"Nav iespējams nosaukt precīzu projekta izpildīšanas datumu, bet tiklīdz mūsu valsts zinātnieki paziņos par gatavību, mēs to darīsim zināmu," atklāja aģentūras direktors Hamids Fazeli.
Fazeli jūnija vidū paziņoja, ka laikā no 23.jūlija līdz 23.augustam kosmosā 120 kilometru augstumā tiks palaista raķete "Kavoshgar-5" ar 285 kilogramus smagu kapsulu, kurā atradīsies pērtiķis. Viņš gan neatklāja, kādēļ šis eksperiments tika atlikts.
"Mūsu zinātnieki nepārtraukti pieliek pūles šī projekta īstenošanai, (..) mūsu kolēģi ir aizņemti ar empīriskiem pētījumiem un sistēmas pārbaudēm, tādēļ tos var uzskatīt par ievērojamiem panākumiem," viņš uzsvēra.
Kā ziņots, marta vidū aģentūra palaida kosmosā "Kavoshgar-4" raķeti ar kapsulu, kas paredzēta pērtiķa pārvadāšanai, taču toreiz tā bija tukša.
Kapsulu līdz ar četru satelītu prototipiem, kurus plānots palaist līdz 2012.gada martam, februārī svinīgi atklāja Irānas prezidents Mahmuds Ahmadinedžads. Toreiz Fazeli apgalvoja, ka pērtiķa nosūtīšana kosmosā būs pirmais Irānas solis ceļā uz cilvēka nogādāšanu kosmosā, ko Teherāna ieplānojusi izdarīt 2020.gadā.
Irāna jau 2010.gadā ar "Kavoshgar-3" raķeti nosūtīja kosmosā mazākus dzīvniekus - žurku, bruņurupučus un tārpus, bet 2009.gadā sāka ambiciozu kosmosa programmu, palaižot orbītā savu pirmo satelītu.
Rietumi gan tolaik pauda bažas, ka, maskējoties aiz zinātniskas programmas, Teherāna varētu attīstīt raķetes, kas spējīgas nest kodolgalviņas. Irāna to kategoriski noliedza, tāpat kā noliedza savas kodolprogrammas iespējamos militāros mērķus.