Laika ziņas
Šodien
Sniegs

Notāri atklājuši jaunu naudas izkrāpšanas shēmu

Zvērināta notāre, kas praktizē Rīgā, atklājusi shēmu, kurā kāda persona apkrāpj cilvēkus, apsolot aizdot naudu un iekasējot maksu it kā par līguma noformēšanai nepieciešamajiem izdevumiem pie notāra, aģentūru LETA informē Latvijas Zvērinātu notāru padomes (LZNP) pārstāve Vija Piziča.

Tā ir pavisam jauna pieeja - norādīt kāda konkrēta notāra vārdu un viņa prakses adresi kā darījuma noslēgšanas vietu, maldīgi liekot otrai pusei domāt par notāra klātbūtni līguma sastādīšanā un darījuma konsultēšanā, tādējādi radot papildu uzticamības faktoru, skaidro LZNP priekšsēdētāja Sandra Stīpniece

"Krāpniecisko darbību īstenotāji saviem upuriem norāda konkrēta zvērināta notāra vārdu un biroju kā aizdevuma darījuma noslēgšanas vietu. Tomēr pie notāra neviens ne telefoniski, ne elektroniski, ne klātienē šādus darījumus nav pieteicis, dokumenti nav iesniegti un nav veikts pat pieraksts uz pieņemšanu," stāsta Stīpniece.

Krāpnieciskā darbība tika atklāta šīs vasaras vidū, kad notāra birojā vērsās cilvēki - krāpniecības upuri, ar jautājumiem par neeksistējošu pierakstu. Notāram sākumā šķita, ka cilvēki vienkārši kļūdaini ieradušies un patiesībā viņiem ir pieraksts pie cita notāra citā birojā. Tomēr, sīkāk iztaujājot ieradušās personas, tika konstatēts, ka visi norāda vienu un to pašu personu, kura apsolījusi aizdot naudu, un vienādi veikuši dažādu summu no 50 līdz 100 eiro pārskaitījumu uz kādas pavisam citas personas kontu, it kā līguma noformēšanai nepieciešamo izdevumu samaksai.

Visām šīm personām notārs ir ieteicis vērsties policijā, arī LZNP ir sniegusi informāciju atbildīgajiem policijas darbiniekiem. Kopumā pie konkrētā notāra līdz šim vērsušās sešas personas, un pēdējais no šīs krāpniecības upuriem bija ieradies 25. septembrī.

Naudas aizdošanas darījumos un darījumos ar nekustamo īpašumu, arī mantošanas procesā visbiežāk tiek īstenotas vai notiek mēģinājums īstenot dažādas noziedzīgas shēmas. Tiek izmantoti personu pasu un citu dokumentu viltojumi, kā arī cilvēku lētticība un zināšanu trūkums.

"Notārs ir valsts deleģēts likumības uzraugs, un pamatoti aizdomīgiem darījumiem tas kļūst par filtru. Latvijas notāri pēdējo gadu laikā ir atklājuši virkni krāpšanas mēģinājumu un palīdzējuši ar informāciju, lai policijā izmeklēšana varētu tikt uzsākta pēc iespējas operatīvi. Mums ir patiess prieks par labo sadarbību, kāda notāriem izveidojusies ar Valsts policiju, un tās operatīvā rīcība ir konstatējusi un apturējusi vairākus īpašumu izkrāpšanas mēģinājumus. Ļoti ceru, ka arī šīs krāpšanas īstenotāja vaina tiks pierādīta jau drīz, lai sauktu to pie atbildības," uzsver Stīpniece.

LNZP arī iesaka atcerēties vairākas lietas, lai nekļūtu par krāpšanas upuri līdzīgās situācijās. Pirms darījuma ieteikts personīgi ierasties uz konsultāciju pie notāra. Ja vizīti piesaka otra darījumā iesaistītā puse, vēlams personīgi sazināties ar notāra biroju, lai pārliecinātos par vizītes laiku, vietu un darījumam nepieciešamajiem dokumentiem. Nepieciešams pārbaudīt, kas ir persona ar ko tiek slēgts darījums, ja cilvēks nav zināms vēlams lūgt uzrādīt pasi vai identifikācijas karti. Nekad nevajadzētu veikt naudas pārskaitījumus nepārbaudot visus apstākļus un neuzdodot kontroljautājumus, kā piemēram - kādēļ nepieciešams pārskaitīt naudu uz citas personas kontu nevis tiešo naudas aizdevēju, kāpēc nauda par līgumu jāpārskaita pirms, nevis pēc notāra un apmeklējuma un citus līdzīgus jautājumus.

Top komentāri

Viedoklis
V
Vai notāri paši nav valsts veidota naudas izkrāpšanas shēma? Kādēļ viņiem ir jāsaņem procenti no darījuma, nevis fiksēta summa? Notāriem būtu jānosaka ierēdņa statuss un jāmaksā fiksēta alga. Šobrīd tas ir valsts atbalstīts privāts bizness.
Logičeskijs
L
Lieli un plaši biroji - lielas un plašas iespējas.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas