Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Atjaunot izdevīgi būtu tikai divus no Latvijas cietumiem

Pērn veiktā Latvijas cietumu ēku tehniskajā apsekošanā konstatēts, ka tikai divos no deviņiem Latvijas cietumiem atmaksājas līdzekļu ieguldīšana ēku atjaunošanā, lasāms Tieslietu ministrijas sagatavotajā informatīvajā ziņojumā, kas tiks prezentēts nākamnedēļ valdībā. Tajā rakstīts, ka kritisks stāvoklis ir Liepājas cietumā un Iļģuciema cietumā, kur nolietojuma koeficients ir virs 0,09, nākamais bīstamākais ir Cēsu Audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem ar 0,07 nolietojuma koeficentu un Rīgas Centrālcietums, kur ēkām ir patvaļīgās būvniecības pazīmes.

Attiecīgi izvērtējot nepieciešamo investīciju apjomu minimālo darbu izpildei, jau šodien būtu slēdzams Rīgas Centrālcietums un Daugavgrīvas cietums. Daugavgrīvas cietumam kā vēstures piemineklim ir piemērojamas likuma Par kultūras pieminekļu aizsardzību normas, kas būtiski sadārdzina izpildāmos darbus saistībā ar Valsts pieminekļu aizsardzības inspekcijas Latgales reģionālās nodaļas izvirzītajām prasībām, lasāms informatīvajā ziņojumā.

Tur arī norādīts, ka minētais apsekojums ieskicē ieslodzījuma vietu infrastruktūras galvenās problēmas, tomēr papildus tehniskajiem jautājumiem pastāv arī efektīvas ieslodzījuma izpildes organizācijas nosacījumi, bez kuru izpildes, pat fiziski atjaunojot esošās ēkas, nevar sasniegt maksimālu līdzekļu lietderīgas izmantošanas efektu.

Piemēram, no cietuma ēku izvietojuma un ieslodzīto maršrutiem ir atkarīgi aizliegto priekšmetu un vielu nonākšanas ceļi cietumā, proti, ieslodzīto pārvietošanās pa zemi ir daudz nedrošāka nekā pārvietošanos pa galerijām vai pa pazemes tuneļiem. Tāpat ieslodzījuma vietu atrašanās dzīvojamo māju tuvumā bez atbilstošas drošības joslas ir liels risks dažādiem atjautīgiem nelegālo priekšmetu un vielu nodošanas ieslodzītajiem veidiem un tamlīdzīgi. Tāpat no materiāliem, kas izmantoti ēku būvniecībā, ir tieši atkarīgs, cik viegli ieslodzītajiem tajos veidot dažādus slēpņus.

Ziņojumā atzīmēts, ka neatbilstoša un nedroša ieslodzījuma vietu infrastruktūra palielina arī ieslodzīto bēgšanas risku.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) aģentūrai LETA norādīja, ka "jaunais Liepājas cietums - tā ir sabiedrības drošība". Ministra ieskatā, šis projekts ir vairāk nekā pamatots. Proti, Bordāns skaidroja, ka ir ieguvis starptautisku ekspertu novērtējumu par projektu, kurā uzsvērts, ka tas esot adekvāts un finansiāli pamatots, jo netiktu lieki izšķiesti līdzekļi, tos ieguldot brūkošā infrastruktūrā.

Bordāns uzsvēra, ka jaunā infrastruktūra dos iespēju ieviest jaunu sodu politiku. Politiķis arī izcēla to, ka IeVP darbinieki šobrīd strādā "necilvēcīgos apstākļos kādos Latvijā šobrīd nestrādā vairs neviens".

Attiecīgi ministrs norādīja, ka ar jaunā cietuma būvniecību tiks radīti priekšnoteikumi sabiedrības drošības draudu mazināšanai, resocializācijas pasākumu maksimāla efekta sasniegšanai, piemērotas vides radīšanai un atkārtotu noziegumu izdarīšanas samazināšanai.

Informatīvais ziņojums ir tieši saistīts ar plānotā Liepājas cietuma būvniecību, kuru paredzēts nodot ekspluatācijā 2023. gadā.

Jau vēstīts, ka jaunā Liepājas cietuma kompleksa projektēšanas, autoruzraudzības un būvniecības iepirkumā ar komisijas lēmumu par uzvarētāju atzīts piedāvājums ar zemāko cenu, ko iesniedzis būvuzņēmums SIA Abora, kas piedāvā cietumu uzbūvēt par 113,597 miljoniem eiro, aģentūru LETA informēja Tiesu nama aģentūra. Savukārt par uzvarētāju jaunā Liepājas cietuma kompleksa būvuzraudzībai iepirkumu komisija atzina personu grupu P.M.G, L4.

Balstoties uz iepirkuma komisijas lēmumu, Tieslietu ministrija gatavo informatīvo ziņojumu Ministru kabinetam, kam savukārt būs jālemj par finansējuma piešķiršanu projekta īstenošanai 2021-2023. gada periodam. Ja finansējums tiks piešķirts, ar konkursa uzvarētājiem tiks slēgts līgums, kas paredz jaunā Liepājas cietuma nodošanu ekspluatācijā līdz 2023. gada 31. martam. Tādējādi Liepājas cietums būs pirmā ieslodzījuma vieta, kas no jauna tiks uzbūvēta Latvijā pēc neatkarības atgūšanas.

Top komentāri

lēta LETA
l
"Daugavgrīvas cietumam kā vēstures piemineklim ... saistībā ar ... Latgales reģionālās nodaļas izvirzītajām prasībām" ----- Kāds sakars Daugavgrīvai ar Latgales reģionālās nodaļas prasībām? Daugavgrīva taču ir Rīgā vai ne? Varbūt Viduslaikos Daugavgrīvā arī bija kāds cietums (bet drīzāk gan cietoksnis un klosteris), taču tagad tur noteikti tāda nav. Taču pavisam citā Latvijas daļā, vairāk nekā 200 km no Daugavgrīvas, ir Grīva, kurā ir Grīvas cietums. Grīva kādreiz bija atsevišķa pilsēta, kas padomju okupācijas laikā tika pievienota Daugavpilij. Un Grīvā ir vēstures piemineklis - cietokšņa daļa, kurā ir ierīkots cietums. Ak, lēta LETA. Būtu jauki, ja tā pašlikvidētos, viltusziņu apjoms kļūtu uzreiz desmitreiz mazāks.
SIDNE
S
Labākā noziegumu neizdarīšanas terapija ir puplicitāte, sevišķi smags darbs, atlīdzināt nodarīto un samaksāt vēl sodu par izdarīto noziegumu. Cietumā ir jāsēž slepkavām par tīši nodarītu slepkavību, pedofīliem un vēl atsevišķiem iedzimtiem deģenerātiem, kuriem ir pilnīgi svešas civilizētas dzīves normas.
kolhoza galvenais grāmatvedis
k
Nevajag darīt to kas neatmaksājas, ja neatmaksājas - neatjaunojiet. Un nebūvējiet jaunus, cietumi ir tikai jaunatnes degradācijai. Piemērojiet nāves sodus, tas apturēs mērkaķīgās jaunatnes daļas izdarības, noziegumu skaits samazināsies nevis aiz bailēm, bet aiz vēlmes saglabāt dzīvību. Bet par jau pieaugušajiem - arī tiem nāks par labu, ja 10-20 % noziedznieku nonāvēs, pārējie noslēpsies.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas