Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Nekustamo īpašumu tirgū ir ļoti smaga situācija

LNK Industries valdes loceklis Kaspars Ratkevičs intervijā Rūtai Kesnerei uzsver, ka nedrīkst pieļaut NĪN dramatisku kāpumu.

Top komentāri

Pēteris Leiškalns
P
esošais, no mājokļa iespējamās pārdošanas cenas atvasinātais NĪN ir jāaizstāj ar samērīgu maksājumu par infrastruktūras uzturēšanu. Šobrīd likums noteic, ka tik liels NĪN mājsaimniecībai ir jāmaksā tādēļ, ka tās mājokli var pārdot par tādu un tādu summu. Tas nekas, ka mājsaimniecība negrib to pārdot! Esošais likums noteic: ja mājsaimniecība grib turpināt dzīvot savā mājoklī un savā sociālajā vidē, tai ir jāmaksā NĪN, kas ir atvasināts no teorētiski iespējamās mājokļa pārdošanas vērtības. Ja mājsaimniecība nevar to samaksāt, tai ir mājoklis jāpārdod un jāpārceļas uz citu vietu. Ja ne, tad pašvaldība, izpildot likumu, to īpašumu ar tiesu izpildītāja palīdzību atņems un pārdos izsolē kādam turīgākam. Kopumā esošo NĪN modeli iedzīvotāji uztver kā sodu par to, ka ir centušies, strādājuši, aizņēmušies naudu un būvējuši vai iegādājušies sev mājokli, par kuru valsts prasa nodokli, kas, turklāt, zonās ar augstu kadastrālo vērtību daudzām mājsaimniecībām ir nepanesams slogs.
Kāds sens raksts
K
Pēteris Leiškalns, "Nodokļa rēgs pār Latviju", Diena 19.01.2006 Viens no apgaismības laikmeta dižgariem Šarls Luijs de Monteskjē ir teicis, ka viens no svarīgākajiem valstsvīru uzdevumiem ir saprast, cik valsts drīkst paņemt no saviem pilsoņiem un cik tiem ir jāatstāj. Nodokļu slodze Latvijā, ja to skata kā valsts konsolidētā kopbudžeta attiecību pret iekšzemes kopproduktu, ir viena no zemākajām Eiropā. Tomēr pilnīgāku priekšstatu par nodokļu maksātāju situāciju valstī var sniegt samaksāto nodokļu kopsummas attiecība pret to līdzekļu daudzumu, kas paliek mājsaimniecību rīcībā pēc materiālo pamatvajadzību apmierināšanas. Šādā skatījumā, manuprāt, mēs noteikti varam pretendēt uz augstāko rādītāju Eiropā. Tomēr visdrūmākā situācija ir ar NĪN. Eiropā šī nodokļa likme ir no 0,2% līdz 0,6%, taču Latvijā tas ir 1,5% no Kad.vērt. un vairākās pilsētās jau tagad nav samērīgs ar ienākumiem, bet jau tuvākajā nākotnē var kļūt nesamaksājams http://news.lv/Diena/2006/01/19/nodokla-regs-par-latviju
Pēteris Leiškalns
P
Manuprāt, esošajam, no īpašuma iespējamās pārdošanas cenas atvasinātajam NĪN modelim ir iespējama laba alternatīva - NĪN kā maksājumu par to, ka īpašums atrodas konkrētajā vietā un kāds (šajā gadījumā - pašvaldība) uztur un kopj konkrētajai mājsaimniecībai, tās kaimiņiem un citiem konkrētās ielas, apkaimes, mikrorajona, pilsētas u.c. iedzīvotājiem un apmeklētājiem nepieciešamo infrastruktūru. Līdzīgi, kā daudzdzīvokļu mājās esošo dzīvokļu īpašnieki maksā par mājas kopīgās infrastruktūras – kāpņu telpu, gaiteņu, pagalma, trotuāra u.c. kopšanu un uzturēšanu kārtībā. Šāda alternatīva būtu iedzīvotājiem daudz saprotamāka, turklāt, atteikšanās no NĪN atvasināšana no īpašuma iespējamās pārdošanas cenas, dod iespēju novērst ļoti plašā kadastrālo vērtību diapazona sistēmā iekodēto nespēju ar NĪN likmi nodrošināt ar mājsaimniecību ienākumiem samērīgu NĪN, un veidot šo nodokli daudz samērīgāku un taisnīgāku.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas