Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Sestdiena, 20. aprīlis
Mirta, Ziedīte

Raidījums: Latvija bijusi galvenais naudas atmazgāšanas centrs Magņitska lietā

Starptautiskā izmeklēšanā noskaidrots, ka tieši Latvija bijusi galvenais nauda atmazgāšanas centrs tā dēvētajā Magņitska lietā, svētdien vēstīja TV3 raidījums Nekā personīga.

Jauns pavērsiens Krievijā nogalinātā jurista Sergeja Magņitska lietā - viņa kolēģi Londonā noskaidrojuši, ka caur Latviju izvests daudz vairāk naudas, nekā uzskatīts iepriekš. Sākotnēji bija informācija, ka tas ir 61 miljons ASV dolāru, nu pienākušas ziņas par vēl 110 miljonu iziešanu cauri Latvijas bankām. Latvija ir bijis naudas atmazgāšanas centrs Krievijas noziedzīgajiem grupējumiem.

Par šiem gadījumiem pagājušajā nedēļā Magņitska darbavietas Hermitage Capital Londonas birojs informējis Latvijas Ģenerālprokuratūru, prasot nopratināt vietējo banku darbiniekus.

Jurists, firmas Hermitage Capital darbinieks Maskavā Sergejs Magņitskis 2007.gadā atklāja, ka trīs firmas, kas ir bijušas viņa klientu lokā, reideriskā veidā bija pārņēmušas citas personas. Krievijas valsts tām bija atskaitījusi 230 miljonus dolāru, naudu, kuras šīs firmas iepriekš nodokļu veidā bija ieskaitījušas Krievijas valsts budžetā. Magņitskis uzskatīja, ka notikusi liela mēroga krāpšana un vērsās Krievijas prokuratūrā. Taču varasiestādes nevis novērsa krāpšanu, bet iesēdināja Magņitski aiz restēm. Pēc gada jurists cietumā nomira.

"Es un mana komanda esam nolēmuši veikt misiju un mūža darbu, lai taisnīgums tiktu panākts. Vispirms mēs centāmies panākt taisnīgumu pašā Krievijā, bija tik labi redzams, kurš ir mocītājs, ka šķita - cilvēki ies drīz cietumā. Bet tos cietumā neielika, tos paaugstināja, piešķīra speciālas atļaujas. Tiesas priekšā nonāca vienīgi Sergejs Magņitskis vēl pēc tam, kad bija nogalināts. Tā ir pirmā tiesa pret mirušu cilvēku Krievijas vēsturē," raidījumam pastāstīja Magņitska bijušais kolēģis Bils Brouders.

Hermitage ir paveikusi milzu darbu, lai piespiestu šī nozieguma dalībniekus justies slikti. ASV pieņēmusi tā saucamo Magņitska likumu, kas neielaiž valstī aizdomās turētos šī nozieguma izdarīšanā, kā arī paredzējusi tiesības iesaldēt to kontus. Vēl šogad ASV papildināja sarakstu ar piecām personām, un kopā to šobrīd ir 39. Magņitska saraksts Krievijai bijis gana traucējošs, pēc tā pēdējās papildināšanas Kremlis nolēmis apturēt plutonija utilizāciju.

Pirms Latvijas prezidentūras Eiropas Savienībā arī Saeimas deputāti bija noskaņoti kareivīgi, grasījās pat mudināt ministrus uz aktīvu rīcību. 2014.gadā Eiropas parlamements rekomendēja dalībvalstīm neielaist 32 ar Magņitska lietu saistās personas. Tomēr Latvija tā arī nekādu lēmumu pieņēmusi nav.

Kā raidījumam Nekā personīga paskaidroja Ārlietu ministrijā, Latvijas diplomātiskās tradīcijas neparedz veidot šādus sarakstus, tadēļ Latvija izmantojusi to, ka Eiropas Parlamenta rezolūcija ir tikai rekomendējoša. Tagad atklājies, ka Latvijas bankām bijusi noteicošā loma naudas izzagšanā. 

"Tas, ko mēs noskaidrojām izmkelēšanā, un mēs to nenoskaidrojām no latviešiem, bet no citām valstīm, ka Latvija ir centrālais punkts naudas atmazgāšanas shēmā, kuras dēļ nogalināja Sergeju Magņitski. Esam noskaidrojuši, ka aptuveni 100 miljoni dolāru par noziegumiem, par kuriem nogalināja Magņitski, ienāca vairākās Latvijas bankās, un aptuveni 78 miljoni dolāru atstāja Latviju," klāstīja Brouders.

Iepriekš tika uzskatīts, ka caur Latvijas bankām izgājis 61 miljons dolāru. Tagad esot gūti pierādījumi par vēl vairāk nekā 100 miljoniem. 46 miljoni  pārvesti uz Latviju no divu uzņēmumu kontiem, kurus kontrolē Dmitrijs Kļujevs. Tieši viņu Hermitage uzskata par noziedzīgā grupējuma vadītāju. No Kipras kontiem nauda aizgājusi uz kontiem 11 Latvijas bankās. Interesanti, ka viens no pārskaitījumiem no Latvijas nonācis tāda Vladlena Stepanova kontos Šveicē. Stepanovs ir vīrs Olgai Stepanovai, Krievijas nodokļu administrācijas amatpersonai, kura apstiprināja lielāko daļu krāpnieciskās 230 miljonu ASV dolāru atmaksas. Līdzekļi no šiem Šveices kontiem tika izmantoti, lai vairākiem Krievijas nodokļu administrācijas darbiniekiem un viņu radiniekiem iegādātos daudzu miljonu vērtus nekustamos īpašumus Dubaijā.

Bils Brouders ir Sergeja Magņitska darījumu partneris. Viņš uzskata, ka Latvija ir darījusi ārkārtīgi maz, lai izmkelētu nelikumīgus naudas pārvedumus, un Latvijas varasiestādes salīdzina ar policiju Krievijā.

"No tā visa, ko es esmu redzējis, es varu teikt, ka Latvija nav ne profesioāla, ne nopietna, veicot šo naudas atmazgāšanas izmeklēšanu. Un es to varu teikt ar lielu pārliecību, jo esmu bijis daudzās citās valstīs – ASV, Šveicē, Lietuvā, Igaunijā, Kiprā, Francijā, Luksemburgā. Es esmu sadarbojies ar prokuratūru, kas ir šajās valstīs, un tur es esmu redzējis, kas ir īsta krimināla izmeklēšana. Latvija līdz šim to nav veikusi," uzskata Brouders, turpinot: "Te var būt Krievijas ietekme Latvijā, te var būt Krievijas spiediens uz vairākiem cilvēkiem aģentūrās, bet nav neviena iemesla, lai uzvestos, kā īstai Eiropas Savienības valstij. Cilvēks ir nogalināts, tā ir asins nauda, un Latvijai ir savi pienākumi."

No Ekonomikas policijas vadītāja Pētera Bauskas vārdiem noprotams, ka viņš neredz, kur ir problēma. Izmeklēšana notiekot. Ko saņem, to apstrādā.

"Man grūti komentēt Hermitage pārstāvja izteikumus. Visu, ko mēs saņemam, mēs analizējam un likumā noteiktā kārtībā sniedzam atbildes. Nesen arī ir no Hermitage saņemtas ziņas kaut kur uz 15 sējumiem, jāveic analīze, jāsaprot, vai šīs ziņas attiecas uz šo kriminālprocesu, varbūt jāsāk jauna izmeklēšana. Tātad policija strādā," skaidroja Ekonomikas policijas vadītājs.

Latvijā Hermitage pārstāv bijušais tieslietu ministrs Jānis Bordāns. Viņš uzskata, ka izmeklētājiem pašiem būtu vairāk jācenšas sadarboties ar saviem kolēģiem citās valstīs, jāapmainās ar informāciju un jācenšas noskaidrot, kas vainīgs pie tā, ka netīrās naudas pārskaitījumi tik brīvi ceļojuši caur Latvijas bankām.

Bordāns uzskata, ka lielākā atbildība būtu jāuzņemas prokuratūrai, jo, pirmkārt, tā uzrauga izmeklēšanu, otrkārt, veic tiesiskās palīdzības lūgumu nosūtīšanu un apstrādi. Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers no komentāriem atturējās, vien informēja, ka Hermitage vēstuli nodevis uzraugošanajam prokuroram.

 

Top komentāri

Naivais kazis
N
kāpēc šīs bankas un to trūcīgie akcionāri netiek nosaukti vārdā? Ja prokurori neko nedara, tad vismaz naivie klienti varētu sasparoties.
roka roku mazgaa
r
Latvija ir banditu varas valsts ar banditu likumiem, tapec nevienu naudas atmazgatajbanku nesodis, bet sleps.
nerezidents
n
Pretigi to zinat,bet tada ir realitate un pats skumjakais,ka neko nevar padarit
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Šeit ir Latvija un viena valsts valoda – latviešu

Par ārlietu ministra maiņu, krievu valodu kā instrumentu Krievijas ģeopolitisko mērķu sasniegšanai mūsu publiskajā telpā un par globālo nenoteiktību intervijā Agnesei Margēvičai spriež politolo...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas