Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Kopumā sliktā veselības stāvokļa, tostarp acīmredzamu suņa kostu brūču dēļ, dzīvi beiguši jau pieci ronēni.

DAP aicina saudzēt ronēnus un brīvdienās uz piekrasti nedoties

Pēdējās nedēļās Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) saņēmusi daudz ziņu par roņu mazuļiem, kas atrodas tiem pavisam netipiskās vietās, tālu prom no jūras krasta un eksperti ziņo, ka tās ir cilvēku un viņu četrkājaino mīluļu pārlieku lielās uzmanības sekas, kas ronēnus dzen stresā un vedina doties tālu iekšzemē, skaidro Pārvalde. Tādēļ šajā nedēļas nogalē un līdz pat "roņu sezonas" beigām DAP aicina pastaigas vietā gar jūru šajās brīvdienām izraudzīties kādu citu maršrutu dabā.

Idejas brīvdienu maršrutiem dabā sev tuvākajā apkārtnē var sameklēt DAP mobilajā aplikācijā Dabas tūrisms.

"Pēdējās nedēļās arvien vairāk fotogrāfiju un ziņu saņemam tieši par roņubērniem, kas mēģina noslēpties dziļāk sauszemē. Vairāki ronēni sastapti piejūras mežos, pat piemājas šķūnīšos, nojumēs. Nesen Pārvaldes inspektoram nācās "glābt" arī ronēnu, kas tika pieķerts, dodamies savās gaitās Jūrmalā, Majoros – Jomas ielas virzienā. Viņš bija šķietami uzņēmis kursu uz dzelzceļa staciju. Vēlamies uzsvērt, ka, visticamāk, roņu mazuļi šādi rīkojas apjukumā un bailēs, jo cieš no pārlieku lielas cilvēku un viņu četrkājaino mīluļu uzmanības pludmalē. Tādēļ nolemj pārvietoties uz teritorijām, kur cilvēku plūsma ir mazāka," skaidro DAP Dabas aizsardzības departamenta vecākais eksperts un ilggadējs roņu pētnieks Valdis Pilāts.

Arī DAP ekspertiem, apsekojot ronēnus, bieži nākas saskarties ar pārāk lielu skatītāju pulku, kas mazajos roņu bērnos izraisa vēl lielāku stresu. DAP saņem ziņas arī par gadījumiem, kad ronēni tiek apzināti dzīti atpakaļ ūdenī.

DAP atgādina, ka ronēniem cilvēku un suņu klātbūtne un uzmanība ir ļoti nevēlama - kategoriski ir aizliegts tiem pieskarties, bakstīt, kaitināt, dzīt ūdenī, mēģināt ar kaut ko pacienāt.

Arī tuvošanās ronēniem ar mērķi uzņemt kādu "pašbildi" nav pieļaujama un izraisīs dzīvniekos lieku stresu. Ronēni, visticamāk no ūdens izlīduši, lai sasildītos un uzkrātu spēkus, un paši izvērtēs, kad nepieciešams atgriezties ūdenī.

"Atcerēsimies, ka ronēni nav muzeja eksponāti vai sezonāli tūrisma apskates objekti. Ļausim tiem savu vaļu un turēsimies no tiem nostāk, neprovocējot tos uz darbībām, kas bīstamas pašu roņu mazuļu veselībai un dzīvībai! Arī savus mīluļus pastaigās pa pludmali vedīsim pavadās. Dažreiz nekaitīga suņa interese par neredzēto "objektu" - ronēnu - var beigties vienlīdz bēdīgi kā sunim, tā ronēnam – var izcelties konflikts, kura rezultātā sakosti var tikt abi iesaistītie," brīdina Pilāts.

Rīgas Zoodārzā DAP speciālisti līdz 29. martam glābuši jau 15 savainotus vai novārgušus ronēnus. Pēdējie divi uz Zoodārzu no Jūrmalas apkārtnes atceļoja 27. martā, ko kuriem viens nākamās dienas rītu ievainojumu dēļ nepiedzīvoja. Kopumā sliktā veselības stāvokļa, tostarp acīmredzamu suņa kostu brūču dēļ, dzīvi beiguši jau pieci ronēni. Pārējie patlaban speciālistu uzraudzībā atgūst veselību – daļa sākuši jau patstāvīgi baroties ar zivīm, daži ēd vēl ar piepalīdzēšanu, taču ir cerības, ka mazuļi atkopsies un izaugs lieli.

 

Top komentāri

Pareizaisvirsraksts
P
Cilvēki, ejiet projām no jūras, jo jūs traucējat ronēniem! Un nepeldieties, jūs traucējat zivīm! Neklaigājiet - jūs traucējat putniem! Mežā iet pat nedomājiet, jūs traucējat mežam!
Kārklu vācietis
K
Kādreiz bija tāds muļķīgs teiciens "izglāb koku - nosit bebru" .Izglāb Latvijas piekrastes zvejnieku - pastaigā gar jūru!
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Magoņa lietas materiāli demonstrē Juraša metodes(15)

Turpinoties bijušā a/s Latvijas dzelzceļš prezidenta Uģa Magoņa un igauņu uzņēmēja Oļega Osinovska kukuļošanas lietas iztiesāšanai Vidzemes rajona tiesā Limbažos, atklājas aizvien jauni fakti par to...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas