Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 18. aprīlis
Laura, Jadviga

Lauksaimniekus aicina kooperēties siena nodrošināšanai lopiem

Lopkopības saimniecību asociācija (LSA) aicina ikvienu lauksaimnieku kooperēties un savstarpēji sadarboties siena apgādē, lai nodrošinātu nepieciešamo lopbarību saimniecībām, kā arī nodrošinātu pilnvērtīgu siena krājumu izlietojumu, informēja LSA valdes priekšsēdētājs Kaspars Melnis.

Asociācijas pārstāvji skaidro, ka šogad Latvijā ilgstoša sausuma rezultātā zāles masas zudumi ir milzīgi, kā rezultātā patlaban izveidojies zāles trūkums lopbarībai saimniecībās visā Latvijā.

Rekordlielais sausums vieš pamatotas bažas lopkopības saimniecību īpašniekiem, kuri vasaras periodā ganāmpulku laida ganībās, taču novērojams, ka patlaban ganības nav iespējamas izkaltušās zāles dēļ. Vienlaikus tas rada papildu krīzes situāciju ilgtermiņā, jo nav iespējams arī sagādāt lopbarību rudens, ziemas un pavasara sezonai. "Situācija ir kritiska un neapskaužama - to atzīst lielākā daļa saimniecību," norāda LSA valdes priekšsēdētājs Melnis.

Viņš skaidro, ka patlaban ir pienācis lopbarības gatavošanas laiks, taču lielākoties sausuma dēļ lauksaimniekiem neesot īsti ko pļaut. Tāpat šobrīd esot milzīgi zāles masas zudumi - liela daļa zāles ir izdegusi jau dīgšanas sākumā, daļai saimniecību trūkst pagājušā gada siena. Visa šī situācija negatīvi ietekmēs piena izslaukuma apjomus, jo līdzšinējā pieredze rāda, ka vasarā govis tika pie leknās vasaras zāles, kas būtiski kāpināja gan katras saimniecības izslaukuma rādītājus, gan arī valsts līmeņa kopējo apjomu.

Melnis arī atzīmē, ka sinoptiķi prognozē, ka vasara būšot vietām rekordsausa, kas nozīmē siena trūkumu šā brīža lopu barošanai un arī nākamajās sezonās, kas vienlaikus arī ievērojami ietekmēs piena izslaukuma kopējos rādītājus. "Jau šobrīd saimniecības saprot, ka nespēs savākt pienācīgus skābbarības krājumus nākošai sezonai, kas jau pašlaik liek apzināties skaudro izšķiršanos, ka būs jāizkauj daļa mājlopu, jo nebūs ar ko barot," uzsver Melnis.

Kā skaidro LSA, kamēr daļai saimniecību vēl ir skābbarības krājumi, lielai daļai tie strauji tuvojas izsīkumam, jo parasti maija mēnesī govis gāja ganos, kas būtiski atslogoja skābbarības un siena rezerves.

Līdz ar to, lai palīdzētu lauskaimniekiem un saimniekiem kooperēties un vienam otru atrast un vienam otram palīdzēt, LSA aicina ikvienu lauksaimnieku būt aktīvam sausuma izraisītās krīzes laikā un dalīties gan ar siena, zaļbarības, skābbarības piedāvājumiem, gan aktīvi publicēt sludinājumus par to iegādes vajadzību un apjomiem.

LSA aicina ikvienu lauksaimnieku dalīties ar piedāvājumu vai pieprasījumu un pievienoties jau esošai sociālā tīkla "Facebook" domubiedru grupai "Siena tirgus" un grupai "Lopkopība". Savukārt tie, kuri nav aktīvi tīklā "Facebook", aicināti iesūtīt informāciju uz e-pastu "[email protected]", norādot vai pērk/pārdod, reģionu, apjomu, pļava/ruļļi/ķīpas, kontaktinformāciju ar telefona numuru. Šo informāciju LSA apkopos un publicēs mājas lapā: www.lopkopiba.eu sadaļā "Siena tirgus".

LSA apvieno vairāk nekā 50 biedrus, pārstāvot ražojošās Latvijas lopkopības saimniecības un kuras galvenais mērķis ir pārstāvēt Latvijas lauksaimniecības nozares lopkopju intereses Latvijas un Eiropas mērogā. Pārstāvēt lauksaimnieku vajadzības un intereses, veidojot stabilu un uz ražošanas attīstību vērstu Latvijas lauksaimniecības nozari, vienojot Latvijas ražojošos lopkopības uzņēmumus un saimniecības kopīgā nostājā, kā arī iestāties un cīnīties par godīgiem un samērīgiem atbalsta mehānismiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas