Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Jaunais Lietuvas prezidents Nausēda devis zvērestu

Lietuvas jaunais prezidents Gitans Nausēda piektdien Seima svinīgā sēdē devis amata zvērestu, pārņemot pilnvaras no līdzšinējās prezidentes Daļas Grībauskaites, kas šajā amatā atradusies desmit iepriekšējos gadus.

Uzlicis roku uz Lietuvas konstitūcijas, Nausēda zvērējis būt uzticīgs Lietuvas Republikai un tās pamatlikumam, godīgi pildīt amata pienākumus un būt vienādi taisnīgs pret visiem.

Lietuvas parlamenta spīkers Viktors Pranckietis šai sēdē pateicies līdzšinējai prezidentei "par vērtību stabilitāti" un to, ka divu viņas amata pilnvaru termiņu laikā Lietuva iemantojusi lielāku ticību sev un lielāku atpazīstamību, par skaidras tiesiskuma vīzijas īstenošanu un stingru patriotiskumu.

Jaunais prezidents kopā ar sievu no rīta pirms zvēresta došanas ceremonijas devās pie Lietuvas deviņpadsmitā gadsimta nacionālās atmodas tēva Jona Basanaviča pieminekļa, lai apliecinātu pateicību šai vēsturiskajai personībai, kura vadītā Lietuvas Padome 1918.gada 16.februārī Viļņā parakstīja dokumentu, kurā pasludināja, ka Lietuva atjauno neatkarīgu, uz demokrātiskiem pamatiem balstītu valsti.

Kā uzsvēra Nausēda, no Basanaviča lietuviešiem mūslaikos jāsmeļas spēks, lai globalizācijas apstākļos nosargātu savu nacionālo identitāti.

Pēc Seima sēdes tieši pusdienlaikā sākas Lietuvas Bruņoto spēku godasardze Neatkarības laukumā pie parlamenta ēkas, kurai sekos parāde Ģedimina prospektā.

Plkst.13 Viļņas katedrālē notiks mise, bet pēc tās Katedrāles laukumā notiks Viļņas pilsētu un ārvalstu lietuviešu karogu godināšanas ceremonija.

Tad jaunais prezidents ieradīsies Simona Daukanta laukumā, lai pārņemtu no savas priekšgājējas prezidenta pili, un teiks runu. Pils Baltajā zālē līdzšinējā Lietuvas valdība saskaņā ar konstitūciju noliks savas pilnvaras, un prezidentam 15 dienu laikā būs jāiesniedz Seimam nākamā premjera kandidatūra.

Pēcpusdienā Simona Daukanta laukumā sāksies svētku koncerts, kurā būs pārstāvēti mūziķi no visiem desmit Lietuvas apriņķiem, bet vakarpusē Nausēda par godu savai inaugurācijai rīkos svinīgu pieņemšanu prezidenta pils iekšpagalmā.

Uz pieņemšanu uzaicināti vairāk nekā 2000 cilvēki. Pildot iepriekš doto solījumu, Nausēdas komanda par viņa viesiem izraudzījusies daudz kultūras, izglītības, zinātnes un mākslas cilvēku, ārstu, garīdznieku, bijušo politieslodzīto tuvinieku un sabiedrisko organizāciju aktīvistu. Jaunais prezidents neslēpis, ka aicinājis arī pazīstamus viedokļu līderus, tai skaitā tādus, kuriem viņš var pateikties par atbalstu vēlēšanās.

Augsta līmeņa ārvalstu viesi uz Lietuvas prezidenta inaugurācijas svinībām nav aicināti. "Mēs būtu ļoti gribējuši uzaicināt visus. Diemžēl augstākā līmeņa ārvalstu līderus nolēmām neuzaicināt vienkārša iemesla pēc - prezidents grib vairāk laika atvēlēt tautai, vienkāršajiem cilvēkiem, bet, ja mēs uzaicinātu augsta līmeņa līderus no ārvalstīm, būtu nepieciešama atsevišķa programma katram no viņiem," iepriekš skaidrojusi inaugurācijas komisijas vadītāja Aļģe Budrīte.

55 gadus vecais ekonomists, bijušais ilggadējais Lietuvas SEB bankas prezidenta padomnieks Nausēda prezidenta vēlēšanās piedalījās kā neatkarīgais kandidāts, solot veidot labklājības valsti un mazināt sociālo atstumtību.

26.maijā notikušajā vēlēšanu otrajā kārtā viņš pārspēja savu sāncensi, bijušo finanšu ministri Ingrīdu Šimonīti, kuru izvirzīja opozīcijas partija Tēvzemes savienība - Lietuvas kristīgie demokrāti, ar gandrīz divkāršu balsu skaitu. Nausēda šai balsojumā ieguva 65,68%, bet Šimonīte - 33,04% balsu.

Pēc ievēlēšanas Nausēda izteicās, ka ka vēlas mainīt tradīcijas, ieturēt atvērtāku darba stilu, rīkot regulāras preses konferences un savā inaugurācijā redzēt plašāku inteliģences pārstāvju loku.

Top komentāri

Neslāvs
N
Jā, tas nav Levits ! Pat ne Grībauskaite...
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits