Laika ziņas
Šodien
Apmācies

ES Vispārējai tiesai pēc būtības būs jāvērtē Trasta komercbankas pieteikums par licences anulēšanas tiesiskumu

Eiropas Savienības (ES) Vispārējai tiesai pēc būtības būs jāvērtē likvidējamās Trasta komercbankas pieteikums par licences anulēšanas tiesiskumu, izriet no Eiropas Savienības Tiesas (EST) pasludinātā sprieduma.

Jau ziņots, ka Eiropas Centrālā banka 2016.gadā anulēja bankas licenci, ņemot vērā, ka banka ilgstoši pieļāva nopietnus pārkāpumus vairākās svarīgās bankas darbības jomās un nepietiekami cīnījās ar naudas atmazgāšanu un terorisma finansēšanu.

Bankas maksātnespējas procesa administrators Armands Rasa aģentūrai LETA skaidroja, ka 2016.gadā Trasta komercbanka un tās akcionāri iesniedza sūdzību ES Vispārējā tiesā par licences anulēšanas tiesiskumu, taču šī sūdzība vēl nav skatīta pēc būtības, jo Vispārējā tiesa 2017.gadā bankas sūdzību atzina par tādu, kas nav pieņemama, bet bankas akcionāru sūdzību atzina par pieņemamu. Savukārt ar jauno EST spriedumu noteikts pretējais, proti, akcionāru sūdzība nav pieņemama, bet bankas sūdzība ir pieņemama. Attiecīgi Vispārējā tiesa šodien skatīja tieši bankas sūdzību par licences anulēšanas tiesiskumu. 

Administrators arī atzina, ka trīsarpus gadus pēc sūdzības iesniegšanas "esam, tur pat, kur bijām, tikai juridiski gudrāki". Viņš norādīja, ka jautājums pēc būtības līdz šim nav skatīts, jo nav bijusi skaidrība par to, kuram ir tiesības šādu pieteikumu iesniegt tiesā. 

Skaidrojot tālāko procesu, Rasa atzīmēja, ka, neskatoties uz to, ka viņš ir bankas maksātnespējas administrators, banku pārstāvēs advokāti, kurus nozīmējusi likvidējamās bankas valde, jo no sprieduma izriet, ka "nebūtu pareizi likvidatoram uzlikt nastu izvēlēties vai turpināt licences anulēšanas tiesiskuma pārbaudi, jo likvidators ir iecelts ar valsts rīkojumu [..] un viņam nepiemīt tiesības, kas piemita bankas valdei". Viņš atzīmēja, ka Latvijas tiesiskais regulējums paredz, ka tad, kad tiek pasludināta bankas maksātnespēja, visas iepriekš izdotās pilnvaras beidz pastāvēt. Taču tiesa savā spriedumā norādījusi, ka "šāda veida nacionālā normatīvā regulējuma īpatnības neattiecas uz ES regulējumu", attiecīgi tiesību normas ir jāinterpretē tā, ka nebūtu pareizi liegt bijušajai valde un tās nominētajiem advokātiem turpināt tiesvedību. 

Komentējot, kas notiktu, ja bankas licences anulēšanu atzītu par prettiesisku, Rasa atzīmēja, ka par to ir pāragri spriestu, taču piebilda, ka šādā gadījumā pastāv iespējamība, ka valstij nāktos izmaksāt būtisku kompensāciju, kas atbilstu nodarītajam tiesību aizskārumam. Administrators piebilda, ka banka šobrīd faktiski jau ir likvidēta.

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas