Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Jaunzeme: Darba devējiem būs jāpierāda zemo algu pamatotība

Lai veiksmīgāk cīnītos ar aplokšņu algām, Valsts ieņēmumu dienests (VID) budžeta likumu paketē iesniegs grozījumus likumā par valsts sociālo apdrošināšanu, kas paredzēs pienākumu darba devējam turpmāk pierādīt zemo algu aprēķina pamatotību, pirmdien preses konferencē sacīja VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Līdz šim VID bija jāpierāda nepamatoti zemu algu esamību uzņēmumā, kas rada pamatu aizdomām par aplokšņu algu izmaksu, taču šo grozījumu apstiprināšanas gadījumā darba devējam būs jāpierāda, kā viņš var nodarbināt kvalificētu strādājošo par tik zemu algu, skaidroja Jaunzeme. 

Viņa piebilda, ka šie grozījumi būtiski atvieglos VID darbu aplokšņu algu apkarošanā, kā arī atvieglos VID iespēju vērsties pie konkrētā darba devēja ar aicinājumu pārskatīt algu politiku uzņēmumā. 

"Ja VID dati liecinās, ka vidējā alga nozarē ir lielāka nekā tā, kas tiek maksāta konkrētā uzņēmumā, darba devējam būs jāiesniedz pamatoti pierādījumi, kādā veidā viņš var nodarbināt strādājošos par algu, kas būtiski zemāka nekā nozares vidējā alga," skaidroja Jaunzeme.

VID Nodokļu maksātāju uzvedības analīzes un prognozēšanas pārvaldes direktora vietniece Natālija Fiļipoviča preses konferencē informēja, ka daudzas problēmas ar aplokšņu algām atklājās, uzņēmumiem piesakot darbiniekus dīkstāves pabalstiem.

Piemēram, darba ņēmējs nostrādājis uzņēmumā gadu, taču izrādījies, ka viņš bijis nelegāli nodarbināts un algu saņēmis aploksnē. Nereti bijuši gadījumi, kad darba ņēmējs saņēmis mazāku dīkstāves pabalstu nekā cerēts, jo alga maksāta aploksnē. Tāpat atklājušies gadījumi, kad darba ņēmējs ticis fiktīvi reģistrēts kā valdes loceklis un nav bijis par to informēts, vai arī darba devēji pieprasījuši darba ņēmējam "padalīties" ar saņemto dīkstāves pabalstu. Atklāti arī gadījumi, kad darbinieks pieteikts dīkstāves pabalstam, bet tā saņemšanai norādīts uzņēmuma amatpersonas konts.

Jaunzeme piebilda, ka aptuveni 30% uzņēmumu, kas pieteica darbiniekus dīkstāves pabalstiem, pieteica tikai ļoti zemas kvalifikācijas strādājošos, savukārt augstāk kvalificētie darbinieki turpināja darbu. 

Top komentāri

Aivis
A
Manuprāt, darbinieka parakstīts dokuments, kurā darbinieks piekrīt saņemt patreizējo atalgojumu ir vairāk nekā derīgs pamatojums. Kādēļ, lai es kā uzņēmējs, maksātu darbiniekam vairāk nekā viņš vēlas saņemt?
DiferencētsNM=aploksnes
D
Zemajām algām Latvijā ir ļoti labs pamats - Diferencētais neapliekamais minimums. Ja darba devējs ar darbinieku vienojas, ka uz papīra būs minimālā alga (ja nav apgādājamo - uz rokas 366 euro) un pārējais aploksnē, tad iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir 16 euro. Savukārt, ja ja darba devējs negrib krāmēties ar aploksnēm un grib darbiniekam legāli izmaksājamo summu dubultot (ja nav apgādājamo - uz rokas 732 euro) un pārējais , tad iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir desmitkārt lielāks (160 euro). Lai kaut kā izdzīvotu, daudzi uzņēmēji ir spiesti izvēlēties pirmo variantu. Ja Jaunzeme sāks viņus vairāk vajāt, tad daļa likvidēsies un vēl vairāk darbspējas vecuma cilvēku pametīs šo valsti
žīdu būšana
ž
Lai kāds paskaidro ,kāpēc LATVIJĀ nav Eiropas līmeņa algu?izņemot vadošos valsts aparātā un bankās strādājošos. Cik ilgi jūs Levit un Dombrovski tēlosiet pajoliņus un izmantosiet lēto darbaspēku,kaut vai visos supermārketos.Pakalpiņi jūdu! Vēl šī pievienojusies šai kompānijai-blefotāja,jū
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas