Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +17 °C
Skaidrs
Otrdiena, 7. aprīlis
Helmuts, Zina, Zinaīda

KNAB aiztur Rīgas satiksmes amatpersonu Brandavu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizdomās par kukuļošanu aizturējis partijas Gods kalpot Rīgai (GKR) biedru, uzņēmuma Rīgas karte valdes locekli un pašvaldības uzņēmuma Rīgas satiksme amatpersonu Aleksandru Brandavu.

Birojs otrdien sācis kriminālprocesu par valsts un privāto akcionāru kopuzņēmuma SIA Rīgas karte amatpersonas izdarītiem, iespējams, noziedzīgiem nodarījumiem, proti, kukuļdošanu un starpniecību kukuļošanā, aģentūra LETA noskaidroja KNAB.

Krimināllietas materiāli satur ziņas par kukuļa nodošanu starpniekam tālākai nodošanai amatpersonām, lai tās, izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu darbības kukuļa devēja interesēs.

Kriminālprocesā aizturēta viena persona, kura saskaņā ar aģentūras LETA rīcībā esošo informāciju ir Brandavs. Korupcijas apkarotāji Brandavu aizturējuši trešdien.

Krimināllietas izmeklēšana šobrīd ir sākuma stadijā. Detalizētāku informāciju par konkrēto kriminālprocesu KNAB sniegs, līdzko tas būs iespējams, nekaitējot izmeklēšanas interesēm.

Ja tiks saņemts apstiprinājums no tiesībsargājošajām iestādēm par SIA Rīgas satiksme darbinieka Aleksandra Brandava (GKR) aizturēšanu, uzņēmuma valde sasauks ārkārtas sēdi, lai lemtu par viņa atstādināšanu no amata, aģentūrai LETA apstiprināja uzņēmuma pārstāvis Viktors Zaķis.

Brandavs patlaban ir valdes loceklis SIA Rīgas karte, Elektronisko norēķinu un projektu daļas vadītājs Rīgas satiksmē un patiesā labuma guvējs pilnsabiedrībā Rīgas mikroautobusu satiksme.

Rīgas satiksmes nu jau bijušais pagaidu vadītājs Anrijs Matīss februāra sākumā atsauca atļauju Brandavam apvienot amatus Rīgas satiksmē un Rīgas kartē. Mēneša laikā viņam bija jāizlemj kurā uzņēmumā darbu turpināt, taču Brandavs tobrīd izņēma darba nespējas lapu.

"Kopš tā brīža viņš uzņēmumā nav bijis. Ja arī viņš ir aizturēts, tad tas nav noticis "Rīgas satiksmes" telpās un uzņēmumā neviens par to nav informēts. Ja tiks saņemts oficiāls apstiprinājums, ka aizturētā persona tiešām ir Brandavs, valde lems par viņa atstādināšanu no amata," sacīja Zaķis.

Personu var aizturēt uz laiku līdz 48 stundām. Pēc tam izmeklēšanas iestāde var izlemt, vai nepieciešams piemērot drošības līdzekli. Bargākais drošības līdzeklis ir apcietinājums, par ko pēc izmeklēšanas iestādes ierosinājuma lemj tiesa. Drošības līdzekli var piemērot tikai tad, ja persona atzīta par aizdomās turēto.

Brandavs patlaban ir valdes loceklis SIA Rīgas kartē, elektronisko norēķinu un projektu daļas vadītājs Rīgas satiksmē un patiesā labuma guvējs uzņēmumā Rīgas mikroautobusu satiksme.

Rīgas karte uztur transporta e-talonu sistēmu, autostāvvietu aparātus un termināļus skolu ēdnīcās, kuros bērni pīkstina savas Rīdzinieku kartes, lai saņemtu bezmaksas pusdienas.

Pērn šim sadarbības partnerim Rīgas satiksme (RS) maksāja 27,7 miljonus eiro, turklāt katru gadu summa arvien pieaug. Piemēram, par e-talonu sistēmas uzturēšanu sabiedriskajā transportā pērn samaksāti 15 miljoni eiro, lai gan ieņēmumi no biļetēm ir aptuveni 40 miljoni eiro. Savukārt par termināļiem skolu ēdnīcās RS par katru maksā Rīgas Kartei 60 eiro īri mēnesī jeb 720 eiro gadā, lai gan šāda iekārta ir nopērkama par 485 eiro. Līgums ar Rīgas Karti noslēgts līdz 2020.gada beigām.

Brandava 2017.gada amatpersonas deklarācijā norādīts, ka viņam pieder māja un zeme Rīgā, kā arī trīs zemes gabali Rojas novadā. Bankās viņam uzkrāti 830 000 eiro, bet aizdevumos viņš izsniedzis 1,3 miljonus eiro. Lielākās atlīdzības Brandavs saņem no Rīgas karte - 147 000 eiro gadā, kamēr Rīgas satiksmē viņam alga bijusi 31 000 eiro. Brandavam pieder kapitāla daļas sešos uzņēmumos Krievijā, Maltā un Latvijā, atsaucoties uz viņa deklarāciju, vēstīja TV3 raidījums Nekā personīga.

Tā kā Brandavs saistīts gan ar Rīgas satiksmi, gan Rīgas karti, Rīgas satiksmes pagaidu valdes nu jau bijušais vadītājs Anrijs Matīss pirms divām nedēļām atsauca atļauju Brandavam apvienot amatus abos uzņēmumos. Kopš tā laika Brandavam esot izņemta darba nespējas lapa un viņš darbā neesot bijis, kā arī savu atbildi - kur paliks strādāt - nav sniedzis.

Arī jaunais Rīgas satiksmes vadītājs Ernests Saulītis paudis cerību, ka Brandavs darbu Rīgas satiksmē neturpināšot.

Jau ziņots, ka KNAB pērn sācis citu kriminālprocesu, kurā tiek vērtēta toreizējo Rīgas satiksmes amatpersonu iespējamā atbildība.

Šī lieta ierosināta saistībā ar trim Rīgas satiksmes veiktajiem iepirkumiem - par 2016.gada zemās grīdas tramvaju iepirkumu, kura kopējā summa bija 62 597 477 eiro, 2013.gada iepirkumu par trolejbusu piegādi, kura kopējā summa bija 131 646 135 eiro, kā arī 2013.gadā veikto iepirkumu par autobusu piegādi, kura kopējā summa bija 75 808 297 eiro.

Kriminālprocesā tiesa pērn decembra sākumā sešām no septiņām šajā lietā aizdomās turētajām personām kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu. Tie bija ilggadējais partijas Gods kalpot Rīgai biedrs, uzņēmējs Aleksandrs Krjačeks, Rīgas satiksmes Infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktors Igors Volkinšteins, bijušais "Rīgas satiksmes" valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens, Čehijas uzņēmuma Škoda Transportation amatpersona Vladislavs Kozaks, uzņēmējs Māris Martinsons un uzņēmējs Edgars Teterovskis.

Pievienotas 6. līdz 9. rindkopas

Top komentāri

Gaitiņu Tenis
G
Kā sacīt jāsaka, jau pavisam tuvu sāk krist čiekuri Ušakovam un Amerikam...
ee
e
Uzreiz diena kļuva tīkamāka.
Neslāvs
N
Vai sadarbība ar interfronti(saskaņu) nebūtu sodāma kā valsts nodevība ?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas