Laika ziņas
Šodien
Apmācies

FM: Latvija izvērtē iespēju izmantot SAFE aizdevumu militāro spēju stiprināšanai

Latvija pašlaik izvērtē iespēju izmantot SAFE ("Security Action for Europe") aizdevumu militāro spēju stiprināšanai, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrija (FM).

SAFE ir Eiropas Komisijas (EK) ierosinātais finanšu instruments līdz 150 miljardiem eiro, kas paredzēts Eiropas militāro spēju stiprināšanai, aizsardzības industrijas atbalstam un efektīvas kopīgu iepirkumu sistēmas veidošanai.

Latvija SAFE aizdevumu varētu izmantot, lai stiprinātu savas militārās spējas un veiktu ieguldījumus tādās jomās kā artilērijas un tālās darbības raķešu sistēmas, dronu tehnoloģijas, pretgaisa aizsardzība, kiberaizsardzība un kritiskās infrastruktūras aizsardzība.

Otrdien, 13.maijā, Briselē notikušajā Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) sanāksmē FM sekretāre Baiba Bāne un ministrijas pārstāvji diskutēja par vienu no pašlaik nozīmīgākajām ES iniciatīvām - jauna kopēja aizsardzības finansēšanas instrumenta izveidi.

SAFE ir viens no "ReARM" plāna pīlāriem un balstās uz ES kopīgu aizņemšanos kapitāla tirgos, nodrošinot dalībvalstīm ilgtermiņa aizdevumus, kas garantēti ar ES budžeta drošības rezervi.

Bāne ECOFIN sanāksmē norādīja, ka Eiropai ir nepieciešama nekavējoša un reāla rīcība, vienota stratēģija un spēcīgi signāli aizsardzības industrijai. Bāne uzsvēra, ka SAFE instruments var būt pagrieziena punkts, taču tas jāveido vienkāršs, efektīvs un ar iespējami mazāku administratīvo slogu.

Latvija uzsvēra arī nepieciešamību iesaistīt stratēģiskos NATO partnerus, lai paplašinātu industrijas kapacitāti un efektīvāk reaģētu uz Ukrainas un citu sabiedroto vajadzībām.

"Lai palielinātu industrijas bāzi un reaģētu uz Ukrainas un citu sabiedroto vajadzībām, SAFE instrumentam jābūt atvērtam arī sadarbībai ar NATO partneriem. Īpaši ceram uz ātru Drošības un aizsardzības partnerības līgumu noslēgšanu," uzsvēra Bāne.

Pašlaik ES Padomē tiek aktīvi diskutēts par SAFE regulas projektu. Tas paredz, ka dalībvalstīm pēc regulas stāšanās spēkā divu mēnešu laikā būs jāizsaka interese par aizdevumu, bet sešu mēnešu laikā - jāiesniedz investīciju plāns.

Visi maksājumi būs jāveic līdz 2030.gada beigām, savukārt aizdevumu atmaksas termiņš varēs būt līdz 45 gadiem, ar iespēju pamatsummas maksājumus atlikt līdz 10 gadiem. Līdzekļus varēs izmantot gan kopīgiem, gan individuāliem iepirkumiem, ja tie būs atbilstoši identificēti un saskaņoti ar noteikumiem. Regulas projektu plānots saskaņot līdz šā gada jūnija beigām.

Sanāksmē tika īpaši akcentēta arī Krievijas agresijas pret Ukrainu ekonomiskā un finansiālā ietekme. EK un Zviedrijas ekonomikas institūts prezentēja aktuālo situācijas novērtējumu, norādot uz nepieciešamību saglabāt stingru un vienotu ES nostāju, kā arī turpināt finansiālu atbalstu Ukrainai. Īpaša uzmanība tika pievērsta arī dezinformācijas apkarošanai un Krievijas ekonomikas faktiskā stāvokļa objektīvai analīzei.

Bāne sanāksmē aicināja turpināt darbu pie risinājumiem, lai izmantotu iesaldētos Krievijas Centrālās bankas aktīvus Ukrainas labā, kā arī sākt sarunas par finansējuma nodrošināšanu arī pēc 2026.gada.

Tāpat ECOFIN sanāksmē tika apspriesti aktuālie tiesību aktu priekšlikumi finanšu pakalpojumu jomā, sniegts atskats uz G20 un Starptautiskā Valūtas fonda pavasara sanāksmēm, kā arī pieņemti Padomes īstenošanas lēmumi saistībā ar Atveseļošanas fondu.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas