Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +19 °C
Skaidrs
Ceturtdiena, 23. maijs
Leontīne, Ligija, Lonija, Leokādija

Jauns sešu testu komplekts palīdzēs jauniešiem izvēlēties profesiju

Statistika liecina, ka aptuveni piektā daļa jauniešu pamet iesāktās studijas vai maina studiju virzienu jau pirmajā mācību gadā, jo saprot, ka izvēlētā joma vai profesija nav viņiem atbilstoša un viņi nespēs tajā sevi realizēt. Tāpat daudzi jaunieši studijas pabeidz, taču attiecīgajā specialitātē tā arī nesāk strādāt, jo tā viņus nesaista. Bieži vien šai problēmai «kājas sāk augt» jau skolas laikā, jo liela daļa skolēnu pie nākotnes profesijas izvēles ķeras pēdējā brīdī - tikai 12. klases beigās.

Lai bērnus un jauniešus rosinātu domāt par savu profesionālo nākotni jau laicīgi, nesen tapis sešu karjeras testu komplekts, kas nu atrodams un izpildāms portālā www.prakse.lv. Testi radīti ESF projekta Atbalsta programmu izstrāde un īstenošana sociālās atstumtības riskam pakļauto jauniešu atbalsta sistēmas izveidei (jeb Atbalsts) ietvaros, ko realizē Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte (PPMF). Tehniski testus veidojuši karjeras un izglītības portāla Prakse.lv speciālisti, bet saturiski izstrādājuši LU psihologi un pedagogi.

«Projekta Atbalsts ideja ir mazināt jauniešu sociālo atstumtību - ko darīt skolās, lai novērstu tās cēloņus. Projekta beigu termiņš nupat arī pagarināts līdz šīgada 30. aprīlim,» saka projekta vadītāja un LU PPMF dekāna palīdze Gunta Kraģe un stāsta sīkāk par projekta saturu: «Kā bērniem iemācīt labi uzvesties, veidot pozitīvas attiecības ar vienaudžiem un pieaugušajiem, kā veicināt bērnu lasītprasmi. Par šīm tēmām apmācījām pedagogus, izveidojām arī dažādus skolā izmantojamus materiālus, spēles u. tml. Projektā pievērsām uzmanību arī jauniešu profesionālajai izaugsmei un sociālajām prasmēm, tāpēc pievērsāmies karjeras izglītībai. 15 pašvaldībās veidojam saikni ar vietējiem uzņēmējiem, amatniekiem, kas nāk uz skolām un stāsta par savām profesijām. Bet kopumā secinājām, ka jāveido mehānismi, kā skolēnos radīt interesi par savas nākotnes, karjeras plānošanu.»

Viens no šī secinājuma rezultātiem ir tapušais karjeras testu komplekts. Tajā īpaši domāts par interaktivitāti un to, lai testi bērniem un jauniešiem būtu tiešām saistoši, vizuāli pievilcīgi un reālistiski. «Bija skaidrs, ka ar karjeru saistīto informācijas vidi vajag padarīt interesantu, lai bērni ir nevis spiesti, bet grib to pētīt. Šādiem karjeras testiem jābūt brīvi pieejamiem, tie jālieto skolās, ideāli, ja jaunieši tos iesaka saviem draugiem, klasesbiedriem,» saka G. Kraģe.

Seši izveidotie karjeras testi ir savstarpēji saistīti, atšķirīgi pamatskolas un vidusskolas auditorijai, turklāt tos ir iespējams un pat vēlams vairākkārt atkārtot - lai jaunieši sekotu līdzi savai attīstībai un tam, kā mainās viņu izpratne, attieksme pret lietām. Viens no testiem palīdz analizēt lēmumu pieņemšanu dažādās ikdienišķās situācijas un to, kas šo procesu iespaido. Cits tests palīdz noskaidrot, kāda darba vide jaunietim ir vispiemērotākā un kādā viņš jutīsies komfortabli. Vēl kāds tests ļauj pievērsties savu dotumu izpētei dažādās jomās. Ir arī iespēja noteikt pareizāko un sev atbilstošāko studiju virzienu. Tāpat testos iespējams noskaidrot, kādus veselības apstākļus pieprasa dažādas profesijas un kā tas saskan ar paša jaunieša veselības kvalitāti.

«Testu mērķis ir - lai skolēni aizdomājas par savu iespējamo nākotnes profesiju. Visu projektu Atbalsts balstām uz to, lai bērnos veidotu izpratni - ko, kā un kāpēc viņi dara un izvēlas,» komentē G. Kraģe.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!


Jaunumi

Vairāk Jaunumi