Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Piektdiena, 26. aprīlis
Rūsiņš, Sandris, Alīna

Jaunkaledonieši referendumā nolemj palikt Francijas sastāvā

Francijas Klusā okeāna teritorijā Jaunkaledonijā svētdien notikušajā referendumā par neatkarību no Francijas 56,4% nobalsojušo izvēlējās palikt Francijas sastāvā, vēsta BBC. Balsstiesīgo aktivitāte svarīgajā jautājumā bija visai augsta - pie urnām savu nostāju paust devās 81% jaunkaledoniešu.

Kopumā Jaunkaledonijā ir aptuveni 175 tūkstoši balsstiesīgo, un iedzimtie kanaki veido aptuveni 40% no iedzīvotāju kopskaita, kamēr etniskie eiropieši - aptuveni 27%.

Par iznākumu gandarījumu paudis Francijas prezidents Emanuels Makrons, norādot, ka rezultāts ir pierādījums jaunkaledoniešu ticībai Francijas Republikai. "Man jāsaka, ka esmu ļoti lepns, ka beidzot kopā spērām šo vēsturisko soli," pie jaunkaledoniešiem vērsās Makrons.

Referendums par neatkarību noticis vairākas desmitgades pēc miera panākšanas starp Franciju un separātiski noskaņotajiem Jaunkaledonijas iedzimtajiem kanakiem. Vēl pagājušā gadsimta 80. gados nereti kanaki savu vēlmi pēc neatkarības pauda vardarbīgā veidā, un 1988. gadā separātisti noslepkavoja četrus franču žandarbus, bet vēl 23 saņēma gūstā alā. Francijas atbildes triecienā dzīvību zaudēja 19 kanaki un divi Francijas karavīri.

Pēc asiņainajiem notikumiem abas nometnes vienojās pārtraukt vardarbību un garantēt tiesības Jaunkaledonijai, kas ir Francijas kolonija kopš 1853. gada, rīkot referendumu par atdalīšanos. Ja referendumā jaunkaledonieši būtu nobalsojuši par atdalīšanos, tas būtu pirmais gadījums kopš 1980. gada, kad kāda Francijas teritorija atdalās.

Jaunkaledonija ik gadu no Francijas saņem finansējumu apmēram 1,3 miljardu eiro apmērā.

Top komentāri

sašķeltā Kaledonija
s
1987.gadā jau bija noticis referendums Jaunkaledonijā. Toreiz pa palikšanu Francijā bija nobalsojuši 98,3%, jo kanaki bija to vienkārši boikotējuši. 1988.gada vienošanās starp Franciju un kanakiem paredz rīkot jaunus referendumus, kopā trīs. Šis bija pirmais. Aptaujas rādīja, ka par palikšanu Francijā balsos ap 70% jaunkaledoniešu. Rezultāti rāda, ka tikai 56%, daudz mazāk, nekā bija gaidīts. Dažādos reģionos rezultāti būtiski atšķiras. Tur, kur dzīvo kanaki, graujošs vairākums balso par neatkarību. Kopā ir 3 lielas provinces. Loyauté provincē 82,2% ir balsojuši par neatkarību. Ziemeļu provincē 75,8% ir par neatkarību. Dienvidu provincē - tikai 26,4%. Pašvaldību līmenī atšķirības ir vēl lielākas: Hienghène pašvaldībā par neatkarību ir balsojuši 94,75%, savukārt Poya Sud pašvaldībā 97,95% ir balsojuši pret neatkarību. Jaunkaledonijas sabiedrība ir dziļi sašķelta. Kanaki grib savu neatkarīgu valsti, bet kolonisti un imigranti negrib. Suns zina, ko ēdis.
sašķeltā Kaledonija
s
Augšējā kartē zilganā krāsā ir iezīmēti reģioni, kur vairākums ir nobalsojis par neatkarību. Apakšējā krāsā oranžā krāsā ir iezīmēti reģioni, kur vairākums iedzīvotāju ir kanaki. (Jaunkaledonijā ir 268 tūkstoši iedzīvotāju, galvaspilsētā Numeā - 100 tūkstoši, tieši tajā kanaku ir ļoti maz.) https://img.lemde.fr/2018/11/04/0/0/1068/1896/534/0/60/0/7a16dcf_MsSGiOlbtlcTtcRWHiW4yiNh.png
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Makrons brīdina, ka Eiropa "ir mirstīga"

Francijas prezidents Emanuels Makrons ceturtdien aicinājis Eiropu stāties pretī problēmām mainīgajā pasaulē un brīdinājis, ka "mūsu Eiropa šodien ir mirstīga un tā var nomirt".

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits