Patlaban spēkā esošais Nacionālais attīstības plāns, kas ilgst no 2014.gada līdz 2020.gadam jeb NAP2020, ir izpildīts par 70%, tomēr lielākās grūtības radījusi mērķa sasniegšana demogrāfijas jomā, piektdien žurnālistiem atzina Pārresoru koordinācijas centra (PKC) direktors Pēteris Vilks.
Pērn Latvijā turpināja kristies dzimstība, sasniedzot zemāko līmeni pēdējās desmitgadēs, aģentūrai LETA pavēstīja demogrāfs Ilmārs Mežs. Mežs prognozēja dzimstības rādītāju pasliktināšanos arī turpmākajos gados, ja netiks novērsti galvenie šķēršļi, kas patlaban bremzē jaunu ģimeņu veidošanos.
Sabiedrībai daudz uzstājīgāk jāpieprasa no politiķiem konkrēta rīcība ģimenes atbalsta politikas īstenošanā un pastāvīgā tās uzlabošanā – sarunā ar Guntaru Gūti uzsver demogrāfs Ilmārs Mežs.
Iedzīvotāju skaita samazināšanās šobrīd Latvijas tautsaimniecībā aizvien vairāk izpaužas brīvo darba vietu skaita pieaugumā. Situāciju sarežģī ne tikai tas, ka samazinās iedzīvotāju skaits, bet arī tas, ka sabiedrība noveco – tas mazina iespējas palielināt ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaitu.
Lai nodrošinātu demogrāfijas politikas straujāku attīstību, atbildību par šo jomu uzņemsies Nacionālās apvienības (NA) pārstāvis Imants Parādnieks, teikts aģentūras LETA rīcībā esošajā topošās valdības koalīcijas sadarbības līguma projektā.
Demogrāfija un ģimenes politika arī turpmāk būs valdības prioritāte, starptautiskā foruma Laiks bērniem. Ceļā uz ģimenei draudzīgāko sabiedrību atklāšanā sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).
Kopš 2016. gada dzimušo skaits Latvijā tupina samazināties, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Lai gan bērnu skaits uz vienu sievieti ir pieaudzis, prognozes turpmākajiem gadiem nav iepriecinošas. Eksperti uzsver, ka ir būtiski turpināt palielināt atbalstu, lai tās sievietes, kuras vēlas vairākus bērnu, neieslīgtu nabadzībā.