Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Priekules novadā atrasta īpaši reta sēņu suga - melnā zvīņbeka

Latvijas Dabas fonda (LDF) eksperti Ruņupes ielejas dabas liegumā Priekules novadā atraduši īpaši retu beku sugu - melno zvīņbeku, portālu Diena.lv informēja LDF sabiedrisko attiecību konsultante Ilze Salna.

Retā sēne, kas nav ēdama, atrasta Ruņupes ielejas dabas lieguma rietumu daļā. Līdz šim melnā zvīņbeka atrasta vien trīs vietās Latvijā, un Ruņupe ir viena no tām.

Biologi Ilze Priedniece, Lelde Eņģele un Uvis Suško, strādājot dabas lieguma teritorijā, atraduši 15 retās sēnes eksemplārus - gan pavisam jaunas beciņas, gan vecas un aukstuma pabojātas. Vēl trīs melnās zvīņbekas atrastas jau ārpus dabas lieguma teritorijas. "Acīmredzot Ruņupes un tās pieteku ielejas ar lapu koku mežiem ir ļoti piemērotas melnajai zvīņbekai. Turklāt tās saglabāšanos Latvijas dabā veicinājis fakts, ka Ruņupes ielejai dabas aizsardzības statuss ir jau kopš 1977.gada. Tas nodrošina gan šai, gan citām sugām nepieciešamo dzīvotņu aizsardzību," uzsver Priedniece, kura īpašo retumu pamanījusi pirmā.

Melnās zvīņbekas cepurīte ir 5-12 centimetrus plata, no pelēkbrūnas līdz gandrīz melnai, klāta ar lielām, biezām zvīņām. Bekas mīkstums ir porains, griezuma vietā sārtojas, vēlāk melnē, smaržo pēc zemes. Sākumā starp cepurīti un kātiņu ir biezs, vilnains plīvurs, kas vēlāk saglabājas uz kātiņa kā neliels, izzūdošs gredzens, bet pie cepurītes malas vilnainas bārkstis. 6-14 centimetrus garais kātiņš ir sīksts, šķiedrains, melngani pelēks, zvīņains. Arī tas griezuma vietā sākumā sārtojas, pēc tam melnē.

Šī sēņu suga sastopama Eiropā un Ziemeļamerikā un liecina par dabas daudzveidības ziņā vērtīgiem dabiskajiem mežiem. Melnā zvīņbeka nav ēdama.

"Pēc Latvijas Sarkanās grāmatas datiem, iepriekš melnā zvīņbeka atrasta tikai trīs vietās - Sužos, Mazsalacas apkārtnē un Mazgramzdā pie Ruņupītes. Tagadējais atradums Ruņupē varētu būt ļoti tuvu iepriekšējai atrašanas vietai Mazgramzdā. Jebkurā gadījumā - tas ir ļoti īpašs notikums," atradumu komentēja mikoloģe Inita Dāniele.

Šī ir arī pirmā reize, kad retā sēņu suga Latvijā nofotografēta digitāli.

Rudens ekspedīcija Ruņupē, kur līdz šim konstatētas vismaz 30 aizsargājamas augu un sēņu, kā arī 38 aizsargājamas dzīvnieku sugas, bijusi interesanta ne tikai atrastās retās bekas dēļ. Pārbaudot pavasarī izliktos būrīšus, atrasti arī aizsargājamie mazie jeb lazdu susuri.


Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas