Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Sestdiena, 22. februāris
Rigonda, Adrians, Ārija, Adriāna, Adrija

No Google un Facebook izkrāptie miljoni nonākuši sešās Latvijas bankās

120 miljonu ASV dolāru izkrāpšanas shēmā no tehnoloģiju kompānijām Google un Facebook daļa naudas nonākusi sešās Latvijas bankās, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums de facto. Krāpšana netika atklāta nekavējoties, taču galu galā abām cietušajām kompānijām izdevās no Latvijas visu naudu atgūt.

Lietuvas pilsonis Ēvalds Rimašausks marta otrajā pusē atzina savu vainu krāpšanā. Iesaistītas bijušas arī citas izmeklētājiem zināmas un nezināmas personas, bet Rimašausks vienīgais stājies tiesas priekšā.

Krāpšanas shēma bija primitīva. Krāpnieki uztaisīja Google un Facebook sadarbības partnerim no Taivānas Quanta Computer līdzīgu e-pasta adresi un nosūtīja Google un Facebook pārstāvjiem ziņu, ka turpmāk maksājumi jāskaita uz citu bankas kontu.

Google šādā veidā 2013. gada oktobrī trīs maksājumos pārskaitīja 23 miljonus dolāru lietuvietim Rimašauskam piederošam Latvijas uzņēmumam ar īstajam piegādātājam līdzīgu nosaukumu Quanta Computer. Uzņēmumam konts bija atvērts SEB bankā. Daļa naudas pēc tam ceļoja tālāk. Raidījumam de facto zināms par pārskaitījumiem uz Baltic International Bank un šobrīd pašlikvidācijas procesā esošo ABLV. 

Krāpšana atklājās pēc pāris nedēļām. Nauda tad vēl atradās kontos. To iesaldēja.

Tas nozīmē, ka uzreiz par krāpšanu nebija nojautusi SEB banka, kuras kontos ieripoja miljoni, kas adresēti Daugavpils dzīvoklī nesen reģistrētam uzņēmumam ar viena eiro pamatkapitālu. Banka gan de facto apgalvoja, ka krāpniecība identificēta iekšēji un par to ziņots atbildīgajām iestādēm.

Rimašauska apsūdzībā minēts, ka viņš sniedza bankām rēķinus, līgumus un vēstules ar viltotiem kompāniju pārstāvju parakstiem.

"Runājot par banku reaģēšanu, grūti komentēt, vai vajadzēja kādam kaut ko izdarīt ātrāk, bet es uzskatu, ka Latvija nostrādāja ļoti labi, ļoti ātri, jo visu naudu, kas atnāca, mēs kopā ar sadarbības partneriem spējām laicīgi identificēt, pārķert, arestēt un atgriezt," saka Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 1. nodaļas priekšniece Inese Gise. 2015. gadā krāpnieki ķērās klāt Facebook. No Moldovā reģistrētas e-pasta adreses krāpnieki Facebook darbiniekiem no sākuma palūdza pārskatu par iepriekš veiktajiem maksājumiem, tad pavēstīja, ka mainīs banku, un nosūtīja jaunos bankas rekvizītus.

Facebook uzķērās, un kopā gandrīz 100 miljonus pārskaitīja uz Nīderlandē reģistrētās firmas Moonbigtwo kontu Kipras bankā Eurobank.

No Kipras nauda plūda tālāk uz citām valstīm. Vislielākā porcija pārskaitīta uz Danske Bank filiāli Igaunijā – 8,9 miljoni dolāru. Latvijā nauda nonāca četrās bankās – 2,5 miljoni dolāru ABLV Bank; 980 tūkstoši Baltikums Bank, kas tagad zināma kā Blue Orange; 320 000 tūkstoši Meridian Trade Bank un 338 000 tūkstoši Rietumu Bankā.  

Facebook krāpniekiem skaitīja sākot ar dažiem simtiem dolāru līdz pat 36 miljoniem vienā reizē. Shēma nāca gaismā tikai tad, kad Facebook īstais piegādātājs no Taivānas atsūtīja ziņu, ka trīs nedēļu garumā nav saņēmis nevienu maksājumus.

Dolāru transakcijas no Kipras uz daudzām valstīm nodrošināja Deutsche Bank no Ņujorkas. Saskaņā ar Deutsche Bank informāciju, kas nonākusi de facto rīcībā, no Facebook izkrāptajiem līdzekļiem Latviju sasniedza aptuveni četri miljoni dolāru. Tomēr arests tika uzlikts vairāk nekā vienam miljonam. Iespējams, tādēļ, ka atsevišķas ārzonu kompānijas, sajūtot nepatikšanas, naudu labprātīgi atgriezušas, zināms de facto.

Valsts policijā stāsta, ka kāds bija pamanījies arī nopirkt luksus automašīnu. Gise atklāj, ka "personas tik viegli nepadevās un mēģināja pierādīt, ka manta ir likumīgi iegūta, tomēr tā tika atzīta par noziedzīgi iegūtu, realizēta un naudas ekvivalenti atgriezti cietušajam Facebook". 

Krāpnieki arī pārdroši mēģināja nozagt bankā iesaldēto naudu. Kāds bankai bija iesniedzis viltotu izmeklētājas lēmumu atbrīvot kontu, kamēr izmeklētāja bija atvaļinājumā. Bankai šķita dīvaini, ka arestu lūdz noņemt tikai vienam no diviem kontiem. Banka sāka interesēties, un krāpšanas mēģinājumu atklāja. Par to ierosināta atsevišķa izmeklēšana, kurā pagaidām nevienu aizdomās netur.

Top komentāri

ruthilves
r
'...ļoti ātri, jo visu naudu, kas atnāca, mēs kopā ar sadarbības partneriem spējām laicīgi identificēt, pārķert, arestēt un atgriezt,' 'atgriezt' un 'piecu gadu garumā' jau bieži redzami dažādos tekstos.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!


Aktuāli

No GKR izstājas seši partijas valdes locekļi(14)

No partijas Gods kalpot Rīgai (GKR) izstājušies seši politiskā spēka valdes locekļi, tajā skaitā pieci Rīgas domes deputāti, aģentūru LETA informēja Rīgas domes deputāts Vjačeslavs Stepaņenko.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas