Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +14 °C
Daļēji apmācies
Otrdiena, 7. aprīlis
Helmuts, Zina, Zinaīda

Sadoties rokās kā toreiz

Pirms 25 gadiem 23. augustā fotogrāfs Uldis Briedis nestāvēja dzīvajā cilvēku ķēdē, kas no Tallinas cauri Rīgai līdz Viļņai sadevās rokās, lai visai pasaulei parādītu trīs Baltijas valstu ilgas pēc brīvības un neatkarības. Toreiz Briedis gāja no Brīvības pieminekļa pāri Akmens tiltam un iemūžināja cilvēkus, kuri stāvēja līdzās cieši cits pie cita uz tilta pār Likteņupi, kas viņam šķita simboliski. Ar katru dienu šīs bildes kļūst vērtīgākas, jo šodien jau tā ir vēsture, kuru nedēļas nogalē Latvijā atcerēsies ar plašu pasākumu programmu, piektdien raksta Diena.

Nevienā no tiem Briedis gan neplāno piedalīties un šo dienu vadīs savās lauku mājās netālu no Valdemārpils. Pārāk daudz darbu te esot, lai speciāli brauktu uz Rīgu. Aizies uz Valdemārpili, ja tur kaut kas notiks. Vakarā iedegšot svecīti un varbūt iedzeršot kādu konjaciņu. Viņš arī nedomā, ka Baltijas ceļa 25. gadadiena būtu jāsvin ar krāšņiem pasākumiem. "Man tā drīzāk šķiet skumja diena, jo tam pacēlumam un foršajai sajūtai, kas toreiz pārņēma cilvēkus, kuri ar visām ģimenēm bija sadevušies rokās, sekoja skaudrs turpinājums. Kamēr mēs dziedājām, zēni kārtoja lietas," tagad saka Briedis, atgādinot arī par to, cik daudzi cilvēki ir atstājuši Latviju.

Kā fotogrāfs Briedis presē nostrādāja 45 gadus - divdesmit no šiem gadiem viņš bija laikraksta Diena fotogrāfs, savukārt atmodas laikā līdz 1990. gada nogalei strādāja laikrakstā Padomju Jaunatne. Togad Briedis bija iecerējis Baltijas ceļu fotografēt no augšas, sarunājot iespēju to uzņemt no helikoptera, ar kuru Lauksaimniecības ministrija ikdienā uzmanīja, vai kaut kur nav izcēlies mežu ugunsgrēks. Ar šiem cilvēkiem, kurus dēvē par veciem draugiem, viņš jau bija pazīstams agrāk. Taču tieši tajā dienā notika padomju armijā bojā gājušā Kārļa Krūmiņa bēres, kurās noteikti vēlējies piedalīties, jo arī tā bijusi zīmīga sakritība. Tā šis vēsturiskais notikums no helikoptera ir iemūžināts kolēģa Aivara Liepiņa fotogrāfijās, savukārt Briedis tvēra cilvēku izjūtas tuvplānā. Tās bijušas dažādas, kas arī esot redzams fotouzņēmumos, - vieni to uztvēra ļoti svinīgi, citi bijuši dzīvespriecīgi.

Taču bija neapdomīgi lūgt Briedim konkretizēt neapmierinātību ar valstī notiekošo. Tad viņš spējīgs uzsprāgt un labu laiku nevar norimties. Kāds labs paziņa piedzīvojis ugunsnelaimi, kurā ugunsdzēsēji izrādījuši apbrīnojamu pašaizliedzību. Draugs gribējis pateikties, tāpēc devies uz šo cilvēku darbavietu un tad ieraudzījis, cik šausmīgos apstākļos ugunsdzēsējiem ir jāuzturas. Uzdāvinājuši drošsirdīgajiem palīgiem ledusskapi. Viņam grūti saprast, kā tas var būt, ka nevar atrast naudu pašsaprotamām lietām, tai pašā laikā neaptverami lielus līdzekļus valstī atvēlot birokrātijai, neskaidru projektu rakstīšanai, reklāmas kampaņām vai izšķērdējot kur citur, kaut atdeve no šiem pasākumiem vienkāršam cilvēkam nav saprotama.

"Tagad visi cer uz Eiropas Savienību un NATO, bet pašiem arī kaut ko vajag darīt - arī atcerēties vēsturisko pieredzi," saka Briedis, ar teikto domājot triju Baltijas valstu vienotību.

Visu rakstu par sarunu ar daudzus vēsturiskus brīžus fiksējušo fotogrāfu Uldi Briedi lasiet piektdienas, 22.augusta, laikrakstā Diena!

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas