Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Lietuvieši protestē pret mežu izciršanu

Aptuveni simts aktīvistu meža dzīvnieku un koku maskās piektdien Viļņā teatralizētā gājienā protestēja pret mežu izciršanu aizsargājamajās teritorijās un aicināja sākt sarunas par ilgtermiņa stratēģiju mežu uzturēšanai, iesaistot tajās plašu sabiedrību.

"Nenodod mežu!", "Nenogalini manu brāli!", "Mainīsim politiku, nemainīsim klimatu!", "Zaļā mežā Huskvarna zāģē ziemā, vasarā" - vēstīja par zaķiem, vilkiem, lāčiem, aļņiem, kā arī dažādiem kokiem un celmiem pārģērbušies akcijas dalībnieki. Nolasījuši savu prasību sarakstu pie Seima, viņi pa Ģedimina prospektu devās gājienā uz valdības ēku.

"Mēs gribam, lai tiktu sāktas kopīgas sarunas prezidenta pilī un izstrādāts jauns, skaidrs skatījums uz dabu," ziņu aģentūrai BNS sacīja viens no akcijas Meži ienāk pilsētā rīkotājiem - pazīstamais vijolnieks Martīns Švēgžda fon Bekers. "Tiek gāzti lieli, veci koki senos mežos, netiek ņemta vērā visa ekosistēma, tur dzīvojošās sugas, notiek vērienīga mežu iznīcināšana, un cilvēki to jūt."

Kā uzsvēris dabas un kultūras mantojuma aizsardzības organizācijas Labanoras klubs prezidents Andrejs Gaidamavičs, cilvēkus ielās izdzinusi varas iestāžu nevēlēšanās risināt sasāpējušās problēmas. Pēc viņa teiktā, likuma grozījuma projekts par kailciršu aizliegšanu jau divus gadus "klejo starp valdību un Vides ministriju".

"Ciršana turpinās, lai gan koksnes cenas kritušās un pasaulē ciršana kļuvusi nerentabla. Valsts mežos guļ nomelnējušu baļķu grēdas, neviens tos nepērk, jo nav pieprasījuma. Viss par pusvelti tiek atdots kā biokurināmais. Kādēļ vajadzēja iznīcināt mežus, ja to visu pārvērš malkā?" viņš vaicājis.

"Gribam, lai tiktu izsludināts moratorijs aizsargājamajām teritorijām un lai pirmām kārtām tiktu apturēti ciršanas darbi visās Natura 2000 teritorijās, parkos - un pēc tam lai tad skaidro attiecības, pieņem likumus un labo tiesību aktus," piebildis aktīvists.

Atbalstīt protestētājus bija atnācis arī bijušais vides ministrs Ķēstutis Navicks, kurš atzina, ka sabiedrības sašutumam ir pamats. Viņaprāt, "atbildīgs skatījums uz dzīvo dabu šobrīd ir pilnībā devalvēts".

Top komentāri

ekobizness
e
Ganības var absorbēt 2x vairāk oglekļa nekā meži. Lietuviešu zaļprātiņi paši saprot, pret ko protestē? https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/aacb39
gp
g
Zeme ir civilizācijas īpašums. Un civilizācijas intereses būs primāras pār indivīda interesēm. Dabas resursu saglabāšana un apzinīga tērēša ir nākotnes pamats un īpašnieka pienākums. Pasaule mainas gribam vai ne.
LaidzīvoGrētaTūnberga!
L
Ciršanas apliecinājumam - Grētas atļauju!!!!!
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits