvēra Valsts kancelejā. Tāpat biežā darbinieku mainība rada papildu slogu esošajiem nodarbinātajiem, jo ir jāvelta laiks jaunā darbinieka atlasei, pēcāk arī apmācībām, atzīmēja iestādē.

Jaunais Valsts kancelejas sagatavotais atlīdzības likumprojekts veidots, lai šo situāciju uzlabotu. Tas paredz, ka mēnešalgu skala tiks mainīta tā, lai valsts pārvaldē nodarbināto atalgojums sasniegtu vidēji 80% no atalgojuma, ko saņem līdzvērtīga darba veicējs privātajā sektorā. Valsts kancelejā piebilda, ka algas pieaugums nebūs automātisks un garantēts ikvienam - nozīme būs gan darbinieka sniegumam, gan iestādes budžeta iespējām, jo izmaiņām jānotiek esošā budžeta ietvaros.

Valsts kanceleja piedāvā atalgojuma noteikšanā ietvert indeksācijas mehānismu, proti, algu skala valsts pārvaldē pieskaņosies ekonomiskajai situācijai valstī. "Augot Latvijas ekonomikai, potenciāli labāks būs arī iespējamais atalgojums valsts pārvaldē strādājošajiem, savukārt ekonomikas attīstībai palēninoties, gausāks būs arī algu pieaugums vai tā nebūs vispār," skaidroja Valsts kancelejā.

Vienlaikus likumprojekta autori uzsvēra, ka atlīdzības likumprojekta pieņemšana neatstās fiskālu ietekmi uz valsts budžetu, proti, atlīdzības sistēma jāpilnveido esošo algu fondu ietvaros, nelūdzot tam papildu finansējumu. Lai ieviestu jauno mēnešalgu noteikšanas sistēmu, pirms tam būs jāpārskata iestādēs notiekošie procesi, jāveic to efektivizēšana, kā arī jāoptimizē darbinieku skaits un jāsamazina piemaksu apjoms atbilstoši Valsts pārvaldes reformas plānā 2020 noteiktajam. 

Tāpat Valsts kancelejas priekšlikums ir mazināt piemaksu skaitu un apjomu kopējā darba samaksā, piemēram, atteikties no piemaksas par vakanta amata pienākumu pildīšanu un noteikt maksimālo piemaksu kopsummu 30% līmenī no mēnešalgas.

Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis atzina, ka valsts pārvalde nevaram gaidīt, ka augstas kvalifikācijas profesionāļi, kas ieguldījuši laiku, finanšu līdzekļus un enerģiju labas izglītības iegūšanā un kas uzkrājuši spēcīgu profesionālo pieredzi, būs motivēti nākt strādāt valsts pārvaldē, kur atalgojums var būt pat uz pusi mazāks nekā strādājot privātajā sektorā. 

Viņa ieskatā, lai piesaistītu un noturētu šādas raudzes darbiniekus, ir jāpiedāvā atbilstošs atalgojums. Tomēr patlaban tādu nevar piedāvāt, turklāt valsts pārvaldes atalgojuma jautājums ir iestrēdzis vismaz desmit gadus senā pagātnē. 

"Ir steidzami jārīkojas, lai pārtrauktu esošo darbinieku aizplūšanu no valsts pārvaldes un veicinātu augstas klases profesionāļu piesaisti, tādējādi veicinot valsts pārvaldes konkurētspēju," uzsvēra Citskovskis. 

Viņaprāt, sagatavotais Atlīdzības likumprojekts ne tikai risinās šo jautājumu, bet vienlaikus arī palīdzēs sakārtot valsts pārvaldi kopumā - darbinieku atalgojuma palielinājums tiks panākts nevis ar papildu budžeta līdzekļiem, bet gan ar procesu efektivizāciju, funkciju centralizēšanu un darbinieku snieguma uzlabošanu.

Likumprojekts arī paredz, ka īpaši pieprasītām amatu grupām, kur darbinieki ir grūtāk atrodami un par tiem sacenšas darba devēji, mēnešalga tiks noteikta, reizinot to ar tirgus koeficientu, kas būs ne lielāks par 1,5. 

Tāpat reformas ietvaros tiks salāgotas atlīdzības valsts augstākajām amatpersonām un noteikti atlaišanas pabalsti tām amatpersonām, kas ir Saeimas ievēlētas, ieceltas un apstiprinātas. Plānots, ka izmaiņas, kas skars valsts augstāko amatpersonu atlīdzību, stāsies spēkā tikai pēc 13.Saeimas darbības beigām.

Minētais likumprojekts vēl jāizskata Ministru kabinetā, bet gala lēmums būs jāpieņem Saeimai.

Top komentāri

Lai samaksdā mediķiem solīto
L
pēc tam lai kārtējo reizi ķeras pie savu algu paaugstināšanas
Kuzja un Muris
K
Valsts pārvaldes darbinieku aizplūšana ir stipri pārspīlēta. Patiesībā tā tiek virzīta priekšplaņā kā iegansts nepārtrauktai un nesamērīgai algu celšanai.
Tiešām?
T
Vai tad saņemot līdzšinējās algas ir kāds aizplūdis?
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kā efektīvi manipulēt ar sabiedrisko domu?(9)

Kā sabiedrībai pasniegt sev tīkamu, bet faktiski izkropļotu pasaules ainu? Piemēram, ar šausmu stāstiem un sējot bailes. Ar meliem, tos atkārtojot tūkstošiem reižu, līdz tie kļūst par patiesību. Reiz...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas