Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Nav vienprātības par NA priekšlikumu priekšvēlēšanu aģitāciju veikt tikai valsts valodā

Koalīcijā nav vienprātības par nacionālās apvienības Visu Latvijai! - Tēvzemei un brīvībai/LNNK (NA) priekšlikumu priekšvēlēšanu aģitāciju veikt tikai valsts valodā.

NA šodien koalīcijas sadarbības sanāksmes sēdē aicināja izskatīt jautājumu par grozījumiem Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, kas noteiktu, ka priekšvēlēšanu aģitācijai jābūt tikai valsts valodā.

Pēc koalīcijas sadarbības sēdes NA pārstāvis Raivis Dzintars skaidroja, ka šis jautājums ir īpaši aktuāls, jo aģitācijas izdevumi partijām tiek segti no nodokļu maksātāju naudas un aģitēt par nodokļu maksātāju naudu valodā, kas nav valsts valoda, nav ētiski un tas neatbilst Satversmes pamatiem. 

"Nav pieņemami, ka uz plakātiem, sabiedriskajā transportā vai pastkastītēs Latvijas pilsoņi saņem izdevumus svešvalodā. Tāpēc aicinājām koalīcijas partnerus vienoties par kopīgu pozīciju šajā jautājumā, bet šodien vienoties neizdevās," atzina Dzinatrs.

Uz jautājumu, vai Latvijā nodokļus maksā tikai valsts valodā runājošie, Dzintars skaidroja, ka latviešu valoda nav tikai etnisko latviešu valoda, bet visas Latvijas iedzīvotāju valoda, turklāt tā ir valoda, kuras statuss ir nostiprināts Satversmē. 

"Latvijas pilsoņi nav tikai latvieši, bet arī naturalizācijas kārtībā pilsonību ieguvušie. Mēs pieņemam nosacījumu, ka Latvijas pilsoņiem latviešu valoda būtu jāzina. Protams, mēs zinām, ka realitātē tas ir citādi, bet daudz kas ir atkarīgs no amatpersonām, valsts priekšstāvjiem, kādu signālu raidām sabiedrībai. Ja mēs paši neievērojam Satversmē rakstīto, tad kāpēc lai to ievērotu Latvijas iedzīvotāji?" retoriski vaicāja politiķis.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) norādīja, ka ir svarīgi stiprināt pilsonisko apziņu un piederību valstij.

"Latvijā vienīgā oficiālā valoda ir latviešu valoda un tās pielietojums visos gadījumos ir jāstiprina. Bet piedāvātais regulējums ir jāskatās plašāku mērķu kontekstā. Tas vēl ir jāizvērtē," sacīja premjers.

Partiju apvienības Attīstībai/Par! (AP) pārstāvis, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce norādīja, ka viņa pārstāvētais politiskais spēks neatbalstīs NA priekšlikumu un, ja tas tiks izskatīts Saeimā, AP balsos pret to.

"Politisko partiju uzdevums ir uzrunāt visu Latvijas sabiedrību, bet politiskās aģitācija mērķis ir panākt, lai Latvijas sabiedrība piekrīt partiju nostādnēm. Šim priekšlikumam ir apzināti izslēdzoša daba, ko nacionālā apvienība vēlas arī panākt," sacīja Pūce.

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līderis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns atzina, ka JKP neredz nekādu iemelsu, kāpēc šādi grozījumi nevarētu tikt veikti. 

"Mums neliekas izprotami tas, ka gadījumā, ja kāds vēlētājs tiek uzrunāts par viņiem būtiskiem jautājumiem valsts valodā, ka tā ir vēršanās pret šiem cilvēkiem. Pret visiem ir jāizturas vienlīdzīgi. Izskan šaubas vai vienā, vai otrā pilsētā ir lietderīgi uzrunāt latviski. Man šķiet, ka tas ir šo pilsoņu un reģionu apvainojums, ka viņi nesapratīs. Jautājums ir par to, ko viņiem saka. Galvenais ir neatstāt novārtā kādu reģionu, sakot, ka viņi ir otrā šķira un mēs par viņiem svarīgām lietām neinteresējamies. Kādā valodā to pasaka, tas jau ir otršķirīgs jautājums," pauda Bordāns.

KPV LV pārstāvis Atis Zakatistovs atzina, ka NA jautājums tika pieteikts tikai šodien, tāpēc KPV LV par šo priekšlikumu nav diskutējusi. 

"Intuitīva sajuta, ka tas radītu praktiskus jautājumus par politiskā proces kvalitāti atsevišķās Latvijas vietās, kur, iespējams, svešvalodas lietošana ļautu vēlētājus uzrunāt kvalitatīvāk un vienkāršāk," norādīja Zakatistovs.

Top komentāri

:(
:
Tāpat kā nav vieprātības par to, kāds ir Latvijas valsts pastāvēšanas mērķis.
Toms
T
Ir vienkarsi satriecosi, ka deputati iestajas pret Latvijas valsts valodu- latviesu valodu un dara visu iespejamo un neiespejamo, lai traucetu Latvija nostiprinat valsts valodu. Zakistovs no KLV zaglu bandas ir apjukuma pec jautajuma kada valoda Latvija ir janotiek prieksvelesanu agitacijai, lai atbildetu tiesi un neparprotami, sim idiotam iestajas amnezija....nesot to parunajusi ar sponsoriem Skeli un Sleseri.....
oma
o
Ārzemēs, lielās valstīs kurās dzīvo imigranti ( balstiesīgi ), no visas pasaules, ir pakļauti priekšvēlēšanu aģitācijai tikai mītņu zemes valsts valodā. Mazā valstī, kā Latvijā, visiem imigrantiem ir jāprot valsts valodu, un visām darīšanām jānotiek valsts valodā. Savos dzīvokļos ar radiem un draugiem viņi ir brīvi runāt kādā mēlē viņi vēlas. Krievijā, kur ari dzīvo daudz tautas, vēlēšanas notiek tikai krievu valodā !!!
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas