Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas

SPKC brīdina par ērču aktivitātes pieaugumu

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti aicina ikvienu, kurš dodas brīvā dabā, būt piesardzīgiem, jo novērojumi liecina, ka pieaug ērču aktivitāte, aģentūru LETA informēja SPKC.

Ērču monitoringa vietās Rīgas un Latgales reģionā to aktivitāte ir līdzīga kā iepriekšējā gada maijā, atsevišķās vietās mežā un krūmājos to relatīvais blīvums ir ap 20-30 ērcēm kilometrā, bet aprīlī 5-10 ērces kilometrā.

SPKC epidemiologi atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai pret ērču encefalītu, bet nepasargā no citām ērču pārnestām slimībām, piemēram, Laimas boreliozi jeb "Laimas slimību" un ērlihiozi.

Lai pasargātu sevi no ērces piesūkšanās dodoties brīvā dabā - krūmājos, mežā, un garā zālē, SPKC iesaka, ka apģērbs vienmēr jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt - bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, vai citādi jāpasargā potīšu apvidus. Bet aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Papildus var izmantot repelentus (kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus) ērču atbaidīšanai, tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots.

Ērces visbiežāk pieķeras garāmejošiem cilvēkiem potīšu augstumā (garākā zālē, arī augstāk), tādēļ, pat uz īsu brīdi iebrienot zālē, jānodrošinās, lai ērce nevarētu pakļūt zem apģērba, un iznākot no zāles, jāaplūko apģērbs un ķermenis. Tāpēc ieteicams valkāt gaišu apģērbu, uz kuru ērces ir labi saskatāmas, lai pēc iespējas ātrāk tās varētu notraukt.

Pārnākot mājās no pastaigas, pieaugušajiem un bērniem rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces. Tāpat jāpārbauda mājdzīvnieki. Jāatceras, ka ērces mājās var atnest arī ar saplūktām puķēm un zariem.

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas drīzāk. Tās noņemšanu vislabāk uzticēt ārstniecības personai, tomēr gadījumos, kad tas nav iespējams, ieteicams ar pinceti satvert ērci pēc iespējas tuvāk ādai un, cenšoties nesaspiest, izvilkt, lēni izceļot, ar vienmērīgu un rotējošu kustību. Iespējams izmantot diega cilpu - to apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, ērci izņem.

Lai mazinātu inficēšanās risku ērces izņemšanas laikā, jo uz rokām var būt mikroskopiski ievainojumi, vēlams uzvilkt gumijas cimdus, bet, ja to nav, jādezinficē rokas pirms un pēc ērces izvilkšanas, arī izvelkot tās mājdzīvniekiem, bet ērces piesūkšanās vietu jānomazgā ar ziepēm un ūdeni vai jādezinficē.

SPKC arī atgādina, ka valsts apmaksāta bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu notiek 31 Latvijas novadā, kur pēdējo piecu gadu laikā konstatēta augstākā saslimstība ar ērču encefalītu.

SPKC dati liecina, ka 2016.gadā un 2017.gadā reģistrēti 230 un 214 saslimšanas gadījumi ar ērču encefalītu (attiecīgi 11,7 un 11 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem). 2016.gadā tika reģistrēts viens, bet 2017.gadā divi letāli gadījumi. Salīdzinājumā - 2011.gadā tika reģistrēti 494 gadījumi (19,24 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem).

2016.gadā tika reģistrēti 429 Laimas slimības gadījumi, un 2017.gadā - 612 (attiecīgi 24,3 un 31,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem). Salīdzinājumam - 2011.gadā tika reģistrēti 866 gadījumi (38,84 uz 100 000 iedzīvotājiem).

Ik gadus tiek reģistrēta arī ērlihioze, proti, 2016.gadā - 50 gadījumi (2,5 uz 100 000 iedzīvotājiem), un 2017.gadā - 26 gadījumi (1,3 uz 100 000 iedzīvotājiem).

Šogad reģistrēti trīs ērču encefalīta gadījumi, 56 Laimas slimības gadījumi, no kuriem daļa inficējusies pērn, un neviens ērlihiozes gadījums.

Saslimstības samazinājums ar ērču encefalītu un Laimas slimību pēdējos gados var būt saistīts ar pēdējo divu gadu reģistrēto, salīdzinoši nelielo ērču aktivitāti, un regulāru ērču pārnesto slimību profilakses pasākumu (pareiza ģērbšanās) reklāmu masu informācijas līdzekļos. Ērču encefalīta saslimstību ietekmē arī vakcinācija, savukārt ērlihiozes gadījumu skaita pieaugums var liecināt par ārstu labāku informētību un vieglas formas infekcijas atpazīšanu, skaidro SPKC.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai KPV LV Saeimas frakcijā ir šķelšanās aizmetņi?

Kopā nobalsojuši: 580

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Atcelta pareizticīgo gremdēšanās Daugavā(7)

Sestdien tiek atcelta pareizticīgo gremdēšanās Daugavas ūdenī saistībā ar mainīgajiem laika apstākļiem, liecina Latvijas Pareizticīgās Baznīcas preses dienesta izplatītais paziņojums.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas