Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Valsts attīstības plānā lielākās grūtības sagādā demogrāfijas mērķu sasniegšana

Patlaban spēkā esošais Nacionālais attīstības plāns, kas ilgst no 2014.gada līdz 2020.gadam jeb NAP2020, ir izpildīts par 70%, tomēr lielākās grūtības radījusi mērķa sasniegšana demogrāfijas jomā, piektdien žurnālistiem atzina Pārresoru koordinācijas centra (PKC) direktors Pēteris Vilks.

Patlaban spēkā esošā NAP2020 mērķi ir sekmēt ilgtspējīgu Latvijas ekonomikas izaugsmi, valsts un reģionu konkurētspēju starptautiskajos tirgos, radīt spēcīgu vidusšķiru, kā arī sekmēt politiku, kas ved pie stabiliem un pietiekamiem ienākumiem un cienīga darba ikvienam, mazinot nabadzību, ienākumu nevienlīdzību un uzlabojot iedzīvotāju dzīves kvalitāti un apmierinātību ar dzīvi. 

Tāpat NAP2020 mērķis ir nodrošināt pozitīvu un stabilu tautas ataudzi Latvijā, pieaugošu dzimstību, mirstības mazināšanos un iedzīvotāju vēlmi dzīvot un atgriezties Latvijā. 

Vilks informēja, ka no NAP2020 minētajiem mērķiem sasniegti ir 70%, tomēr atsevišķās jomās mērķi nav un netiks sasniegti, jo tie bijuši pārāk ambiciozi, piemēram, demogrāfijas jomā. 

Kā piemēru PKC direktors minēja jaundzimušo skaita pieaugumu, kas bijis ambiciozs plāns, proti, panākt, ka jaundzimušo skaits no 23 000 2014.gadā sasniegtu 28 000 2020.gadā.

PKC jau 2017.gadā, veicot NAP2020 starpposma izvērtējumu, atzina, ka pastāv iespēja līdz 2020.gadam nesasniegt iecerēto mērķi par jaundzimušo bērnu skaitu pieaugumu.

PKC norādīja, ka NAP2020 rīcības virziena Stabili pamati tautas ataudzei mērķu sasniegšanai sākotnēji tika plānots investēt kopumā 287,9 miljonus eiro, bet starpposma izvērtējuma brīdi rīcības virziena uzdevumu īstenošanai ir apzinātas kopējās investīcijas 184,9 miljonu eiro apmērā jeb 64,2% no sākotnēji plānotā. No minētajām investīcijām absolūti lielāko daļu jeb 94,1% veido nacionālais finansējums, savukārt Eiropas Savienības (ES) fondu finansējums sastāda vien 5% un cits ārvalstu finansējums attiecīgi 0,9%

"Līdzšinējais progress rādītājā par jaundzimušo bērnu skaitu liecinājis, ka mērķis veicināt dzimstību tiek sekmīgi īstenots, jo līdz šim katru gadu jaundzimušo bērnu skaits bijis lielāks nekā iepriekšējā gadā. Tomēr kopš 2016.gada izmaiņas rādītājā praktiski nav vērojamas, proti, gan 2015.gadā, gan 2016.gadā dzimis līdzīgs bērnu skaits - 21 979 bērni 2015.gadā un 21 968 bērni 2016.gadā. Tas raisa bažas, ka izvirzītais mērķis par jaundzimušo bērnu skaitu 2020.gadā - 24 000 bērnu atbilstoši reālistiskai prognozei un 28 000 bērnu atbilstoši optimistiskai prognozei - varētu netikt sasniegts," atzina PKC.

Nākotnes prognozes NAP2020 lielā mērā tika balstītas uz priekšnosacījumu, ka pieaugs ģimeņu skaits ar diviem un vairāk bērniem, tomēr, kā rāda statistikas dati, izmaiņas rādītājā par iedzīvotāju skaitu, kuri dzīvo ģimenē ar diviem vai vairāk bērniem, kopš 2014.gada praktiski nav vērojamas, un šis īpatsvars ir viens no zemākajiem ES valstu vidū.

Top komentāri

ļuļa
ļ
ziniet, risinājums ir neiedomājami vienkāršs - izveidojiet tādu biznesa vidi, kur cilvēki var pelnīt un godīgu nodokļu politiku, un daudzi aizbraukušie atbrauks atpakaļ. ar visiem saviem bērniem. un jā, samaziniet valsts ierēdņu skaitu, lai tiem, kas maksā nodokļus nav jāuztur bars ar parazītiem, ar kuriem, starp citu vislielākā proporcija strādājošajiem pret valsts ierēdņiem eiropā!
Jānis
J
Varbūt laiks tos plānu rakstītājus, vēlāk atkoriģētājus, atbrīvot no rakstīšanas? Lai iet grāvjus rakt, ne slauc valsts budžetu!
Jāpalielina finansējums
J
Seškārtīgs partiju finansējums izrādījies nepietiekams?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas