Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +6 °C
Viegls lietus
Otrdiena, 21. janvāris
Agne, Agnese, Agnija

Līdz šim demontēta trešā daļa Ignalinas AES iekārtu

2009.gada nogalē apturētajā Lietuvas Ignalinas atomelektrostacijā (AES) līdz šim demontēti 33,5% iekārtu un pilnībā apstrādāti 26% radioaktīvo atkritumu, paziņojusi Enerģētikas ministrija.

No AES teritorijas aizvesti 34% neradioaktīvo atkritumu, uz glabātavu pārvesti 70% konteineru ar izlietoto kodoldegvielu.

Kā norādījis enerģētikas ministrs Žīgimants Vaičūns, izlietotās kodoldegvielas apstrādē plāns pat pārsniegts.

Lietuvas valdība apstiprinājusi atjaunināto spēkstacijas slēgšanas pasākumu plānu 2020.-2021.gadam, paredzot, ka nākamgad šiem darbiem būs vajadzīgi 89,8 miljoni eiro, bet aiznākamgad - 88,4 miljoni eiro.

75% finansējuma, tāpat kā līdz šim, veidos īpaši Ignalinas AES slēgšanai paredzētie Eiropas Savienības (ES) līdzekļi.

2020.gada laikā uz izlietotās kodoldegvielas pagaidu glabātavu paredzēts pārcelt 36 konteinerus, pabeigt īsdzīvojošo ļoti zemas radioaktivitātes atkritumu glabātavas celtniecību, veikt tā dēvēto auksto testēšanu un sākt "karstos izmēģinājumus", kuros tiek izmantoti radioaktīvie atkritumi.

Plānots arī izsludināt konkursu par īsdzīvojošo zemas un vidējas radioaktivitātes atkritumu glabātavas celtniecību, parakstīt līgumu un sākt būvdarbus.

Ignalinas AES tika projektēta un celta padomju laikā un sāka darboties 1983.gadā. Tās pirmais reaktors tika slēgts 2004.gada nogalē, bet otrais - 2009.gada beigās. Šīs spēkstacijas slēgšana bija viens no nosacījumiem, lai Lietuvu uzņemtu Eiropas Savienībā, jo tajā izmantotie padomju ražojuma RBMK tipa reaktori tiek uzskatīti par nedrošiem.

Spēkstacijas demontāža, kas ir dārgs un sarežģīts process, joprojām turpinās, un šos darbus paredzēts pabeigt līdz 2038.gadam.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits