Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +17 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 24. jūlijs
Krista, Kristiāna, Kristiāns, Kristīne, Kristīna

Par neatbilstošām Satversmei atzīst normas, kas nosaka vecuma pensijas minimālo apmēru

Satversmes tiesa (ST) par neatbilstošām Satversmei atzinusi normas, kas nosaka vecuma pensijas minimālo apmēru, aģentūru LETA uzzināja tiesā. ST šo lietu ierosināja pēc Augstākās tiesas (AT) un tiesībsarga Jura Jansona iesniegtajiem pieteikumiem.

ST secināja, ka normas neatbilst Satversmes 1. un 109.pantam. Satversmes 1.pants nosaka, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika, bet 109.pants nosaka, ka ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības uz sociālo nodrošinājumu vecuma, darbnespējas, bezdarba un citos likumā noteiktajos gadījumos.

ST tiesnesis Artūrs Kučs preses konferencē norādīja, ka vecuma pensijas minimālais apmērs likumdevējam jānosaka, pamatojoties uz tādu metodi, kas izriet no mērķa aizsargāt cilvēka cieņu, izlīdzinot sociālo nevienlīdzību, un nodrošinot valsts ilgtspējīgu attīstību. Tāpat tiesa secināja, ka vecuma pensijas minimālais apmērs kopā ar citiem sociāliem palīdzības rīkiem nenodrošina personai pietiekami labu dzīves līmeni.

Tiesa secināja, ka pensija bieži vien ir galvenais ienākumu avots pensionāriem. Vecuma pensijas minimālais apmērs, kas ietverts apstrīdētajās normās, nav noteikts, pamatojoties uz tādu metodi, kas izrietētu ar mērķi izlīdzināt sociālo nevienlīdzību un valsts ilgtspējīgu attīstību, norādīja tiesa. Tāpat līdz 2020.gada 1.janvārim vecuma pensijas minimālais apmērs bija saistīts ar Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru, taču tiesas procesa laikā ST neradās skaidrība, uz kādas metodes pamata noteikts šis apmērs, un kāpēc pensijas minimālais apmērs piesaistīts šim pabalstam.

Tāpat apstrīdētajās normās noteiktais vecuma pensijas minimālais apmērs, kopsakarā ar citiem sociālās sistēmas palīdzības pasākumiem, nenodrošina cilvēka cienīgu dzīvi, uzskata tiesa. Personām nebija iespējams izmantot savas sociālās tiesības vismaz minimālā apmērā, akcentēja ST.

Viena no pieteikuma iesniedzējām, proti, AT, uzskatīja, ka Satversmes 109.pantam neatbilst Noteikumu par vecuma pensijas minimālo apmēr punkti, kuri paredz ka minimālās vecuma pensijas apmēru nosaka atkarībā no personas apdrošināšanas stāža. Tāpat tiesa uzskatīja, ka šim pantam neatbilst Noteikumi par valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta un apbedīšanas pabalsta apmēru, tā pārskatīšanas kārtību un pabalstu piešķiršanas un izmaksas kārtību, kas nosaka, ka valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs ir 64,03 eiro.

Savukārt Tiesībsargs uzskatīja, ka minētās normas neatbilst Satversmes 1., 91. un 109.pantam. Līdztekus jau nosauktajiem pantiem 91.pants nosaka, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā un tā tiesības tiek īstenotas bez diskriminācijas.

pievienota 4.-6.rindkopa

Top komentāri

Alans Karlsons
A
Vai Latvijas Republikas iedzīvotāji grib komunismu: "No katra pēc viņa spējām, katram pēc viņa vajadzības." Man šķiet, ka ST un TS par to iestājas.
Kika
K
Nodokļu nemaksataji, paraziti un bomżi līksmo. ST grib valsti iefzit bankrotā?
jojo
j
Kas visu mūžu nav strādājis vai nav maksājis nodokļus, tas arī lai dzīvo bez pensijas! Atkal nodokļu maksātājiem jāuztur bezģeļņiki!
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas