Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā -7 °C
Apmācies
Piektdiena, 8. decembris
Gunārs, Vladimirs, Gunis

Pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības sertifikātus turpmāk izdos elektroniskā dokumenta formā

Sertifikātus par iegūtu pamatizglītību vai vispārējo vidējo izglītību turpmāk izdos elektroniskā dokumenta formā, kas būs pieejami Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā (VIIS) vai valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv, otrdien nolēma valdība.

Pārējie valsts atzīti dokumenti, izņemot pamatizglītības sertifikātus un vispārējās vidējās izglītības sertifikātus, tuvākos mācību gadus vēl tiks izsniegti papīra formā saskaņā ar pielikumos pievienotajām formām, kuras izgatavos komersants pēc Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) pasūtījuma.

Arī reģistrācijas žurnālos par izsniegto apliecību par vispārējo pamatizglītību un izsniegto atestātu par vispārējo vidējo izglītību izglītības iestādes varēs neveikt ierakstus par attiecīgajā izglītības programmā iegūtajiem izglītojamā noslēguma vērtējumiem un vērtējumiem valsts pārbaudes darbos, jo šī informācija, sākot no 2022./2023. mācību gada, jau ir pieejama elektroniski VIIS. IZM ieskatā, tas mazinās administratīvo slogu.

Vienlaikus IZM izvērtē pakāpeniskas pārejas iespējamība arī attiecībā uz vispārējās vidējās izglītības atestātu, vispārējās pamatizglītības apliecību un sekmju izrakstu izsniegšanu elektroniskā formā, līdzko būs iespējams ieviest atbilstošas izmaiņas VIIS.

Tāpat kā līdz šim vispārējās pamatizglītības programmas apguvi apliecinās apliecība par vispārējo pamatizglītību, sekmju izraksts un pamatizglītības sertifikāts, savukārt vispārējās vidējās izglītības programmas apguvi - atestāts par vispārējo vidējo izglītību, sekmju izraksts, vispārējās vidējās izglītības sertifikāts un starptautiskās testēšanas institūcijas izsniegts dokuments par vērtējumu svešvalodas pārbaudījumā, ja centralizētais eksāmens svešvalodā aizstāts ar šīs institūcijas pārbaudījumu. Pamatizglītības sertifikāts vai vispārējās vidējās izglītības sertifikāts apliecina vērtējumu valsts pārbaudījumā, kurā ir organizēts centralizētais eksāmens.

Sekmju izrakstā ierakstīs visus attiecīgās izglītības programmas mācību priekšmetu un kursu nosaukumus, vērtējumus ballēs un vārdiski to apguves noslēgumā - 10 ("izcili"), 9 ("teicami"), 8 ("ļoti labi"), 7 ("labi"), 6 ("gandrīz labi"), 5 ("viduvēji"), 4 ("gandrīz viduvēji"), 3 ("vāji"), 2 ("ļoti vāji"), 1 ("ļoti, ļoti vāji"). Viens vērtējums, kas zemāks par četrām ballēm pieļaujams tikai sekmju izrakstā par vispārējās pamatizglītības apguvi.

Izglītojamiem ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem vai vairākiem smagiem attīstības traucējumiem, kuri apguvuši speciālās pamatizglītības programmu, sekmju izrakstā par vispārējas pamatizglītības apguvi iespējams norādīt arī vērtējums apguves līmeņos - "sācis apgūt", "turpina apgūt", "apguvis", "apguvis padziļināti".

Savukārt sekmju izrakstā par vispārējās vidējās izglītības ieguvi būs norādīti arī visi mācību priekšmetu kursu veidi - pamatkurss, padziļinātais kurss, specializētais kurss - un mācību satura apguves līmenis, ja attiecināms - vispārīgais, optimālais vai augstākais līmenis.

Tāpat sekmju izrakstos tiks iekļautas ziņas par sasniegumiem otrā posma mācību priekšmetu olimpiādēs, par piedalīšanos un sasniegumiem trešā posma mācību priekšmetu olimpiādēs, kā arī citi nozīmīgi izglītojamā mācību sasniegumi un saņemtie valsts un starptautiska līmeņa apbalvojumi, bet sekmju izrakstos par vispārējo vidējo izglītību tiks iekļauti arī sasniegumi zinātniskās pētniecības darbos un starptautiskajās mācību priekšmetu olimpiādēs.

Ņemot vērā, ka no vairākām izglītības iestādēm saņemtā informācija liecina, ka arī 2022./2023. mācību gadā ir atsevišķi gadījumi, kad 9. vai 12. klases izglītojamiem ir ārsta izziņa par nepieciešamību viņus veselības stāvokļa dēļ atbrīvot no piedalīšanās mācību priekšmeta “Sports un veselība” stundās visa mācību gada garumā, ierakstus sekmju izrakstā vēl veic saskaņā ar iepriekšējo regulējumu, attiecīgajā ailē ierakstot “atbrīvots” vai “atbrīvota”.

Vienlaikus IZM sadarbībā ar Veselības ministriju, Valsts izglītības satura centru un Izglītības kvalitātes valsts dienestu ir izvērtējusi daudzus gadus pastāvošo praksi attiecībā uz atbrīvojumiem no sporta un secinājusi, ka pilnveidotā mācību satura kontekstā izglītojamais vērtējumu attiecīgajā mācību priekšmetā var saņemt par sasniedzamiem rezultātiem, kas ir par veselības pratības jautājumiem un sporta teorētiskajiem jautājumiem, pat, ja izglītojamais, pamatojoties uz ārsta vai ārstu konsīlija izsniegtu izziņu, ir atbrīvojams no fizisku uzdevumu veikšanas uz visu mācību gadu vai tā daļu.

IZM nepieciešamību precizēt ierakstu saturu sekmju izrakstos par vispārējo pamatizglītību un vidējo izglītību, kā arī aktualizēt prasības dokumentu noformēšanai pamatoja, norādot, ka 2022./2023.mācību gadā noslēdzās trīs mācību gadu pārejas periods, kurā tika ieviests Eiropas Sociālā fonda projekta "Kompetenču pieeja mācību saturā" laikā pilnveidotais mācību saturs un mācīšanās pieeja, kā arī tikusi ieviesta jauna eksaminācijas sistēma.

Gadījumā, ja dokuments ticis nozaudēts, nozagts iznīcināts vai neatjaunojami bojāts, dublikāta izsniegšanai nepieciešama pirmsdokumentā minētā informācija. Ja izglītības iestādes vai pašvaldības izglītības pārvaldes iestādes rīcībā nav pietiekamu nepieciešamo datu dublikāta izsniegšanai, persona, kurai nepieciešams dublikāts, datus pieprasa Personāla dokumentu valsts arhīvam. Visus izdevumus, kas saistīti ar vispārējās izglītības dokumenta dublikāta izgatavošanu un izsniegšanu, jāsedz personai, kurai nepieciešams dublikāts.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas