Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Sestdiena, 22. februāris
Rigonda, Adrians, Ārija, Adriāna, Adrija

VARAM izstrādājusi Latvijas pielāgošanās klimata pārmaiņām plānu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir izstrādājusi Latvijas pielāgošanās klimata pārmaiņām plānu laika posmam līdz 2030. gadam, ko otrdien apstiprināja Ministru kabinets. Tas paredz ieviest vairāk nekā 80 pasākumu, lai palīdzētu Latvijas iedzīvotājiem un tautsaimniecībai labāk pielāgoties klimata pārmaiņām un tādējādi mazinātu klimata pārmaiņu radītos zaudējumus, informē VARAM.

Klimata pārmaiņas notiek, un šobrīd tās ir visstraujākās meteoroloģisko novērojumu vēsturē, arī Latvijā, uzsver VARAM. Ilggadīgā vidējā gaisa temperatūra dažās desmitgadēs jau ir paaugstinājusies par 0,7 grādiem pēc Celsija un tiek prognozēts, ka līdz gadsimta beigām tā palielināsies par vidēji 3,5 – 5,5 grādiem. Sagaidāms ievērojams vasaras dienu un tropisko nakšu skaita pieaugums, pieaugs veģetācijas perioda ilgums, bet sala dienu skaits samazināsies. Latvijā biežāk sastapsimies ar karstuma un sausuma viļņiem, kas ietekmēs ne tikai iedzīvotāju veselību un drošību, bet arī lielu daļu tautsaimniecības sektoru un, protams, arī Latvijas dabu. Vienlaikus palielināsies kopējais nokrišņu daudzums. Biežāk būs novērojami ekstremāli laikapstākļi, norāda VARAM.

Plāna mērķis ir mazināt Latvijas cilvēku, tautsaimniecības, infrastruktūras, apbūves un dabas ievainojamību pret klimata pārmaiņu ietekmēm un veicināt klimata pārmaiņu radīto iespēju izmantošanu.

"Klimata pārmaiņas notiek, un tās ietekmēs gan sabiedrību kopumā, gan dažādas nozares un tautsaimniecības sektorus. Mums nepieciešams gan maksimāli precīzi prognozēt sagaidāmās klimata pārmaiņu ietekmes un tām pielāgoties, tai skaitā plānojot apbūvi un infrastruktūras attīstību. Ne mazāk svarīgi ir izmantot klimata pārmaiņu radītās iespējas, piemēram, lauksaimniecībā," skaidro vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (A/P).

VARAM uzsver, ka plāna īstenošanā būs nepieciešama plaša institūciju un arī sabiedrības iesaiste un sadarbība. 

Plāna ieviešanas pasākumus un uzdevumus plānots īstenot, izmantojot gan valsts un pašvaldību budžeta finansējumu, gan piesaistot ES un citu avotu finanšu līdzekļus, kā arī privāto kapitālu.

Plānā ir iekļauti 89 pasākumi, kas aptver gan cilvēku dzīvības, veselības un labklājības pasargāšanu no klimata pārmaiņu nelabvēlīgās ietekmes, gan tautsaimniecības spējas pielāgoties veicināšana. Uzsvērta arī nepieciešamība nodrošināt zinātniski pamatotu informāciju, tai skaitā, monitoringu un prognozes, lai veicinātu pielāgošanās klimata pārmaiņām aspektu integrēšanu nozaru politiku un teritorijas attīstības plānošanas dokumentos, kā arī sabiedrības informēšanu.

Plāna izstrādes pamatā ir Latvijas līdzšinējo klimata pārmaiņu analīze un klimata pārmaiņu scenāriji periodam līdz 2100.gadam, kā arī Latvijā veiktie klimata pārmaiņu ietekmju un risku izvērtējumi sešās jomās: būvniecībā un infrastruktūras plānošanā; civilajā aizsardzībā un katastrofas pārvaldīšanā; veselībā un labklājībā; bioloģiskajā daudzveidībā un ekosistēmu pakalpojumos; lauksaimniecībā un mežsaimniecībā; tūrismā un ainavu plānošanā.

Ar plāna projektu Latvijas pielāgošanās klimata pārmaiņām plāns laika posmam līdz 2030.gadam iespējams iepazīties, klikšķinot šeit

Top komentāri

.
.
Mākoņu stumdīšanas plāns ar mērķi attaisnot savu bezjēdzīgi parazītisko eksistenci.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

No GKR izstājas seši partijas valdes locekļi(11)

No partijas Gods kalpot Rīgai (GKR) izstājušies seši politiskā spēka valdes locekļi, tajā skaitā pieci Rīgas domes deputāti, aģentūru LETA informēja Rīgas domes deputāts Vjačeslavs Stepaņenko.

FATF neiekļauj Latviju "pelēkajā sarakstā"(14)

Pasaules centrālā organizācija naudas atmazgāšanas apkarošanai Finanšu darījuma darba grupa (FATF) lēmusi nepakļaut Latviju pastiprinātai uzraudzībai, tādējādi Latvija netiks iekļauta tā dēvētajā vals...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas