Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +23 °C
Skaidrs
Svētdiena, 26. maijs
Varis, Eduards, Edvards, Edvarts

Stradiņa slimnīca aicina SIA Velve veikt pelējuma skartā pagrabstāva demontāžu un apmaksāt līgumsodu

Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS) aicina SIA Velve pildīt līgumsaistības, veicot pelējuma skartā pagrabstāva demontāžu, kā arī apmaksāt līgumsodu, aģentūru LETA informēja slimnīcas padomes konsultante Gundega Vārpa.

SIA "Velve" adresētajā vēstulē Stradiņa slimnīca norāda, ka būvnieks līdz šim nav izpildījis 2020.gada 27.augustā noslēgtajā būvniecības līgumā minētos darbu izpildes nosacījumus, kā arī tiek būtiski kavēti plānotie būvdarbu izpildes termiņi un naudas plūsma. Tā rezultātā iestājies Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzekļu neapguves risks. Tāpat konstatēta neatbilstoša būvdarbu izpildes kvalitāte - piemēram, gandrīz 8000 kvadrātmetru plašajā pagrabstāvā nav novērsts pelējums - un ikdienas būvniecības procesa norise, kā arī darbu progress neatbilst tam, par kādu abas puses vienojušās.

Slimnīca akcentē, ka tās jaunbūvējamā korpusa A2 pagrabstāvā atklāts pelējums būvnieka nolaidības dēļ. Pelējuma klātbūtne ir kategoriski nepieļaujama telpās, kurās paredzēts uzturēties pacientiem un ārstniecības personālam. Saskaņā ar projektu teju 8000 kvadrātmetru plašajā pagrabstāvā paredzēts izvietot operāciju bloku, kam ir īpaši augstas drošības prasības.

Lai gan ēkas būvnieks SIA "Velve" vairākkārt īstenojis pasākumu pelējuma likvidēšanai pagrabstāvā, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "BIOR" jaunākais 8.janvārī veiktās testēšanas pārskats liecina, ka pelējums pagrabstāvā joprojām nav novērsts un šobrīd parādās arī augšējos objekta stāvos, norāda PSKUS.

"Pašlaik cīnāmies ar virkni problēmu, ko izraisījusi būvnieka nespēja pienācīgi veikt tam uzticētos un līgumā noteiktos uzdevumus, un tas ir mūsu pienākums - pieprasīt no SIA "Velve" atbildību par savas neizdarības sekām. Pretējā gadījumā tas var maksāt mūsu nākotnes pacientu dzīvības un medicīnas personāla veselību. Pelējuma klātbūtne ir bīstama jebkāda veida telpās, nerunājot jau par ārstniecības vai operācijas bloka telpām," uzsver slimnīcas pagaidu valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis.

Viņš norāda, ka ēkai jābūt ne tikai tehniski gatavai, bet arī kvalitatīvai un drošai, jo pacientu un slimnīcas medicīnas personāla drošība un veselība ir pirmajā vietā.

Slimnīcā norāda, ka pelējuma riski identificēti vairākkārt, un jau 2021.gada 26.oktobra būvsapulču protokolā norādīts, ka pagrabstāvā jaunizbūvētās ģipškartona starpsienas uzsūc mitrumu no nokrišņiem, kā rezultātā var attīstīties pelējums. Neskatoties uz būvuzraudzības rekomendācijām būvniekam un ierakstiem, ko būvuzraudzība 2022.gada 21.februārī veikusi elektroniskajā kvalitātes kontroles sistēmā, būvnieks tos nav ievērojis. Jau toreiz tika noteikts, ka būvniekam strikti jāievēro sausās būves sistēmas rekomendācijas un norādījumi, kā arī jāizvairās no šokveida temperatūras paaugstināšanās telpā un jānodrošina ēkas slēgta norobežojošā konstrukcija, aizsardzība pret lietu un nelabvēlīgiem klimatiskajiem apstākļiem, nepieciešamības gadījumā izmantojot pagaidu risinājumus.

To apliecinājis arī 2022.gada 20.aprīļa defektu akts, kurā minēts, ka komisija, veicot apsekošanu, konstatējusi ģipškartona sienu profilu koroziju un pelējumu, ūdeni ģipškartona starpsienās un ģipškartonu loksnēs, norāda slimnīcā.

Slimnīca uzsver, ka laikposmā no 2021.gada 26.oktobra līdz pat šim brīdim būvē sistemātiski ir konstatēts pelējums, vairākkārt atsevišķās būves zonās noņemti paraugi, saņemtas apstiprinošas analīzes par pelējuma statusu. SIA "Velve" īstenotie pasākumi pelējuma likvidācijai, tostarp pelējuma nomazgāšana, kas vizuāli rada iespaidu, ka pelējums iznīdēts, nav vainagojušies rezultātiem. To apliecinājuši arī pēdējie "BIOR" testēšanas pārskati - pelējums ir klātesošs jaunbūvē, tas attīstās, turklāt minēto apstākli pastiprina arī tas, ka objektā netiek uzturēts atbilstošs mikroklimats.

Saskaņā ar noslēgto būvniecības līgumu PSKUS vēstulē pieprasījusi SIA "Velve" pilnībā demontēt jaunbūves pagrabstāva iekšējās konstrukcijas un līdz šā gada 26.janvārim iesniegt dokumentus un informāciju, kas apliecinātu būvnieka spēju īstenot darbus pagrabstāva iekšējo konstrukciju un inženierkomunikāciju pilna apjoma demontāžai, būvdarbu plānu, būvdarbu veicēju skaitu, plānoto pasākumu plānu un tehnisko līdzekļu skaitu būves mikroklimata uzturēšanai un pelējuma novēršanai. Tāpat slimnīca aicina iesniegt praktiski realizējamu laika plānu būvdarbu pabeigšanai un objekta nodošanai ekspluatācijā, darbu izpildes plānu pa nedēļām, apliecinājumu par resursu pietiekamību darbu izpildei, piesaistāmo apakšuzņēmēju sarakstu, noslēgto līgumu ar apakšuzņēmējiem kopijas, kā arī apliecinājumu par finanšu resursu pieejamību sekmīgai projekta turpināšanai.

Papildus minētajām prasībām PSKUS būvniekam nosūtījusi arī vēstuli, kurā, balstoties uz savstarpēji noslēgto būvlīgumu, informē būvnieku par līgumsoda piedziņu par darbu kavējumu 448 733,99 eiro apmērā, kas tiks ieturēts no SIA "Velve" kārtējās ikmēneša būvdarbu izpildes samaksas.

A2 ēkā paredzēts izvietot Neatliekamās medicīnas centru, operāciju bloku, Intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļu, Dzemdību nodaļu, Ķiruģijas nodaļu, Uroloģijas nodaļu, Neiroloģijas nodaļu, tajā skaitā insulta vienību, Neiroķirurģijas nodaļu, Jaundzimušo intensīvās terapijas un aprūpes nodaļu, Ginekoloģijas nodaļu, Otorinolaringoloģijas nodaļu, Ambulatorās ķirurģijas centru (dienas stacionāru), Sievietes un bērna veselības klīnikas ambulatoro daļu, Diagnostiskās radioloģijas institūtu un Mutes, sejas un žokļa ķirurģijas nodaļu. Minētie profili un nodaļas un to ārstniecības un aprūpes personāls padziļināti un vairākās iterācijās sadarbībā ar ārvalstu ekspertiem tika iesaistīti telpu plānošanā, to funkcionālā un telpiskā izvietojuma un pakalpojumu sniegšanas apjomu noteikšanā, kā arī plānoto struktūrvienību izvietojuma izvērtēšanā.

LETA jau rakstīja, ka pērnā gada rudenī bažās par risku zaudēt Eiropas Savienības finansējumu no amatiem atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome, kuras galvenie uzdevumi ir veikt ārēju būvniecības auditu un nodrošināt mediācijas pakalpojumu sniedzēja piesaiste minētā projekta sekmīgai realizācijai.

Novembrī būvkompānija "Velve" pabeidza slimnīcas A2 ēkas fasādes darbus, līdz ar to jaunbūvei ir aizvērta fasāde, lai pasargātu to no laika apstākļu nelabvēlīgas ietekmes. Tomēr mēneša beigās slimnīcas jaunā A2 ēkas pagrabstāvā nepareizas būvdarbu secības dēļ tika atklāts pelējums. Pelējuma sporu klātbūtne ir ļoti nopietns apdraudējums nākotnes slimnīcai un tās pacientu drošībai, jo projekts paredz, ka pagrabstāva zonā tiek izvietoti jaunizveidotais operāciju bloks un Neatliekamās medicīnas centrs, kas nozīmē, ka pelējuma sporu klātbūtne nav pieļaujama nekādā gadījumā.

Pēc būvuzņēmēja pagrabstāva telpu tīrīšanas darbu pabeigšanas pagrabstāvā, PSKUS piesaistīja starp pusēm saskaņotus neatkarīgos ekspertus gan no Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), gan Valsts zinātniskā institūta "BIOR" laboratorijas, kas veiks papildus pārbaudes, lai noteiktu, vai minētajā zonā darbus var droši turpināt un pelējums pilnībā likvidēts.

Šī gada janvārī slimnīca paziņoja, ka varētu lauzt līgumu ar SIA "Velve", būvniekam kavējot darbu izpildes termiņu un nespējot sniegt uzticamus pierādījumus par spējām īstenot būvniecības līgumu.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas