Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +16 °C
Skaidrs
Ceturtdiena, 18. jūlijs
Rozālija, Roze

Četri padomi vecākiem, pirms uzticēt viedtālruni sākumskolniekiem

Mācību gada sākums ir brīdis, kad daudzi vecāki iegādājas saviem sākumskolniekiem viedtālruni. Galvenais iemesls – panākt, lai bērns būtu allaž sasniedzams. Taču jāsaprot, ka viedierīce ar interneta pieslēgumu uzliek vecākiem atbildību par to, ar kādu informāciju bērns var saskarties globālajā tīmeklī. Kā rīkoties vecākiem, lai mazinātu riskus, kas izriet no saskarsmes ar vecumam neatbilstošu saturu, piemēram, vardarbību, pornogrāfiju vai bērna veselībai kaitējošu vielu slavināšanu?

Skaidri noteikumi

Pirmkārt, ir jāieplāno viena vai pat vairākas sarunas par viedtālruņa lietošanu. Svarīgākās tēmas ar nepilngadīgo bērnu ir privātums, piekrišana, informācijas aizsardzība un kur vērsties pēc palīdzības. Tāpat jāizskaidro pikšķerēšanas un krāpniecības paņēmieni un riski. Noteikti ir jāapspriež arī sociālo tīklu izmantošana. Piemēram, TikTok, YouTube, Instagram, Snapchat, Facebook paredzēti tikai no 13 gadiem, bet WhatsApp – no 16 gadiem. Tomēr reti kurš ievēro vecuma ierobežojumus sociālajos tīklos, taču tie ir noteikti, ņemot vērā bērnu zināšanas un spējas parūpēties par savu drošību. Ja tomēr izlemjat ļaut bērniem izmantot sociālos tīklus, aicinu bērnu kopā izskatīt privātuma un drošības iestatījumus un izvēlēties bērna vecumam atbilstošākos. Sarunas uzsākšanai ar bērniem noderēs šis mūsu apkopojums par galvenajiem riskiem sociālajos tīklos. Savukārt informāciju par privātuma un drošības iestatījumiem bērnu vidū populārākajos sociālajos medijos atradīsiet šeit – TikTok, Instagram, Snapchat un WhatsApp. Tikpat svarīgi ir parūpēties, lai vismaz pirmajās klasēs būtu ierobežots ekrānlaiks un būtu skaidri ierīces izmantošanas noteikumi.

Atklāta komunikācija par interneta lietošanu

Otrkārt, ir jāveicina pēc iespējas atklātāka komunikācija ar bērnu par tēmām, kas saistītas ar interneta lietošanu. Ja vēlaties, lai jūsu bērns justos ērti, sarunājoties ar jums, ir jāatrod laiks garākām sarunām. Būtiski ir atmest pamācošo toni – tā vietā iedrošiniet viņu, izrādiet empātiju un pieņemiet viņa viedokli pat tad, ja jūs tam nepiekrītat. Uzmanīgi klausieties, kas bērnam sakāms. Atbildiet uz jautājumiem, neliekot viņam justies neērti. Ir svarīgi panākt, ka bērns vēršas pie vecākiem brīdī, kad rodas šaubas par informācijas patiesumu vai izveidojusies problēmsituācija. Jāatgādina, ka bērni var zvanīt uz uzticības tālruni 116111 vai rakstīt ziņojumu mobilajā lietotnē ”Drošs Internets”. Vecākiem arī jāierāda savām atvasēm, kur sociālo mediju platformās atrodas pogas saziņai ar administrāciju, ja radušās problēmas un nepieciešama palīdzība.

Viedtālrunis iepriekš jāsagatavo

Treškārt, ir jāsagatavo viedtālrunis drošai lietošanai, izveidojot bērnam atsevišķu lietotāja kontu un norādot patieso bērna vecumu, kas palīdzēs ierobežot piekļuvi vecumam nepiemērotai informācijai. Rūpīgiem vecākiem ir pašsaprotama vecāku kontroles rīku (piemēram, Google Family Link, Apple Family Sharing) lietošana. Tie vecākiem palīdz uzraudzīt, kādas lietotnes un spēles bērns lejupielādē savā viedierīcē, tādējādi pasargājot viņu no nevēlama satura un apdraudējumiem. Nākamais solis ir Drošas meklēšanas režīma aktivizēšana meklētājprogrammu, piemēram, Google vai Bing iestatījumos. Tas palīdzēs izfiltrēt attēlu, videoklipu un tīmekļa vietņu meklēšanas rezultātus no bērna vecumam neatbilstošas informācijas. Ierobežotā režīma ieslēgšana YouTube mazinās risku bērnam saskarties ar vardarbīga un bērnam kaitīga satura video. Pie reizes ir jāierobežo nevēlamas reklāmas ar Google konta iestatījumu palīdzību. Jāpaskaidro, ka reklāmas tiek rādītas, balstoties uz informāciju par lietotāja paradumiem un ņemot vērā viņa intereses un šā brīža atrašanās vietu, kā arī vecumu, kāds norādīts Google kontā. Norādot patieso lietotāja vecumu, liekā informācija tiek izfiltrēta.

Bērns mācās no vecākiem

Ceturtkārt, jāņem vērā, ka vecāki ir paraugs bērniem. Lai cik stingri ierobežojumi vecākiem būtu attiecībā uz bērniem atvēlēto ekrāna laiku un tehnoloģiju izmantošanu, ja paši vecāki nerādīs ar savu piemēru, tad uz bērniem ierobežojumi neiedarbosies. Bērni vēro apkārtējos pieaugušos, lai redzētu, kāda uzvedība ir pieņemama. Ja pieaugušie demonstrēs sociālo prasmju trūkumu vai neierobežoti izmantos viedtālruni, slikta digitālā etiķete kļūs par normu arī bērniem. Bet, ja spēsiet tikt galā ar digitālās pasaules kārdinājumiem un rādīt priekšzīmi ģimenei, tad arī būs daudz lielāka iespēja, ka bērni pārmērīgi neaizrausies ar ierīču izmantošanu un lietos tās atbildīgi un gudri.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas