Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

EP deputāti prasa nekavējoties sākt starptautisku izmeklēšanu Navaļnija lietā

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti prasa nekavējoties sākt starptautisku izmeklēšanu Krievijas opozīcijas politiķa un pretkorupcijas aktīvista Alekseja Navaļnija lietā.

Kā aģentūru LETA informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš, deputāti ceturtdien pieņemtā parlamenta rezolūcijā prasa arī veikt izmeklēšanu par Krievijas starptautisko saistību pārkāpumiem ķīmisko ieroču jomā un aicina Krievijas iestādes pilnībā sadarboties izmeklēšanā un saukt pie atbildības vainīgos.

Pieņemtā rezolūcijā ar 532 balsīm par, 84 pret un 72 atturoties, Parlaments pauda stingru nosodījumu Navaļnija slepkavības mēģinājumam Krievijā un bažas par kārtējo gadījumu, kad pret Krievijas pilsoņiem izmantotas neiroparalītiskas ķīmiskas vielas.

Rezolūcijas tekstā norādīts, ka izmantotā "Novičok" grupas indi var izstrādāt tikai valstij piederošās militārās laboratorijās un to nevar iegādāties privātpersona, tāpēc diezgan ticams, ka uzbrukuma pasūtītāji varētu būtu Krievijas varas iestādes.

EP deputāti uzsvēra, ka Navaļnija slepkavības mēģinājums bija daļa no sistēmiskiem centieniem iebiedēt un apklusināt viņu un citus disidentus, jo īpaši nolūkā ietekmēt Krievijas vietējās un reģionālās papildvēlēšanas no 11.septembra līdz 13.septembrim.

Tāpat deputāti atgādināja, ka Navaļnija gadījums ir tikai viens no elementiem plašākā Krievijas politikā, kas vērsta uz represīvu iekšpolitiku un agresīvu rīcību visā pasaulē.

Deputāti arī aicina Eiropas Savienības dalībvalstis ieņemt aktīvu nostāju šajā jautājumā, pēc iespējas drīzāk izveidojot sarakstu ar vērienīgiem ierobežojošiem pasākumiem attiecībā uz Krieviju un pastiprināt arī esošās sankcijas pret Krieviju.

Parlaments aicina uz tādiem sankciju mehānismiem, kas ļautu vākt un iesaldēt korumpētu personu Eiropas aktīvus, atbilstoši Navaļnija Pretkorupcijas fonda konstatējumiem.

Balsojumā piedalījās arī Latviju pārstāvošie eiroparlamentārieši, no kuriem rezolūciju atbalstīja Dace Melbārde (NA), Roberts Zīle (NA), Sandra Kalniete (JV), Inese Vaidere (JV), Ivars Ijabs (AP), Andris Ameriks (GKR) un Nils Ušakovs (S), savukārt pret nobalsoja Tatjana Ždanoka (LKS).

LETA jau vēstīja, ka Navaļnijam 20.augustā kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu, pilots veica ārkārtas nolaišanos Omskas lidostā un Navaļnijs ar saindēšanās pazīmēm nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā.

22.augustā Navaļnijs no Krievijas tika pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmusies Berlīnes Universitātes klīnika "Charite".

Kā 2.septembrī pavēstīja Vācijas valdība, iegūti neapstrīdami pierādījumi, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie "Novičok" grupas. Pirmdien šo slēdzienu apstiprinājušas arī Francijas un Zviedrijas laboratorijas.

Navaļnijs 7.septembrī tika atmodināts no medicīniskās komas, bet pirmdien atslēgts arī no mākslīgās elpināšanas aparāta.

Top komentāri

Dubultstandarts
D
Būtu labi, ja ES deputāti tik pat dedzīgi pieprasītu korupcijas un noziedzīgās kleptokrātijas izmeklēšanu Bulgārijā, kur simtiem tūkstošu bulgāru demonstrē Sofijas ielās jau otro mēnesi, un par ko nacistu doktora Gebelsa cienīgi Latvijas meinstrīma mēdiji klusē, un par ko jāuzzina no ASV mēdijiem https://www.wsws.org/en/articles/2020/09/15/bulg-s15.htmlhttps://www.wsws.org/en/articles/2020/09/15/bulg-s15.html
kt
k
Kaujas viela būtu ar nepašaubāmi letālām sekām Navaļnijam, bet arī viņa draudziņi būtu saindējušies no pieskāriena vien. Mums taču stāstīja, ka Skripalis esot gandfdrīz kājas atstiepis, tikai rokturim vien pieskaroties
Ja
J
Ja viņš būtu saindēts ar Novičok, sen būtu miris, tāpat kā viņa draugi, kas esot pieskārušies pudelei ar Novičok. Pupu mizas. Vajag ieganstu sankcijām un apstādināt gāzes vada būvi.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits