Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Ungārijā nolietotās banknotes pārstrādā apkures briketēs

Ungārijas centrālā banka atvēlējusi nolietotās forintu banknotes pārstrādāšanai briketēs, ar kurām spelgonī apkurināt humānās palīdzības organizāciju telpas.

Ungārijas ziemeļaustrumu pilsētā Miškolcā ar briketēm, kas izgatavotas no banknotēm, jau kopš septembra tiek apsildīts ar autismu slimo bērnu un pieaugušo centrs, ļaujot fondam ietaupīt 50–60 tūkstošus forintu (121–145 latus) mēnesī, kas, pēc centra pārstāvju teiktā, "šajos krīzes apstākļos ir liela summa".

Ungārijas centrālā banka nolietotās un no apgrozības izņemtās banknotes briketēs pārstrādājusi jau pēdējos četrus gadus. Šogad autisma centrs Miškolcā un citas organizācijas, kas palīdz bērniem ar īpašām vajadzībām, Vesto pilsētā valsts dienvidaustrumos izraudzītas par brikešu saņēmējām.

Plānots, ka no banknotēm gatavotās briketes palīdzības iestāžu apkurei ik mēnesi tiks piegādātas līdz aprīlim vai maijam. Šādas briketes izdala ļoti lielu siltumu, tādēļ, lai telpas kļūtu siltas, to vajag ļoti maz. Pēc savām degšanas īpašībām no banknotēm taisītas briketes ir līdzīgas brūnogļu briketēm, un tās var izmantot arī apkures katlos, kuros tiek izmantoti dažādi siltuma avoti.

Sākot šo iniciatīvu, banknotes vienkārši tika sadedzinātas apkures sistēmās, bet vēlāk centrālā banka izlēma tās sapresēt briketēs, lai iegūtu lielāku siltumefektivitāti. Banka iegādājās tam nepieciešamās iekārtas.

Briketēs ir pārvērstas apmēram 200 miljardus forintu (484 miljonus latu) vērtas banknotes. Ik gadu centrālā banka no apgrozības izņem 40–50 tonnas nolietoto banknošu.

Lai pagatavotu kilogramu smagu briketi, nepieciešami pieci miljoni forintu (12,1 tūkstotis latu), katra banknote tiek sagriezta milimetru platos un piecus milimetrus garos gabaliņos, kas bez jebkādiem ķīmiskiem piejaukumiem tiek sapresēti. Banknošu pārstrādes process notiek stingros drošības apstākļos.

Ungārijas centrālā banka izsludina konkursus organizācijām, kas var pieteikties uz brikešu saņemšanu. Vienīgais nosacījums ir, ka organizācijai nedrīkst būt parādu. Pagājušā gada sākumā līdzīga iniciatīva bija vērojama arī Igaunijā, kad pēc pāriešanas uz eiro Igaunijā iepriekš apgrozībā bijušo naudu – kronu banknotes – sadedzināja, lai apsildītu ēkas.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits